Paška: Chápal by som, keby s tým prišiel bulvár

Premiér Robert Fico pred dvoma týždňami zverejnil na svojej tlačovej konferencii videoklip. Predstavil ho ako dôkaz, ktorý hovorí o posmešnom postoji dôchodkových správcovských spoločností k ich klientom. Mužom vo videoklipe bol predseda predstavenstva Al

(Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

lianz – Slovenská DSS JOZEF PAŠKA.

Finančníci majú zvyčajne imidž konzervatívnych ľudí. Čo vám to napadlo obliecť si dámske šaty a zaspievať „Sladké mámení vyšších důchodů“?

„Nebol to môj vlastný nápad. Šlo o firemnú akciu spred troch rokov. Bol to galaprogram, ktorý pripravuje naša spoločnosť každý rok pre svojich najlepších zamestnancov. Spoločnosť poverila jednu z agentúr réžiou celého galaprogramu, ktorý sa mal niesť v štýle Hľadáme Superstar. Jednotliví adepti na Superstar mali byť práve vedúci zamestnanci spoločnosti. Mne pripadla úloha interpretovať Helenu Vondráčkovú so všetkým, čo k tomu patrí. Rozhodoval som sa medzi tým, či pokazím zábavu, alebo sa na programe zúčastním, podobne ako to urobili ostatní vedúci zamestnanci spoločnosti.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Medzi nimi boli zrejme aj nemeckí manažéri.

„Nekonkretizoval by som to bližšie. Boli tam vedúci zamestnanci spoločnosti. Celú réžiu pripravovali známi režiséri. Bol medzi nimi aj pán Gučík, ktorý zabezpečil výber skladby, celkové stvárnenie videoklipu. Dokonca aj zmena textu bola jeho nápad. Netreba za tým hľadať nejakú moju inovatívnosť.“

Dali by ste sa na to nahovoriť znova?

„Ale áno. Nevidím nič zlé na tom, keď sa vedúci zamestnanci rozhodnú zabávať svojich spolupracovníkov na vlastný účet. Podsúvanie iného významu je účelovou manipuláciou.“

Je to súčasť firemnej kultúry zaužívanej vo vašej firme?

„Táto otázka by mala smerovať skôr na oddelenie marketingu. Bol som len hosťom na podujatí. Keď som sa na to vtedy pýtal, povedali mi, že podobné akcie už predtým na Slovensku boli.“

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy vám po nakrútení videoklipu nenapadlo, že to nemuselo byť práve takto?

„Ak by sme sa však v živote zaoberali len tým, aké možnosti má ktokoľvek na to, aby vašu osobu kompromitoval, nemohli by sme robiť absolútne nič.“

Neuvažovali ste v spoločnosti, že zverejníte celý galaprogram, aby ľudia pochopili kontext, o ktorom hovoríte?

„Nikto zo spoločnosti a ani ja osobne sme nikdy nedali súhlas na zverejnenie tohto záznamu z jednoduchého dôvodu. Záznam bol určený pre zábavu uzavretej skupiny ľudí, ktorí sa navzájom poznajú. Zverejnenie videoklipu považujem za porušenie mojich občianskych práv. V takto vytrhnutom kontexte sa ako osoba určite necítim komfortne.“

Podniknete právne kroky?

„Podľa analýzy našich právnikov zverejnením videozáznamu boli porušené naše práva. Osobne nebudem komentovať moje rozhodnutie v tejto veci.“

SkryťVypnúť reklamu

Videoklip zverejnil premiér na tlačovej konferencii pred novinármi. Zaujímali sa o celú záležitosť aj ľudia v nemeckej centrále?

„Akcionári vyhodnocujú celú situáciu a prebieha diskusia o tom, aké ďalšie kroky sa podniknú.“

Zverejnenie videa je o to závažnejšie, že ho zverejnil premiér. Prezentoval ho ako nahrávku, ktorá preukazuje, aký výsmešný postoj majú DSS voči svojim klientom.

„Vnímam to ako súčasť celkového ťaženia proti II. pilieru s cieľom oslabiť dôveru sporiteľov v systém starobného dôchodkového sporenia. Bohužiaľ, nepoužívajú sa vecné argumenty, ale je to za cenu kompromitovania predstaviteľov DSS a celého dôchodkového systému vôbec. Keby s tým prišiel nejaký bulvárny plátok, vedel by som to ešte pochopiť. Samozrejme, aj v tomto prípade by sme sa proti tomu bránili. Ak s tým prichádza predseda vlády, je to poľutovaniahodný fakt.“

SkryťVypnúť reklamu


Ako si vysvetľujete, že úroveň komunikácie medzi DSS a vládou nadobudla takýto rozmer?

„Všetkým, ktorí majú snahu oslabiť II. pilier, dochádzajú argumenty. Keď sa pozrieme na návrh novely zákona o sociálnom poistení, sú v ňom opatrenia míňajúce cieľ, ktorý si samo ministerstvo práce vytýčilo. Navrhuje, aby sa systém otvoril, aby štát neplatil do II. piliera za mamičky na materskej. Povinná doba sporenia pre vznik nároku na dôchodok sa má zvýšiť z 10 na 15 rokov.“

Aký cieľ si ministerstvo podľa vás vytýčilo?

„Riešiť deficit Sociálnej poisťovne. Táto vláda tvrdí, že II. pilier odčerpáva peniaze So­ciálnej poisťovni. Z viacerých analýz vrátane tej našej, ktorú sme si nechali vypracovať, vyplýva, že práve oslabenie II. piliera znamená zvýšenie jej deficitu. Oslabením systému môže byť ohrozené aj zavedenie eura v roku 2009.“

SkryťVypnúť reklamu

Kto stojí za vašou analýzou?

„Je to spoločnosť EMPA – Inštitút pre ekonomické modelovanie, prognózy a analýzy. Metódy a modely, ktoré využíva pre analýzy, sú z dielne Medzinárodnej organizácie práce.“

Z analýzy vyplýva, že rozdiel dlhu v dôchodkovom systéme vytvorenom v rokoch 2006 až 2050 medzi scenárom, že sa II.pilier nezmení, a scenárom, že sa úplne zruší, je päť biliónov korún. Môže teda Európska komisia považovať zníženie významu II.piliera za taký významný fakt, že by mohol mať dosah na euro?

„Tieto čísla sú dôležité v prvom rade pre ilustráciu. Dôležitý je trend, ktorý analýza ukázala. Akékoľvek oslabenie II. piliera zhoršuje hospodárenie Sociálnej poisťovne z dlhodobého pohľadu.“

No analýza ukázala aj to, že oslabenie II. piliera do volieb hospodárenie Sociálnej poisťovne zlepší. Pre politikov to môže hrať rolu.

SkryťVypnúť reklamu

„To je pravda, no Európsku komisiu nezaujíma, ako budú krajiny schopné plniť kritériá v horizonte štyroch rokov, ale v dlhodobom horizonte.“


Návrhy dôchodkových zákonov prešli cez Legislatívnu radu vlády bez zásadných pripomienok. Ako to hodnotíte?

„Podľa názoru právnika, ktorý robil pre Asociáciu DSS právnu analýzu, novela zakladá nerovnosť medzi občanmi. Neexistuje legitímny záujem, aby zákonodarca umožnil sporiteľom vystúpiť zo systému, pretože mali 18 mesiacov na to, aby sa dobrovoľne rozhodli, či do II. piliera vstúpia, alebo nie. V prípade, ak novela v takejto podobe prejde v parlamente, budeme zvažovať podanie na Ústavný súd.“

Ak zákon v dnešnej podobe prejde parlamentom a všetky opravné prostriedky zlyhajú, bude sa dať hovoriť o premárnenej investičnej príležitosti akcionárov správcovských spoločností?

SkryťVypnúť reklamu

„Ak k takejto situácii dôjde, zasadne tím právnikov, ktorí budú situáciu analyzovať. Akcionári rozhodnú o ďalšom postupe.“

Koľko Allianz investoval do II. piliera na Slovensku?

„Nepoviem presné číslo, ale hovoríme o miliardách korún.“

Podľa ministerstva práce do II. piliera vstúpili aj ľudia, pre ktorých je systém nevýhodný. Do systému sa údajne dostali pod vplyvom reklamy alebo sprostredkovateľov.

„Reklama bola veľmi prísne regulovaná zákonom a kontrolovaná Národnou bankou Slovenska. Ak bolo čo i len podozrenie, že sa niektorá z DSS čo i len trochu uchýlila ku klamlivej reklame, NBS okamžite žiadala nápravu. Odmietam tvrdenia, že rozhodnutie niektorých sporiteľov vstúpiť do II. piliera bolo pod vplyvom masívnej a zavádzajúcej reklamy.“

SkryťVypnúť reklamu

No pripúšťate, že sa mohli dostať do II. piliera ľudia, pre ktorých by bolo výhodnejšie zostať len v I. pilieri?

„Je to ťažké hodnotiť. Myslím, že motívov pre vstup do II. piliera bolo viac. Určite významným faktorom je možnosť dedenia úspor. Sporenie je z nášho pohľadu jediným správnym riešením, ako očakávať, aby mal človek vyšší dôchodok.“

Máte údaje o tom, koľko vstúpilo do II. piliera ľudí, ktorým do dôchodku ostávalo menej ako desať rokov?

„Myslím, že je ich menej ako jedno percento, teda menej ako 15-tisíc.“

Vedeli by ste si v tomto prípade predstaviť legislatívne riešenie, ktoré by práve tejto skupine ľudí dalo možnosť vystúpiť z II. piliera?

„Pre túto skupinu ľudí je riešením odstránenie podmienky prispievať do II. piliera minimálne desať rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

Premiér pred novinármi poukázal na vysoké straty DSS, ktoré dal do priamej súvislosti s úsporami ľudí.

„Tieto tvrdenia najlepšie vyvrátila NBS, ktorá jasne povedala, že systém je bezpečný a peniaze ľudí sú dobre investované. Národná banka tiež potvrdila, že DSS vedú správu fondov oddelene od hospodárenia spoločnosti. Straty boli plánované, súviseli s rozbehom systému a sú financované výlučne zo zdrojov akcionárov. Nemajú žiadny vplyv na schopnosť DSS plniť svoje záväzky voči sporiteľom. Akcionári rátali s tým, že počiatočná investícia sa im vráti v horizonte 10 až 15 rokov. Za DSS stoja nadnárodné spoločnosti, ktoré majú tradíciu viac ako sto rokov.“

Premiér otvoril aj otázku vysokých platov manažérov DSS. Naznačil, že jeden z prezentovaných údajov je váš plat. Vy ste sa v jeho tabuľke našli?

SkryťVypnúť reklamu

„Zverejnené čísla nezodpovedajú realite a nechceme ich ďalej komentovať. Diskusia na tému II. piliera nemôže prebiehať v bulvárnej rovine, ale musí sa vrátiť na rovinu odbornú.“

Pre bežného čitateľa môže byť ťažko pochopiteľné, že spoločnosti, ktoré majú vysoké straty, dokážu podnikať. Z čoho vyplácajú napríklad platy svojim manažérom?

„Kým je spoločnosť v strate, je krytá z prostriedkov akcionárov. Zákon presne hovorí, na aké poplatky má DSS nárok. Je to poplatok za správu fondov a za vedenie dôchodkových účtov. Nakoniec aj Sociálna poisťovňa si z príspevku sporiteľov do II. piliera berie poplatok.“*


Má vplyv na investovanie fakt, že vláda zvažuje otvorenie II. piliera?

„Investiční manažéri zvažujú všetky riziká pri investovaní. Významným faktorom je aj stabilita prostredia. Práve tieto hrozby majú negatívny vplyv na spôsob investovania peňazí klientov.“

SkryťVypnúť reklamu

Investujete teda konzervatívnejšie, ako by ste mohli?

„Áno.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 242
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 468
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 094
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 870
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 682
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu