Na vyvražďovaní civilistov sa podieľal dobrovoľne a potom sa tým ešte chvastal. V chaose po skončení druhej svetovej vojny sa mu podarilo dlhé roky skrývať v Nemeckej demokratickej republike pod falošným menom, napokon však neunikol. Zomrel vo veku 86 rokov.
Osobne sa prihlásil do vyhladzovacej akcie v Ležákoch, ktorá prišla v roku 1942 po atentáte na Heydricha. Predtým sa podieľal ako príslušník policajného záložného praporu na poprave 92 osôb v Lubech pri Klatovoch.
Na zoznam nacistických zločincov sa dostal predovšetkým za masaker vo francúzskom Oradour-sur-Glane, kde nacisti 10. júna 1944 zavraždili 642 obyvateľov. Barth v hodnosti obersturmbannführera velil oddielu SS. Komando zhromaždilo ženy a deti v miestnom kostole, ktorý zapálilo. Nacisti zastrelili každého, kto sa pokúsil uniknúť ohňu. Mužov povraždili v neďalekých stodolách.
Po druhej svetovej vojne Barth zmizol v NDR. Žil tam a pracoval pod falošným menom do roku 1981, keď ho odhalili a o dva roky odsúdili na doživotie. Justícia v zjednotenom Nemecku ho v roku 1997 pustila na slobodu, Barth bol vraj vtedy už údajne vážne chorý. Verejnosť pobúrilo, keď si vymohol penziu, pretože koncom vojny prišiel o nohu. V posledných rokoch vraj ľutoval. Neskoro.
(mch, čtk)