Zachytil momenty, ktoré vošli do histórie - skazu japonských miest po atómovom bombardovaní, ale do histórie vošli aj zábery, ktoré robil ako oficiálny fotograf amerických prezidentov. Za život absolvoval 50 operácii, ktoré boli dôsledkom toho, že bol v Hirošime a Nagasaki dlhodobo vystavený radiácii. Zomrel na zlyhanie srdca vo veku 82 rokov.
Zachytil Stalina, Roosevelta a Churchilla na konferencii v Theráne v roku 1943, J. F. Kennedyho tuho premýšľajúceho pred vylodením v Zátoke svíň. Legendárna je snímka Kennedyho salutujúceho syna na otcovom pohrebe.
Do Bieleho domu sa dostal po známosti, do Japonska ako vojak, ktorého úlohou bolo vyfotografovať následky atómovej bomby. Strávil tam sedem mesiacov. Okrem prideleného aparátu mal aj svoj, na zábery z neho sa však dokázal pozrieť až v polovici osemdesiatych rokov.
Pre National Public Radio pred 12 rokmi spomínal na to, ako raz nabral v roku 1950 odvahu a spýtal sa prezidenta Trumana, či aspoň sekundu nad bombardovaním Japonska premýšľal. "Áno, do pekla!" odvetil vraj prezident. "A mal som veľa obáv." Na dovysvetlenie sa už O'Donnell spýtať neodvážil. Zostali po ňom hrôzostrašné fotografie mŕtvych detí sediacich v školských laviciach. (mch)