Bolo že to u vzrušenie! Malá gumová loptička nepokojne poskakovala po veľkom, farebnom kolese (mnohí mali čiernobiele televízory) popísanom rôznymi sumami. Loptička sa na chvíľu posadila na 100-tisícovú hodnotu, ale potom spadla a rozskákala sa ďalej, uhniezdila sa na 20 -tisícovom výseku, skotúľala sa však, až sa napokon usadila na políčku za 5 tisíc. Taká smola! Koleso šťastia je jednoduchá hra, ktorú diváci radi pozerali na celom svete dlhé roky. Keď strakaté koleso roztočil v Československej televízii uvádzač Přemek Podlaha, s napätím túto šou pár mesiacov pozeralo celé Československo. Šou Koleso šťastia k nám dorazila po roku 1989 ako jedna z prvých efemérnych šancí rýchlo zbohatnúť, či v sekunde spadnúť z milióna na nulu.
Príbeh Merva Griffina, to je len cesta hore, z nuly k miliónom. Narodil sa v dobre situovanej írskej rodine v San Franciscu. Prvé peniaze zarábal za roznášku novín, ale ako sedemročný vraj začal roznášať svoj vlastný titul "Šepot vetra", za ktorý pýtal dve penny. Vydávanie musel zastaviť, keď publikoval dospelácky vtip, ktorému vlastne ani nerozumel.
Talent Merva organizovať druhých bol zrejmý, už keď sa hral s deťmi zo susedstva, bavilo ho aj piano. Otec, obchodník s cennými papiermi, čakal, že chlapec si vyberie seriózne povolanie. Vybavil mu miesto v banke, ale Merv po dni odišiel. Nebavilo ho to a zistil, že by tam ani poriadne nezarobil. A on zarobiť chcel. Hneď.
Keď sa ho na sklonku života pýtali, aká by mohla byť hodnota jeho majetku, s jeho typickou bodrosťou odpovedal, že nevie, aký je bohatý, pretože ak by to vedel, v noci by nemohol spávať. Dovedna mu jeho producentsko-realitný talent mohol vyniesť viac než miliardu dolárov. V zozname najbohatších Američanov bol okolo 400. miesta.
Splnený sen
Vo svojej autobiografii opisuje videnie, ktoré mal na 18. narodeniny. Kráčal pri železničnej trati, keď ho vraj zrazu premkol silný pociť, že už nikdy nebude neznámym človekom. Do roka bol spevákom v obľúbenej rádio šou. Prišiel do nej v piatok a v pondelok program premenovali na "Šou Merva Griffina," píše sa na jeho webstránke. Mal 19 rokov a zarábal 1100 dolárov týždenne. Keď dostal ponuku ísť na túru so známym orchestrom Freddyho Martina, ponuku bral, hoci dostával týždenne len 150 dolárov.
V päťdesiatych rokoch mal veľký hit, "I've Got a Lovely Bunch of Coconuts". Predal 3 milióny platní a stal sa naozaj známy. Obľúbila si ho hviezdna herečka Doris Day, ktorá si ho vyhliadla do filmu a jej manžel to aj zariadil. Hral v niekoľkých filmoch, ktoré rozhodne do zlatého fondu kinematografie nepatria. Jeho bozk s herečkou Kathryn Grayson vo filme Tak to je láska je vraj prvý, na ktorom sa obaja aktéri skutočne "oblizujú".
Griffin videl svoju šancu najmä v televízii. Skutočne známy sa stal vďaka talk show, témam, ktoré v nich otváral, i zaujímavým hosťom. Za svoj život vyspovedal viac než 25-tisíc ľudí a dovedna vysielal asi 5500 večerov. Začal v roku 1962 v NBC, presne v ten istý deň ako veľká legendá talk show Johny Carson. A hoci mal spočiatku lepšie recenzie ako Carson, sledovanosť mu postupne klesala, takže šou nevydržala vo vysielaní ani rok.
Majster talk show
Dôležité však bolo, že sa Griffin dohodol s NBC na ďalšej spolupráci a založil producenstskú skupinu. V roku 1964 sa začína vysielať program Riskuj. Novátorský bol v tom, že súťažiaci pri nesprávnych odpovediach mohli skončiť v mínuse. Rok na to Merv Griffin rozbiehal novú talk show. A tá vydržala až do roku 1986, keď sa rozhodol svoju producentskú spoločnosť predať za 250 miliónov dolárov firme Coca Cola. Mervove rozhovory boli novátorske otvorenosťou a dovtedy tabuizovanými témami ako transexuáli, incest a ďalšie záležitosti súvisiace so sexom. Griffin tak otvoril dvere talk show Jerryho Springera, ktoré už nemajú takmer žiadne zábrany.
Griffin dbal, aby sa šou mohla vysielať v ktorejkoľvek z amerických televízií. "Spokojný som, keď sa rozprávam s inteligentnými ľuďmi, ktorí majú čo povedať," cituje ho NY Times. S režisérom Orsonom Wellsom sa rozprával o jeho živote len niekoľko hodín predtým, ako zomrel. Ír Grifin dokázal do štúdia priviesť aj "generála" klanu Kennedyovcov, Rose Fitzgerald Kennedyovú, čo sa nikomu pred ním ani po ňom nepodarilo, Martina Luthera Kinga, Bertrama Russella či Johna Lennona. Privítal štyroch prezidentov: Nixona, Forda, Cartera a Reagana.
Kamaráti Reaganovci
Ako herec sa s Reaganovcami dobre poznal, predovšetkým s prvou dámou Nancy. Tú zoznámil aj s astrologičkou Joan Quigley. Nancy hviezdam absolútne verila a mala výrazný vplyv na svojho manžela, takže s trochou fantázie sa dá napísať, že Merv svojím mávnutím motýlich krídel výrazne ovplyvnil svetovú politiku. O silnom vzťahu s Reaganovcami svedčí, že na pohrebe bývalého prezidenta niesol truhlu.
Snáď len pri obchode s Donaldom Trumpom sa mu nedarilo, nákup jeho hotela a kasína v Atlantic City a kasína na Bahamách sa skončil stratou. Ale inak sa mu v hazarde darilo - napríklad mu patrila stávková televízia vysielajúca dostihy. A v Beverly Hills kúpil slávny hotel Beverly Hilton, v ktorom sa odovzdávajú Zlaté globúsy, aby ho so ziskom predal.
Záhadne pôsobila jeho sexuálna totožnosť, špekulovalo sa, či nie je homosexuál, hoci dlhé roky bol ženatý. On nikdy priamo neodpovedal. Dve obvinenia zo sexuálneho obťažovania od účastníka Tanečnej horúčky a kráto potom dlhoročného podriadeného sa nikdy nepotvrdili.
Merv bol aj ako dôchodca nezastaviteľný, jeho posledným projektom bola krížovkárska šou, premiéru má mať 10. septembra.