Najlepšie bude umiestniť kolotoč do väčšej rovnej trávnatej plochy na oceľovú rúru zarazenú do zeme tak, aby sa nehýbala do bočných strán a aby jej horná časť bola okolo 70 cm vysoko nad podkladom.
Na upevnenú rúru nasadíme hlavnú časť kolotoča - hranol alebo drevenú fošňu či guľatinu dlhú 300 až 400 cm. Tú predtým v strede prevŕtame, v otvore vypílime na protiľahlých stranách pílovým listom alebo vydlabeme dlátom žliabok hlboký asi 5-8 mm na hlavu skrutky a maticu. Cez upravený otvor nasunieme rúrku dlhú asi 20 cm s vonkajším priemerom trocha užším, než je vnútorný priemer železnej rúry upevnenej v trávniku.
Túto rúrku pripevníme o hranol kovovými uholníkmi tak, že pred nasunutím rúrky do jej hornej časti vložíme zvnútra dva uholníky, cez dva predvŕtané otvory ich upevníme skrutkami s maticami, nasadíme do hranola. Napokon ich zvrchu priskrutkujeme o drevo hranola.
Voľnú časť rúrky natrieme vazelínou, aby sa zmenšilo trenie. Na zmenšenie trenia a predĺženie životnosti dreva by bolo dobré podložiť okolo rúrky zo spodnej časti hranola dva masívnejšie kovové krúžky so styčnými plochami tiež natrenými vazelínou. Najlepšie by však bolo použiť axiálne ložisko.
Otočná časť kolotoča bude pripravená na nasadenie na nosnú rúru. Na voľné, zaoblené a vyhladené konce hranola pripevníme sedačky zo širších dosiek, tiež s riadne obrúsenými hornými plochami a bočnými hranami. Pred sedačky pripevníme rukoväte vyrobené z drevených tyčiek (poslúži napríklad drevená rúčka z metly) so zaoblenými koncami.
Trávnatý podklad zmierni prípadné vypadnutie pri hre. Po odchode zo záhrady sa dá kolotoč vybrať z nosnej rúry a odložiť pred dažďom, otvor v rúre sa dá jednoducho zakryť napríklad plastovou nádobkou, aby doň nenapršalo. (st)