Los Zetas: ohrozujú Mexiko

Bývalí príslušníci špeciálnych jednotiek predstavujú nový prvok vo vojne medzi mexickou administráciou Felipeho Calderóna a miestnymi drogovými kartelmi.

Los Zetas mali stále silné kontakty v radoch polície a špeciálnych jednotiek.Los Zetas mali stále silné kontakty v radoch polície a špeciálnych jednotiek.

Pozorovatelia sa obávajú, že Los Zetas možno zorganizovali prevrat v rámci kartelu v Mexickom zálive.

Štyria muži sedia oproti kamere, ruky majú spútané, odpovedajú na otázky svojich väzniteľov, ktorých nie je vidno. Tváre majú dobité, ale pôsobia vzdorovito. Vyzerajú ako násilníci nezvyknutí žiadať o milosť alebo poskytovať ju.

Sedemminútové video je bez zvuku a má mizernú kvalitu. Ku koncu muža sediaceho naľavo bez varovania strelia do hlavy. Klesne dozadu, krv sa mu hromadí pri krku a steká po hrudníku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zviditeľnili sa na internete

Keď video, ktoré je stále možné vidieť na You Tube, ako prvej poslali televízii v USA v roku 2005, len málo ľudí mimo Mexika vôbec počulo o Los Zetas - pod týmto menom bola skupina, ku ktorej obeť patrila, známa.

No o dva roky sa Zetas stali všeobecne známymi. Je to gang bývalých mexických policajtov zo špeciálnej jednotky, ktorých cvičili americké a izraelské jednotky na boj proti pašerákom drog. Potom ich naverboval najväčší mexický drogový gang, Zálivový kartel, aby zaň vykonávali špinavú robotu.

V roku 2002, keď začínali, mali Zetas - názov pochádza z rádiového volania naznačujúceho vyskopostaveného policajta - päťdesiat členov, no postupne sa rozrástli na dvetisíc a momentálne fungujú v 31 mexických štátoch. Zatknutie svojho zamestnávateľa, hlavy Zálivového kartelu Osiela Cardenasa, využili na to, aby sa pokúsili sami ovládnuť kartel.

SkryťVypnúť reklamu

"Zetas sa evidentne stali najväčšou, najvážnejšou hrozbou pre mexickú bezpečnosť," povedal Raul Benitez, mexický odborník na bezpečnosť na Americkej univerzite vo Washingtone. "Teraz chcú ovládnuť štátne drogové trasy a po ceste zvrhnúť tradičných vodcov kartelu. Sme svedkami klasického prevratu."

Klasický prevrat

Administrácia prezidenta Vincenteho Foxa (v rokoch 2000 až 2006) tolerovala nechvalne známe mexické drogové gangy, ktoré obhospodarujú asi 90 percent kolumbijského kokaínu, ktorý sa každoročne dostane na územie USA. Niektorí americkí vyšetrovatelia dokonca vystopovali kontakty medzi kartelom a Foxovým úradom.

Keď však minulý rok prevzal kormidlo súčasný mexický prezident Felipe Calderón, vyhlásil vojnu obchodu s drogami, ktorý vynáša odhadom 25 miliárd USD ročne, a to len v Mexiku.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z prvých krokov novej Calderónovej administrácie bolo zatknutie a vypovedanie drogového baróna Cardenasa do Texasu, aby mohol v januári 2007 ísť pred tamojší súd.

V marci skonfiškovali príslušníci mexickej bezpečnostnej služby 19 ton pseudoefedrínu v sídle čínskeho podnikateľa Žen-li Je Gonu v Mexico City. Zhabali tiež 205 miliónov dolárov v hotovosti, ukrytých v dome Je Gonu. Išlo o najväčšie zhabanie peňazí v dejinách drogových razií. Je Gona tvrdil, že chemikálie jeho spoločnosti Unimed Pharma Mexico SA mali slúžiť na výrobu lieku proti prechladnutiu, zatiaľ čo peniaze držal "pre niekoho iného".

Mnohým sa zdalo, že Calderónov tvrdý prístup sa vypláca. No v apríli 2007, necelý mesiac po razii u Je Gonu, našli zbitých a zastrelených Josueho Hernandéza a Anibala Sáncheza - dvoch agentov, ktorí sa na razii zúčastnili.

SkryťVypnúť reklamu

V júni ozbrojení muži vylúpili najmenej päť kasín v štyroch štátoch, pričom zabili náhodného civilistu. Svoje brány odvtedy zatvorilo 26 kasín v 11 rôznych štátoch, keďže tento lukratívny obchod sa snažia ovládnuť práve Zetas. Päť policajtov tiež zabili pri útoku na policajnú stanicu v Sonore, štáte v severnom Mexiku.

Podozriví v každom novom prípade násilia boli Zetas. Títo brutálni muži mali stále silné kontakty v radoch polície a špeciálnych jednotiek, z ktorých dezertovali k Zálivovému kartelu, a tiež blízke vzťahy s poprednými mexickými narkobarónmi. Panovala však obava, že teraz sú odtrhnutí z reťaze, zabíjajú a kradnú pre vlastný prospech a predznamenávajú násilie, aké táto krajina ešte nezažila.

Možno najzlovestnejšie, čo sa o nich hovorí, je, že pracujú s brutálnymi stredoamerickými gangmi ako salvadorský Mara Salvatrucha a guatemalskými oddielmi smrti Kaibiles.

SkryťVypnúť reklamu

Zetas mali aj tajné jednotky, ktoré pôsobili v USA, kde vykonávali atentáty a vyhrážali sa zabitím novinárov, ktorí o nich písali. Denník San Antonio Express-News zareagoval po vyhrážaní sa tak, že pred mesiacom stiahol svojho reportéra z mexicko-amerických hraníc. V Mexiku zabili za posledných šesť rokov vyše tridsať žurnalistov, čo je druhé miesto po Iraku. Celkovo tam za posledný rok zomrelo dvetisíc ľudí v súvislosti s drogovým násilím.

Mexický generálny prokurátor Eduardo Medina Mora najnovšie povedal, že Zetas ovládajú niekoľko regiónov krajiny a tiež "preberajú moc nad niekoľkými policajnými zložkami, korumpujú ich. Preberajú nám políciu."

"Zálivový kartel vytvoril leva, ale teraz lev zmúdrel a ovláda krotiteľa," povedal justičný pracovník USA pre Dallas Morning-News. "To má za následok, že lev sa voľne potuluje a zanecháva krvavú stopu chaosu."

SkryťVypnúť reklamu

Stopa chaosu

Calderónova vláda povolala 24-tisíc vojakov, aby bojovali spolu s políciou proti drogovým gangom. Proti tomuto kroku protestovala Amnesty International a UNHCR, ktoré tvrdili, že armáda nemá čo presadzovať civilné zákony, ale podporil ho Javier Solana z EÚ a Bushova administrácia v USA.

Povolanie armády viedlo k obvineniam zo znásilnenia, vraždy a tajných dohôd s drogovými gangmi. To nijako neprekvapuje. Generál Jesus Gutierrez Rebollo, bývalý mexický drogový cár, a generál Mario Arturo Acosta Chaparro, dôstojník spájaný s mnohými "nútenými zmiznutiami" počas mexickej špinavej vojny 70. rokov, boli v uplynulých desiatich rokoch zatknutí za údajné prepojenia na Juarezov drogový kartel.

No tentoraz bolo novým faktorom umiestnenie videa na You Tube, kde bolo vidieť popravy príslušníkov Zetas v roku 2005, až po niekoľko filmov, ktoré administrátori You Tube za posledné dva mesiace odstránili. V tých neskorších bol použitý škrtiaci drôt na oddelenie hláv obetí.

SkryťVypnúť reklamu

Možno spájať povolanie armády s mimosúdnymi vraždami? Niekoľko novinárov sa nazdáva, že áno, vrátane Mariana Castilla, reportéra San Antonio Express-News, ktorého odvolali po tom, čo napísal o Gente Nueva - "Nových ľuďoch" či "záhadnej a násilnej skupine, o ktorej úrady nechcú hovoriť".

Castillo si myslí, že Gente Nueva sú mimozákonní zabijaci z bezpečnostných zložiek, ktorí sa zameriavajú na Zetas za ich vraždenie policajtov. Možno má pravdu, no jeho čitatelia si nemôžu byť istí.

Človek si však v mexických neúnavných a brutálnych drogových vojnách musí klásť otázku: Ukončila by pravda zabíjanie?

Zdroje: Alfredo Corchado, "Cartel's Enforcers Outpower Their Boss: Zetas Grow into Paramilitary Group Now Hitting Mexico's Casinos", June 11, 2007, Dallas Morning News; "Open Source War Settles in North America", June 18, 2007, Dallas Morning News; "Beheading Video Surfaces on You Tube", El Universal, July 12, 2007; Tim Padgett, "The War Next Door," Time Magazine, August 9, 2007; "Mexican Army Drug War Role Debated", FNS News, August 10, 2007.

SkryťVypnúť reklamu

Poprední mexickí obchodníci s drogami

Osiel Cardenas

Vodca mexického Zálivového kartelu bol v januári predvolaný na texaský súd. Tento bývalý mechanik sa údajne dostal na čelo kartelu vraždami svojich nadriadených. Cardenas založil ozbrojené krídlo Zetas z armádnych dezertérov a využil ich na boj proti svojmu úhlavnému rivalovi, El Chapo Guzmanovi. Po prestrelke v roku 2003 bol zatknutý, no naďalej viedol svoj gang z mexickej väzenskej cely.

Ismael "El Mayo" Zambada

Spolušéf sinaolského kartelu je popredným obchodníkom už tridsať rokov a nikdy ho nechytili. Považujú ho za tvrdého obchodníka a vyjednávača. Vláda USA zmrazila v roku 2007 americké akcie piatich sinaolských spoločností, ktoré podľa nej prepierali Zambadove drogové peniaze. Ponúkla odmenu 5 miliónov dolárov za jeho chytenie.

SkryťVypnúť reklamu

Joaquin "El Chapo" Guzman

Hlava vplyvného kartelu zo Sinaoly, ktorý unikol z prísne stráženého väzenia vo vozidle so špinavou bielizňou v roku 2001. Guzmanov kartel vybudoval komplikovnaé tunely, aby pašoval drogy pod mexicko-americkou hranicou. Platí miliónové úplatky, aby sa vyhol zaktnutiu, a dal si urobil plastickú operáciu. Po každom rozhovore vymení mobilný telefón.

Benjamin Arellano Felix

Organizátor kartelu z Tijuany, ktorý kedysi dovážal tretinu všetkého kokaínu do Spojených štátov, no ktorý stratil moc v posledných rokoch, keď jeho čelných predstaviteľov uväznili alebo zabili. Kartel je nechvalne známy útokmi na deti rivalov a prerezávaním hrdiel nepriateľov.

Ignacio "Don Nacho" Coronel

SkryťVypnúť reklamu

Produkuje denne stovky kíl amfetamínov v strednom a severozápadnom Mexiku, je prepojený na sinaolský kartel.

Zdroj: Reuters

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 013
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 998
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 258
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 160
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 947
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 620
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu