Ľudia vybiehali von z budov, kričali, plakali a objímali sa, nevedeli, čo sa deje. Na cestách hučali síreny, domy praskali, všade ležali kamene a trosky. Zem sa chvela celkove dvakrát po dvadsať sekúnd.
Keď sa chodníky vlnia
„Najstrašidelnejšie boli tie hrozné zvuky spojené s bleskami na nebi. Mal som pocit, že som prišiel na natáčananie nejakého vojnového filmu,“ povedal pre BBC jeden z obyvateľov Limy. „Chodník sa celý vlnil, tak sme bežali do parku, ale aj tam sa nám zem triasla pod nohami.“ V hlavnom meste sa otriasali aj najväčšie budovy, večerná špička sa zastavila, stovky ľudí vybiehali von.
VIDEO: Popraskané cesty a problémy s dopravou
Na záberoch peruánskej televízie bolo vidieť cesty plné aút, ktoré sa snažili dostať von z mesta, pomedzi ne jazdili sanitky a záchranári. Jedine deti sa mohli pri všetkej tej hrôze aspoň trochu tešiť. Prezident Alan García nariadil zavrieť školy pre porušenie statiky.
Najhoršia situácia však nebola v metropole, ale v mestách Ica, Chincha Alta a Pisco necelých tristo kilometrov južne od Limy. Nemocnice tam boli preplnené a mŕtve telá ležali na uliciach. Zemetrasenie udrelo o trištvrte na sedem večer miestneho času so silou 7,9 magnitúda a po ňom nasledovalo niekoľko ďalších otrasov.
„Pre niektorých to vyzeralo ako koniec sveta a väčšina ľudí sa stále bojí,“ hovorí podľa BBC za mnohých Peruánka Berenice.
Zemetrasenie s epicentrom v Tichom oceáne si vyžiadalo viac ako 350 mŕtvych a vyše tisíc zranených. Počet obetí však bude pravdepodobne ešte stúpať.
V provincii Ica sa rúcali kostoly, padali domy, prepadávali sa cesty a tisícky ľudí ostali bez elektriny.
Desiatky ľudí museli spať na ulici. „Zrútil sa nám dom. V nemocnici nám dali stan, aby aspoň moje deti mali kde spať,“ povedala pre Reuters Milagros Menesesová.
Mnohí v troskách svojich obydlí zakladali oheň, aby sa zohriali. V Peru je teraz zima.
Mohlo to byť ešte horšie
Podľa prezidenta však mali šťastie, že ich nepostihla oveľa horšia katastrofa. V latinskej Amerike sú zemetrasenia pomerne časté. Pred šiestimi rokmi zasiahlo Peru jedno rovnako silné ako to posledné, ale s menším počtom obetí.
Ozajstnú katastrofu však krajina zažila v roku 1970, keď zemetrasenie pod lavínami snehu a blata pochovalo až 50-tisíc ľudí v meste Yungay.
REUTERS, SITA, ČTK/AP
Autor: jah