Vízie dokonalého domu budúcnosti prekonávajú predstavy o pohodlí a komforte aj tých najlenivejších spomedzi nás. Mnohí premýšľame nad tým, ako sa vyhnúť pravidelnému upratovaniu. Nenechať sa okrádať o čas, nemusieť pohnúť ani prstom a mať pritom čisto - to je lákavá výzva, ktorá zamestnáva aj špičkových expertov. Všetky povrchy materiálov v dome budúcnosti budú antibakteriálne, samočistiace, odolné voči nečistotám a schopné likvidovať cudzorodé látky. Takémuto samočistiacemu domu sa pred nedávnom venoval dánsky týždenník EjendomsAvisen, ktorý v spolupráci so združením, zaoberajúcim sa najnovšími technológiami Innovation Lab, pripravil celú sériu článkov technológiách domov budúcnosti. Jeden z príkladov v tomto seriáli je dom zhotovený v prevažnej miere zo skla.
Kedy to bude? Vzhľadom na mimoriadne rýchlo rastúce a čoraz dokonalejšie technológie sa nedá stanoviť presný dátum, ale odborníci predpokladajú, že už o dvadsať rokov si ľudia budú môcť naplno vychutnať život v sklenených kockách. Mette Kanstrup z inovačného laboratórneho centra argumentuje, že vraj niet lepšieho riešenia na vytvorenie perfektne fungujúceho domova. Na základe odvážnych štúdií, všetky vonkajšie steny budú zo skla a zvnútra sa ich celkový povrch bude využívať ako televízna obrazovka.
Vládnuť bude sklo
Dom podobný skleníku sa definitívne stane neodmysliteľným faktom, ktorý budú musieť budúce generácie prirodzene akceptovať. Bude samočistiaci nielen sebestačný v energetických nákladoch, ale aj schopný energetickej nadprodukcie. Už dnes Austrálčania experimentujú s takzvanými "nanoglass" domami, v ktorých je sklenený povrch ošetrený farebnými nátermi. Aj strecha týchto objektov je kompletne priezračná.
"Raz sa ľudstvo spamätá a úplne prehodnotí jeden zo svojich nezmyselných zvykov - zaliezať do vlastných obydlí ako do tmavých jaskýň, ukrytých pred okolitým prostredím," vysvetľuje v spomínanom článku Mette Kanstrup. Domy budúcnosti budú mať sklenený povrch aj preto, aby nám dávali slobodnú voľbu rozhodnúť sa v danom okamihu, ktorú časť objektu si prajeme mať priehľadnú. Zvolíte si napríklad celú šírku strechy plnú hviezd na nočnej oblohe. Ľudia v týchto domoch budú mať blízky kontakt s prírodou. Ak sa náhodou vystavia nepríjemnému pohľadu zvonku (napríklad ak ich oslepí slnko), tak okno, tvoriace celú dĺžku steny, sa transformuje na nepriehľadný múr buď ihneď, alebo postupne - v dokonalom súlade s blednúcim slnečným svitom. Vnútorné sklá budú mať integrovanú LCD obrazovku po celej dĺžke. V prípade prichádzajúcich videotelefónnych volaní prerušíte televízny program a pohodlne komunikujete s ľuďmi, ktorí sú napríklad na opačnom konci planéty. Samozrejme, že webkamery i videokonferencie sa už dnes využívajú, ale v budúcnosti sa stanú neodmysliteľnou integrovanou súčasťou vnútorného dizajnu bytov.
Ide to aj bez
prehovárania
Sklenené povrchy budú samočistiace na obidvoch stranách. Špeciálny povrchový materiál bude odpudzovať nečistoty. Progresívnu metódu už skúšobne zaviedla do svojho výrobného programu jedna zo svetových automobiliek. Najdrahšie modely áut tejto značky sú vybavené čelnými sklami zhotovenými z takýchto materiálov, odolávajúcich nečistote.
Antibakteriálne povrchy budú značným pokrokom najmä v kuchynskej hygiene. Každá baktéria bude z nich automaticky odstránená. V praxi to bude vyzerať aj tak, že bez vášho pričinenia sa automatické stroje budú starať o samočistenie, prípadne počkajú na váš hlasový pokyn. Po nahromadení prachových častíc sa spustí automatický odsávač nečistôt. V blízkom čase bude na podlahe ticho bzučať taký mechanický zberač nečistôt, ktorý sa sám rozhodne vybrať na prieskumný výlet, len čo jeho senzory zachytia na zemi prítomnosť pevných či kvapalných cudzorodých čiastočiek. Pravdepodobne bude ukladať do obrazovej pamäte a následne znázorňovať na displeji zábery "prehltnutých" predmetov. Nakoniec sa vyberie naspäť k dobíjaciemu zdroju načerpať novú energiu.
Energie bude navyše
Malé slnečné články, vsadené do vonkajšej strany stien a striech, zabezpečia akumulovanie energie pre potreby nočného použitia. Dnes experimentujeme s tzv. pasívnymi domami, ktoré na to, aby fungovali, potrebujú iba zlomok potreby konvenčného vykurovania a takmer všetku potrebnú energiu na teplo si generujú samé. Kladný energetický dom budúcnosti bude schopný absorbovať tak veľa energie, dokonca nadbytočnej energie, že ju bude môcť vysielať ďalej ostatným odberateľom.
Mette Kanstrup poukazuje na to, že nanotechnologický vývoj bude preferovať viac doplnkových energetických zdrojov s ohľadom na environmentálny dopad. Batérie budúcnosti budú tiež slnkom poháňanými článkami. Napríklad mobil bude potrebovať iba zopár minút na slnku a získa tým dostatočnú silu na celý mesiac. Batéria vydrží dlhšie, ako je doba životnosti mobilných telefónov, ktoré budú opotrebované ešte pred ich výmenou. Potom iba jednoducho prenesiete starú funkčnú batériu do vášho nového telefónu.
Senzorová stena Dom budúcnosti bude schopný varovať svojho majiteľa, či potrebuje opravu. Stavebný materiál je náchylný na opotrebovanie kvôli vetru a počasiu a preto majú steny zabudované senzory. Domáci počítač príjme správu o tom, ktorá konkrétna časť potrebuje údržbu či výmenu. Takto môžu domáci v predstihu a lacno opraviť poškodené materiály. Vyhnú sa zložitejším a drahým opravám, ku ktorým by došlo v prípade poškodenia. Medzi ďalšími exotickými scenármi budúcnosti Mette Kanstrup uvádza meniaci sa povrch stien. Pôjde o druh farby schopný neustálych farebných premien. To umožní v interiéroch synchronizáciu stien s vašou náladou v danom momente. Osvetlenie bude tiež pokročilejšie, s množstvom špeciálne vyvinutých žiaroviek, ktoré sa budú svojou intenzitou i farbou odtieňov prispôsobovať vaším pocitom a predstavám, alebo dennému či nočnému času.
Podľa www.innovationlab.net
spracovala Mária Tallová