rodinného domu potrebuje zabezpečiť proti prípadným následkom živelných pohrôm a preto od svojich klientov vyžaduje aj poistenie rozostavanej nehnuteľnosti.
Existuje niekoľko špecifických rizík, ktoré sú typické pre rozostavanú nehnuteľnosť. Podľa Ľubomíra Hrehovčíka zo spoločnosti B&H Insurance Consulting, jedným z najdiskutovanejších je odcudzenie stavebných súčastí a stavebného materiálu. Vzhľadom na to, že rodinný dom vo výstavbe nemá také ochranné zabezpečenia ako dokončený rodinný dom, mal by stavebník zabezpečiť základné požiadavky poisťovne na ochranu pred vstupom nepovolaných osôb na stavbu.
Niektoré poisťovne ponúkajú k poisteniu rodinného domu vo výstavbe aj pripoistenia stavebného materiálu proti krádeži, vypožičaných stavebných mechanizmov alebo zodpovednosti za škodu vyplývajúcu z vlastníctva rodinného domu vo výstavbe.
V poslednom čase sa rozšírili na stavbách krádeže stavebných súčastí z rozostavaných domov, ako napríklad okná, radiátory, plynové kotly, odkvapové rúry a iné. Poisťovne toto riziko buď úplne zo zmluvy vylúčia alebo ho obmedzia určitým limitom.
Ďalším špecifikom poistenia rozostavanej nehnuteľnosti je, že sa poisťuje na sumu budúcej hotovej nehnuteľnosti. Táto poistná suma sa určuje buď zo znaleckého posudku alebo z rozpočtu firmy, ktorá dom stavia. Pre klienta poisťovne sa tento postup môže zdať nespravodlivý, pretože už v momente, keď na pozemku ešte nie je nič postavené, platí poistné z hodnoty hotovej stavby. "Väčšina poisťovní však tento fakt zohľadňuje v sadzbe poistného, ktorá je nižšia ako pri hotových stavbách," uvádza Hrehovčík. Aj pri uzatváraní zmlúv na rozostavanú nehnuteľnosť si pozorne preštudujte poistné podmienky a limity plnenia.
Peter Lukács, vedúci poistenia majetku z poisťovne Generali, odporúča poistiť nehnuteľnosť už pred začatím stavby. "Nielenže to vyžadujú banky pri financovaní stavby hypotekárnym úverom, ale nik nevie, čo všetko sa môže v procese výstavby prihodiť," tvrdí Lukács. Výška poistného závisí od novej hodnoty nehnuteľnosti. Východiskom pre výpočet je stavebný rozpočet, v ktorom sú vyčíslené všetky položky na stavbu poisťovanej nehnuteľnosti od základov až po strechu. Ak by počas výstavby došlo k poškodeniu stavby, napr. vplyvom víchrice, poisťovňa vyplatí plnenie za poškodené časti stavby vo výške rovnajúcej sa cene opráv v novej hodnote. Ak je poistenie dojednané pre účely poskytnutia hypotekárneho úveru, poistná suma je vinkulovaná v prospech banky. V prípade stavebníka - fyzickej osoby môžu byť poistením kryté napríklad výčiny počasia, spomínané odcudzenie stavebného materiálu, požiar, voda z vodovodného potrubia atď. Pri väčších developerských projektoch ako je napríklad radová zástavba domov si stavebník - právnická osoba (developer), môže dojednať aj ďalšie pripoistenia - presakovanie spodných vôd na stavbe alebo aj škody vyplývajúce zo stavebnej činnosti vrátane výkonov subdodávateľov, napr. keď jeden subdodávateľ poškodí výkon druhého v rámci toho istého stavebného diela.
(vj)