Ráno i večer, počas celých MS v kanoistike v Duisburgu nebol problém stretnúť čínskych kanoistov. V autobuse, na kanáli, všade ich bolo plno. Ich oblečenie v národných farbách pripomínalo, že šampionát je aj olympijskou kvalifikáciou a práve na domácej vode by chceli Číňania definitívne zavŕšiť svoju naplánovanú cestu medzi svetovú elitu.
Ich kvalita ide výraznejšie nahor až v posledných rokoch. „Pohlo sa to vpred najmä po aténskej olympiáde a zisku prvej zlatej olympijskej medaily pre Čínu v dvojkanoe,“ vysvetľuje Jozef Capoušek, pôvodom Čech, ktorý po dvadsiatich piatich rokoch strávených v Nemecku prijal novú výzvu. Už tretí rok je trénerom čínskych kanoistov. Predtým ako šéftréner priviedol svojich nemeckých zverencov k 17 zlatým olympijským medailám.
„Po hrách v Aténach si funkcionári uvedomili, že kanoistika je šport, kde môžu relatívne ľahko získať dosť medailí. Preto má teraz tento šport dosť vysokú prioritu.“
Čína v roku 2005 nezískala na MS v Záhrebe žiadnu medailu, pred rokom v Szegede už jednu striebornú a tri bronzové, teraz striebro a bronz.
„Som presvedčený o tom, že v Pekingu z toho nejaká medaila tiež bude,“ dodal Jozef Capoušek, ale na záver trošku poopravil tradičnú predstavu o až prehnanej pracovitosti čínskych športovcov, z ktorej pramenia úspechy. „Oni sú, aj nie sú disciplinovaní. Keď majú nad sebou dozor, tak naozaj sú, podriadia sa doslova vojenskému režimu. Ale keď nie sú pod dohľadom, tak nepoznám nedisciplinovanejších športovcov, ako sú Číňania.“
Autor: slo