Zisky z ropy len pre Škótov, odchod britských jadrových ponoriek a silnejšie slovo v Bruseli. Škótski nacionalisti stále hlasnejšie žiadajú nezávislosť od Londýna. Menšinová vláda Škótskej národnej strany (SNP) včera predstavila plány na zorganizovanie referenda, ktoré by mohlo rozhodnúť o samostatnosti tohto päťmiliónového národa. S tým ostro nesúhlasia ostatné hlavné strany.
Labouristi, konzervatívci a liberálni demokrati vyhlásili, že plán rozdelí Škótov a povedie k neistote. „Nepodáme pomocnú ruku tým, čo chcú skončiť úniu (s Anglickom),“ vyhlásili v spoločnom stanovisku.
Napriek silnej opozícii si však nacionalisti idú za svojím a premiér Alex Salmond zverejnil 40-stranový dokument, ktorý štartuje „konverzáciu národa“ o nezávislosti. Pripúšťa však aj iné alternatívy - ďalší presun právomocí z londýnskeho Westministra na škótsky parlament či federálne usporiadanie.
Väčšina Škótov je proti
Dokument obsahuje aj znenie referendovej otázky, či by sa Škótsko malo stať nezávislým štátom. Podľa dlhoročných prieskumov si to väčšina Škótov nepraje. Potvrdili to aj posledné čísla publikované v Daily Mail, podľa ktorých nacionalistov podporuje takmer polovica Škótov, iba 31 percent však súhlasí so samostatnosťou.
Škótska národná strana je pri moci už vyše sto dní a dokazuje, že vie vládnuť efektívne. Organizuje verejné stretnutia o problémoch vidieka alebo veterných farmách, čím si získava ľudí.
Salmond sa ukázal ako štátnik pri teroristickom útoku na glasgovské letisko. Konzervatívny Daily Telegraph ho dokonca označil za človeka, ktorý „dokáže chodiť po vode“.
Salmond sa v Belfaste „štátnicky“ porozprával s ďalším silným Škótom - britským premiérom Gordonom Brownom. Prvý vážny konflikt môže odštartovať práve referendum. Ak sa ho nacionalistom napriek silnému odporu podarí presadiť, je možné, Škóti by o budúcnosti zväzku s Anglickom hlasovali v roku 2010.