Pred niekoľkými mesiacmi jeho kandidatúra na prezidenta vyvolala v Turecku najväčšiu politickú krízu posledných rokov. Podľa opozície a najmä armády chce totiž tajne islamizovať Tureckú republiku. Dnes je jeho meno opäť v hre a krajine znovu hrozí politický chaos.
Vládna proislamistická Strana spravodlivosti a rozvoja (AK Parti) v pondelok večer znovu nominovala do prezidentských volieb v parlamente ministra zahraničia Abdullaha Güla. „Ochrana sekularizmu je jedným z mojich základných priorít. Nikto by sa o ňu nemal báť,“ presviedčal včera Gül. Hlavná opozičná Republikánska ľudová strana však oznámila, že takú voľbu, kde bude kandidátom, odbojkotuje.
Vládna strana navrhla Güla za prezidenta napriek tomu, že proti jeho nominácii na jar protestovali v Istanbule i Ankare státisíce ľudí. Proti sa postavila najmä armáda, ktorá sa považuje za strážcu sekulárneho Turecka, ktoré založil pred vyše osemdesiatimi rokmi Mustafa Kemal Atatürk. Tureckí generáli dokonca v apríli pohrozili, že zasiahnu ak Gül v parlamente prejde. Spor o prezidenta nakoniec vyvrcholil bez prevratu predčasnými voľbami. Tie pred mesiacom vyhrala strana premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá jednoznačné víťazstvo považuje aj za úspešné referendum o Gülovi ako prezidentovi.
Turecký George Clooney?
Podľa parlamentných prepočtov by ho mohli zvoliť už v 3. kole, naplánovanom na koniec augusta, keď bude vládnej strane stačiť nadpolovičná väčšina.
Nebyť obáv sekulárnej opozície či armády, uhladený šéf tureckej diplomacie na prvý pohľad nepôsobí ako islamistický radikál. „Pokojný, galantný diplomat – viac než výzorom podobný Georgeovi Clooneymu – vyjednával o vstupe Turecka do Európskej únie a presadil politické a ľudskoprávne reformy,“ napísala agentúra Reuters. Podľa nej má Gül na rozdiel od súčasného prezidenta Ahmeta Sezera aj lepšie vzťahy s lídrami únie, USA či Blízkeho východu.
Najväčším problémom nie je ani tak samotný Gül, ako jeho manželka, Hayrunisa. Potenciálna prvá dáma nosí moslimskú šatku, ktorá je v sekulárnom Turecku na úradoch a • školách tabu. Predstava, že sa niekto taký nasťahuje do ankarskej štvrte Cankaya, kde kedysi býval sám Atatürk, naháňa tureckej armáde zimomriavky.
„Prezidentský úrad reprezentuje Turecko vo svete, nebolo by dobré, keby bol spolitizovaný,“ kritizoval Gülovu kandidatúru v denníku Hürriyet penzionovaný ale stále vplyvný generál Hilmi Özkök. Naznačil, že jeho zvolenie tak ľahko v armádnych kruhoch neprejde.Mirek Tóda
Abdullah Gül
Turecký minister zahraničia a vicepremiér. Na Západe má ako diplomat dobré renomé.
Blízky spolupracovník premiéra Recepa Erdogana. V rokoch 2002 až 2003, keď Erdogan, pre odsúdenie za recitovanie islamistickej básne nemohol do vysokej politiky, bol premiérom.
Vyrastal v konzervatívnej islamskej rodine. Jeho otec bol imámom.
Vyštudoval ekonómiu na Istanbulskej univerzite . Hovorí plynulo po anglicky.