BRATISLAVA. Rozdeľovanie spisov na banskobystrickom krajskom súde nemuselo byť v poslednom roku náhodné, a to napriek tomu, že využíval elektronickú podateľňu.
Informačná sieť súdu nebola dostatočne zabezpečená, a tak sa skúsenejší informatik mohol dostať až do systému podateľne a zasahovať do toho, ktorý sudca aký prípad dostane.
Vďaka diere v zabezpečení systému bolo možné zvonka čítať aj e–maily sudcov. Prístupné boli aj ich prípravy súdnych rozhodnutí či informácie z hlasovania o konečných rozhodnutiach senátov. Nejde len o krajský súd, ale aj o ďalších sedem okresných súdov v jeho pôsobnosti.
Zodpovedný je správca siete
Za dieru v systéme mohol podľa ministerstva správca siete. Ešte v roku 2004 zabezpečil pre súd bezdrôtovú kameru, vďaka ktorej sa systém mohol „otvoriť“.
Otázne je, kedy ju nainštaloval, a preto rezort nevie presne povedať, ako dlho nebola sieť chránená. Paradoxné je, že kameru platilo ministerstvo, pričom práve jeho informatici na dieru v sieti neskôr prišli.
Minister Štefan Harabin za HZDS považuje za otázne, či pracovník konal úmyselne. Dokáže to až policajné vyšetrovanie. Ministerstvo však potvrdilo, že správcu prepustili.
Harabin: Sieť na iných súdoch je v poriadku
Harabin včera zdôraznil, že na iných súdoch „dieru“ nenašli. Na banskobystrickom súde vraj zlyhal len ľudský faktor.
To, či sa teraz bude dať prideľovanie spisov v Banskej Bystrici spochybniť, je podľa Harabina hypotetická otázka. Bude to vraj závisieť od zistení polície. Rozsudky súdu však nebudú spochybniteľné.
Harabin hovorí, že informačná sieť na súdoch je v poriadku. Elektronické podateľne sa však podľa neho obchádzajú aj inde. „Máme o tom signály,“ povedal. Aj preto nechal preveriť viaceré súdy.
Predsedovia súdov boli zaskočení
Mnohí predsedovia súdov zostali včera po informácii o nabúraní siete v Banskej Bystrici prekvapení. Svojim počítačom aj elektronickej podateľni doteraz dôverovali.
Niektorí po včerajšku začali o sieti pochybovať.
Predsedníčka Okresného súdu v Dunajskej Strede Anna Móroczová hovorí, že isté podozrenia spočiatku mala. Teraz si však myslí, že všetko okolo elektronickej podateľne je zabezpečené. „I keď stopercentná záruka neexistuje nikdy,“ hovorí.
Podateľne zaviedli na súdy pred piatimi rokmi a mali byť zárukou, že spisy sa sudcom budú prideľovať náhodným výberom. Harabin ich už vtedy kritizoval. Dnes odmieta, že by s tým jeho súčasné spochybňovanie podateľní súviselo.
„Upozorňoval som na jej riziká, ale nemienim sa teraz dopracovať k záveru o zrušení elektronickej podateľne,“ povedal Harabin.
Hrubá chyba alebo zámer?
Do počítačovej siete súdu sa dalo preniknúť vďaka tomu, že do nej správca pripojil bezdrôtovú kameru.
Ministerstvu nie je jasné, načo súd kameru potreboval, jej bezdrôtové spojenie sa však stalo otvorenou bránou, ktorou bolo možné preniknúť aj do ďalších častí systému.
Bezdrôtová kamera sa dá pripojiť aj bezpečným spôsobom, správca systému teda musel jej pripojenie nechať otvorené omylom alebo zámerne.
V systéme muselo dôjsť aj k sérii ďalších zásahov, ktoré umožnili prienik aj do pošty sudcov či systému elektronickej podateľne.
Bezdrôtové siete sú väčšinou jednou z najľahších ciest, ako preniknúť do počítačových systémov, zabezpečiť ich je náročnejšie ako v prípade, keď sú počítače prepojené len káblami.
V zahraničí je štandardné, že bezpečnosť sietí v inštitúciách, ktoré pracujú s citlivými dátami, by mal preveriť nezávislý audit.
Ministerstvo spravodlivosti však pripúšťa, že naše súdy sa spoliehajú len na poctivosť svojich zamestnancov, a ak kľúčový človek zodpovedný za bezpečnosť siete zlyhá, je veľmi ťažké problém včas odhaliť.
(tb)