Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Londýn - všetko o hlavnom meste Spojeného Kráľovstva

Prvé zaznamenané meno mesta dnes známeho ako Londýn bolo Londinium. Bola to osada, ktorú v roku 43 po Kristovi založili rímske légie cisára Claudia. Julius Caesar však prišiel do Británie už o 97 rokov skôr a prekročil rieku Temžu blízko neskoršieho Londýna... (pokračovanie)

Londýn je

 • hlavným mestom a sídlom vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska,
 • centrom britského Spoločenstva národov, označovaný ako jedno zo 4 najdôležitejších miest na svete (spolu s mestami New York, Tokio a Paríž),
 • finančné centrum Spojeného kráľovstva (produkuje sa tu 17 percent HDP krajiny).

Pamiatky

Londýn patrí k mestám s najväčšou koncentráciou turistických atrakcií a „pohľadnicových motívov". Väčšina z nich sa nachádza v centre mesta a dá sa medzi nimi poľahky premiestňovať pešo.

bigben_s.jpgVeža s hodinami v blízkosti Temže nazývaná Big Ben je jedna z najznámejších ikôn Londýna. V skutočnosti toto označenie patrí iba 13,5 tonovému zvonu. Takmer stometrová veža je súčasťou Wesministerského paláca, v ktorom sídli britský parlament. Keď zasadá, zažne sa nad Big Benom svetlo.
Hovorí sa, že zvon nesie meno po jednom zo staviteľov paláca Benjaminovi Hallovi, alebo po známom boxerovi Benovi Cauntovi. Neogotickú vežu navrhol architekt Sir Charles Barry, keď sa rekonštruoval palác po požiari v roku 1834. Jej stavba sa dokončila v roku 1858. Big Ben dopĺňa štvorica menších zvonov, ktoré odbíjajú každú štvrťhodinu melódiu známu ako Westminster Quarters. Do zvonice vedie 334 schodov.
Hodiny sú povestné spoľahlivosťou, ktorá je dôsledkom vydareného návrhu ich tvorcu, baróna Edmunda Becketta. Presnosť si zachovali aj po nemeckom bombardovaní Londýna počas Druhej svetovej vojny. Prvýkrát ich závažná porucha postihla až v roku 1976. K podobným londýnskym ikonickým pamätihodnostiam ako Big Ben patrí most Tower Bridge či Nelsonov stĺp na Trafalgarskom námestí.

 

buckpal_s.jpgBuckinghamský palác je miestom, pri ktorom sa nadýchnete „kráľovskej" atmosféry anglickej monarchie. Je oficiálnym sídlom britského panovníka a najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Usporadúvajú sa tu takmer všetky oficiálne podujatia štátneho významu, obyvatelia sa pred palácom zhromažďujú pri príležitosti národných osláv, ale aj kríz. Centrum súčasného paláca tvorí dom, ktorý bol postavený v roku 1703 pre vojvodu z Buckinghamu a Normanby. V roku 1762 sa predal do kráľovskej správy, a to panovníkovi Jurajovi III. Buckinghamský palác slúžil ako oficiálna londýnska kráľovská rezidencia až od roku 1837 s nástupom kráľovnej Viktórie. V súčasnosti má 775 miestností. Rozľahlé záhrady sú domovom asi 30 druhov vtákov a 350 druhov rastlín. Niektoré z nich sú veľmi vzácne. Notoricky známou turistickou atrakciou je každodenná výmena stráži o 10.30, ktorú môžete zhliadnuť zadarmo. Keď však prší, výmena neprebieha formou „predstavenia". Štátne miestnosti sú prístupné pre verejnosť každoročne počas mesiacov august a september. Táto tradícia sa započala v 90. rokoch minulého storočia. Základný poplatok je 15 libier. V sprístupnenej časti paláca návštevníci môžu vidieť najväčšie poklady kráľovskej zbierky, napríklad obrazy Rembrandta či Rubensa, vybrané ukážky porcelánu Sèvres alebo najkvalitnejšieho anglického a francúzskeho nábytku na svete. Odporúča sa objednať lístky v predstihu. Od apríla do októbra je možné navštíviť aj kráľovské garáže, kde si môžete prehliadnuť koče a autá určené na štátne ceremónie.

 

britmus_s.jpgNajreprezentatívnejším britským múzeom je British Museum s viac ako 250 ročnou tradíciou. Jeho galérie sa rozprestierajú na ploche približne 4 kilometrov štvorcových. Nachádzajú sa tu exponáty ako Van Goghove Slnečnice, najstaršie známe vyobrazenie Krista či Rosettská doska, podľa ktorej boli vylúštené egyptské hieroglyfy. Múzeum je známe najväčšou zbierkou egyptských artefaktov a múmií mimo hraníc Egypta. Na jeho podrobnú prehliadku budete potrebovať viac ako jeden deň. Navštevovať sa dá od 10. hodiny, zatváracia doba je o 17.30, vo štvrtok a piatok o 20.30. Vstup je bezplatný. K ďalším vyhľadávaným múzeám i galériám patria Imperial War Museum (múzeum s vojnovými exponátmi), Science Museum (múzeum zamerané na vedu a techniku) Natural History Museum (múzeum venované prírode) či Tate Modern (múzeum moderného umenia.). Do všetkých uvedených múzeí sa dostanete každý deň medzi 10.00 a 18.00 zadarmo.

 

st_paul_cath_s.jpgSlávne kostoly St. Paul's Cathedral a Westminster Abbey zohrávajú takmer rovnako prominentnú úlohu v histórii Veľkej Británie. Katedrála sv. Pavla bola mnohokrát centrom významných štátnych a cirkevných ceremónií (napríklad svadby Princa Charlesa a Princeznej Diany), aj v súčasnosti je primárnym miestom ich konania. Budovu na mieste predchádzajúcej katedrály zničenej veľkým požiarom v roku 1666 navrhol Sir Christopher Wren. Jej stavba sa dokončila v roku 1711. Vo viac ako 100 metrovej výške je pokrytá druhou najväčšou kupolou na svete so slávnou mozaikou. Sieň Whispering Gallery ponúka unikátnu akustiku. Katedrála je za poplatok asi 10 libier prístupná od pondelka do soboty v čase od 8.30 do 16.00.
Približne za rovnakú cenu môžete cez týždeň navštíviť aj Westminster Abbey, a to od 9.30 do 15.45 (v sobotu do 13.45). Od roku 1066 je to miesto korunovácie a odpočinku slávnych osobností. Leží tu pochovaných mnoho anglických panovníkov, ale napríklad aj Sir Isaac Newton. Westminster Abbey v súčasnej podobne bolo postavené na začiatku 16. storočia. Svätyňa pochádza už z 12. storočia. Nachádza sa tu mnoho monumentov zasvätených panovníkom, ale aj iným významným osobnostiam kultúry (Shakespeare, Dickens) či vedy (Disraeli, Darwin). St. Paul's Cathedral a Westminster Abbey dodnes slúžia na cirkevné ceremónie, preto môžu byť aj počas návštevných hodín vyhradené na tieto účely.

 

tower_s.jpgTower of London patrí do svetového kultúrneho dedičstva od roku 1988. Wiliam Dobyvateľ dal na konci 11. storočia postaviť základ pevnosti, tzv. White Tower, neskôr ju rozširovali ďalší panovníci. Shakespeare vznik pevnosti v hre Richard III pripísal Júliusovi Cézarovi, čím vznikol mýtus, že veža pochádza už z čias Rímskej ríše. Tower of London svojho času slúžila ako kráľovský palác, pevnosť, väzenie (bola tu väznená napríklad kráľovná Elizabeth I či popravená Anna Boleynová), zbrojnica, klenotnica alebo astronomické observatórium. V pevnosti sa do 19. storočia chovala divoká zver. Súčasným najväčším turistickým lákadlom sú kráľovské šperky, ktoré sa tu uchovávajú od roku 1303, a sály s mučiacim náradím. Fotografie z pevnosti najčastejšie zobrazujú strážcov v charakteristických uniformách a havrany, ktoré sú v dejinách pevnosti opradené mnohými legendami. Vstupné stojí dospelého človeka o niečo viac ako 15 libier, základné otváracie hodiny sú od 9.00 do 18.00 (v pondelok a v nedeľu sa pevnosť otvára o 10.00, v novembri a decembri sa zatvára o hodinu skôr).

K ďalším vyhľadávaným miestam a turistickým atrakciám v Londýna patria:
London eye (135 metrov vysoká pozorovateľňa), Madame Tussaud's (múzeum voskových figurín), London dungeon (strašidelná exhibícia), Hyde Park (známy vystúpeniami a rečníkmi v slávnom Speaker´s Corner), Greenwich (centrum námorníctva; miesto, kde prechádza nultý poludník; je tu napríklad i Kráľovská hvezdáreň), Piccadilly Circus (jedna z najrušnejších dopravných križovatiek známa soškou Erosa či svetelnými reklamami), Kensington Palace (dôležité kráľovské sídlo), Oxford Street (preslávené obchodná ulica), Covent Garden (obchodné a zábavne centrum), Harrods Store (jeden z najväčších obchodných domov na svete) a ďalšie...

Najdôležitejšie fakty o Londýne

Starostom Londýna je Ken Livingstone.

Pod pojmom Londýn sa označuje zhluk miest známy ako Veľký Londýn. Je rozdelený na 32 správnych obvodov, teda mestských štvrtí, a londýnske City.

Londýn leží pri ústí rieky Temža. Pokrýva územie 1 579 km2. Hustota obyvateľstva tohto mesta je 4 761/km2, čo je približne štyrikrát viac ako Bratislavy (1 159/km2). Je zároveň desaťkrát vyššia ako ktoréhokoľvek iného britského regiónu.

Oficiálny počet obyvateľov sa pohybuje okolo 7,7 milióna. Počet obyvateľov na začiatku 19. storočia bol asi 860 000. V ďalších rokoch prudko rástol, Londýn bol najľudnatejším mestom sveta od roku 1825 do 1925, keď bol prekonaný New Yorkom. Podľa štatistického úradu Eurostat je najľudnatejším mestom Európskej únie. Tzv. metropolitné územie Londýna obýva 12 - 14 miliónov obyvateľov.

V Londýne platí svetový čas. Cez Kráľovskú hvezdáreň v Greenwichi, kde sa nachádza aj chronometer, prechádza nultý poludník, preto sa tomuto pásmovému času niekedy hovorí greenwichský stredný čas - GMT, Greenwich Mean Time. V Londýne je o jednu hodinu menej ako na Slovensku.

Doprava

Do Londýna zahraniční návštevníci prichádzajú najčastejšie letecky, a to na na jedno z 5 medzinárodných letísk (Heathrow, Gatwick, Stansted...). Prístup do mesta vlakom využívajú najčastejšie ľudia, ktorí sa do Veľkej Británie dostavili trajektom. Hlavné železničné stanice nesú pomenovania Victoria Station, Liverpool Street a Waterloo Station.

V samotnej metropole je najpraktickejšie pohybovať sa metrom, často nazývanom tube. Ide o jeden z najkomplexnejších dopravných systémov s 1 miliardou prepravených osôb ročne, a to aj napriek tomu, že nepremáva 24 hodín denne. Londýnske metro tvorí 12 liniek. Sieť má dovedna 275 staníc a vyše 408 kilometrov liniek. Metro zabezpečuje dopravné spojenie s najvýznamnejšími dopravnými uzlami v meste. Niektoré z eskalátorov na staniciach patria k najdlhším v Európe. Najdlhší z nich sa nachádza na stanici Angel a miera 60 metrov, s celkovým prevýšením 27,5 metra. Ceny lístka sú flexibilné, menia sa v závislosti od dĺžky trasy, konkrétneho dňa, spôsobu platby a pod. Najjednoduchší spôsob, ako sa zorientovať v tomto zložitom komplexe, je navštíviť oficiálnu stránku londýnskeho metra. Ak vás zaujíma jeho história, môžete sa o nej dozvedieť viac v encyklopédii Sme online alebo na Wikipedii.

K londýnu neodlúčiteľne patrí červený dvojposchodový autobus, tzv. double-decker, hoci to nie je jediný typ používaných vozidiel v autobusovej preprave. Ročne ju využije asi 1,5 miliardy ľudí prostredníctvom približne 7000 autobusov premávajúcich na viac ako 700 linkách. Sieť je riešená uzlovým spôsobom. Linky majú konečnú zastávku v uzlových bodoch, a tým sa zjednodušuje prestupovanie.

Vo Veľkej Británii sa jazdí po ľavej strane. Je dôležité mať to na pamäti nie len pri jazde autom. Napríklad zastávka autobusu pre smer, ktorým sa chcete vybrať, bude na opačnej strane, než ste zvyknutí.

 

Dôležité kontakty

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne
(pondelok - piatok: 9.00 - 11.30)
25 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY
tel. +44 (0) 20 7313 6470

Turistické informačné centrá:
(pondelok - piatok: 9.00 - 18.30; sobota - nedeľa 10.00 - 16.00)
British Travel Centre
12 Regent Street, London SW1Y 4PQ
London Tourist Board
26 Grosvenor Gardens, Victoriam, London SW

Užitočné stránky

londyn.sk
wikipedia.org
destinacie.sk
skrz.sk

Málo informácií? Kúpte si knihu o Londýne!

kniha3_s.jpg
Londýn (Heidede Carstensenová)
kniha2_s.jpg
Londýn Top10 - Vreckový sprievodca
kniha1_s.jpg
Turistický sprievodca

Londýn (Peter Ackroyd)

Ďalšie knihy nájdete na shop.sme.sk
SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 36 029
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 798
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 023
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 450
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 151
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 148
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 007
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 021
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu