Presne v takej situácii je ruský divák, ktorý si po posledných výstrelkoch ruských štátnych oznamovacích prostriedkov musí myslieť, že ho novinári majú za vola. Posúďte sami.
V hlavných televíznych správach štátneho kanála Rossija mu ukázali titulnú stránku britských novín The Times. Moderátor vášnivo hovoril o článku, ktorý kritizoval ruského milionára a emigranta žijúceho v Londýne Borisa Berezovského a ukazoval pritom na prvú stránku váženého denníka s fotkou milionára. Lenže žiadna taká správa na prvej strane Times nevyšla. Článok "Berezovskij nami manipuluje a to je hanba" bol síce vytlačený, ale v sekcii Komentáre a názory.
Vtip je v tom, že Berezovskij je úhlavný nepriateľ prezidenta Vladimira Putina. Takže snaživí ruskí novinári skúsili pomôcť Kremľom posvätenej ideológii a sfalšovali na počítačoch titulnú stránku jedného z najslávnejších denníkov sveta.
Ešte viac sa ruský divák musel cítiť podvedený, keď ho oklamali s tými batyskafmi (miniponorkami). Vezmite si to napätie, s akým sledujete potopenie sa ľudskej posádky do hlbín 4200 metrov, priamo na Severnom póle. Pozeráte sa na unikátnu reportáž, na obrazovke vám ticho plávajú dva batiskafy. Nebyť fínskeho chlapca, ktorý si všimol, že toto už niekde videl, nikdy by sa neprišlo na to, že niektoré zábery pochádzajú zo slávneho filmu Titanic.
Áno, článok o Berezovskom vyšiel, ale niekde úplne inde, batiskafy sa spustili na dno, ale nikto ich oba naraz nenatáčal. Trošku pravda, trošku lož. A nabudúce? Až mi budú tvrdiť, že v čestných voľbách zvíťazil Putin, spomeniem si na batiskafy a poviem si: "Z ktorého hollywoodského filmu je tá poctivosť ukradnutá?"