Reformný balíček pripravený vládou premiéra Mirka Topolánka, o ktorom dnes začne rokovať dolná komora českého parlamentu, stále nemá zaistenú väčšinovú podporu. Hlasovať o nej by sa pritom malo už budúci týždeň.
Rokovania koaličných strán o jeho konečnej podobe sa včera pretiahli do noci a pokračujú i dnes. Ani vládni poslanci tak zatiaľ presne nevedia, čo vlastne majú odhlasovať.
Nejde o málo. Premiér Topolánek s prijatím balíčka opakovane spojil existenciu svojej vlády. Ak vraj neprejde parlamentom, vláda padne.
To sa môže ľahko stať. Reformu v jej pôvodnej forme ešte minulý týždeň odmietali aj mnohí poslanci z vládnych strán.
Opozícia reformu nechce
Koalícia občianskych demokratov, ľudovcov a zelených má v dvestočlennej snemovni iba sto poslancov. Obe opozičné strany, sociálni demokrati aj komunisti, jasne povedali, že reformu nepodporia.
Na jej presadenie tak koalícia potrebuje nielen hlasy všetkých svojich poslancov, ale aj súhlas aspoň jedného z dvoch prebehlíkov z opozície.
To znamená, že sa koaliční lídri musia dohodnúť osobitne s každým provládnym poslancom, ktorý je s nejakou časťou reformy nespokojný a hrozí, že ju pre to nepodporí.
Najväčším problémom je skupina okolo Topolánkovho vnútrostraníckeho rivala Vlastimila Tlustého. Autor ekonomickej časti volebného programu ODS odmietal hlasovať za reformu, ktorá nezaistí výraznejšie zníženie daní z príjmu pre jednotlivcov aj firmy.
Výpadok chcel kompenzovať zvýšením dolnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) zo súčasných päť na 13 percent.
Bez poplatkov u lekára
Zvýšenie DPH však odmietajú obe menšie koaličné strany ľudovci a zelení. Ľudovci navyše požadujú väčšiu pomoc rodinám s deťmi a zrušenie poplatku u lekára pre tehotné ženy a deti do pätnástich rokov.
Ľudovecký poslanec Ludvík Hovorka dokonca aj včera trval na tom, že reformu nepodporí, ak z nej poplatky u lekára nezmiznú úplne. „Myslím, že by bolo najlepšie, ak by sa zdravotnícka reforma z balíka vylúčila,“ povedal agentúre ČTK.
Včera to vyzeralo, že čiastočne uspeli Tlustého rebelovia aj menšie koliačné strany. Daň z príjmu by sa mala znížiť bez toho, aby sa zvýšila sadzba DPH.
Rozpočtový výpadok, ktorý tak vznikne, chce koalícia riešiť ďalšími škrtmi vo výdavkoch na sociálny systém, zdravotníctvo a obranu. To však môže naraziť u dvoch bývalých ľavicových poslancov, ktorých hlasy vláda potrebuje.
Zmeny reformy
Nižšia jednotná sadzba dane z príjmu - namiesto 15 iba 13 percent superhrubej mzdy. (To znamená mzdu po započítaní zdravotníckych a sociálnych odvodov. 13-percentná daň zo superhrubej mzdy by tak bola stále vyššia ako súčasná 19-percentná daň na Slovensku, vypočítavana z hrubej mzdy.)
Rýchlejšie znižovanie daní pre firmy.
Ďalšie škrty v sociálnej oblasti, zdravotníctve, zníženie štátnych investícií a výdavkov na armádu. Cieľom je zachovať maximálne trojpercentný deficit rozpočtu.
Otázkou zostáva, či budú musieť u lekára a v nemocniciach platiť aj deti a či sa zvýšia podpory pre rodiny.