Ministerstvá meškajú s vyplácaním peňazí z eurofondov. Súd už jednému z čerpateľov priznal úroky z omeškania. Žaloby na štát zvažujú ďalšie organizácie, väčšina to však necháva tak. Bojí sa šikanovania.
BRATISLAVA. Ministerstvo výstavby musí zaplatiť úroky z omeškania 41-tisíc a súdne trovy 52-tisíc korún za to, že meškalo s platbou pre združenie Eurea. Združenie pripravilo projekt Strediska európskych projektov, ktorého cieľom bolo pomáhať obciam a malým podnikateľom s prípravou projektov. V zmluve sa ministerstvo zaviazalo uhradiť platby do 45 dní od žiadosti, v prípade Eurea meškalo s prvou časťou platby viac ako pol roka, s druhou takmer rok. Zaplatilo, až keď Eurea dala žalobu na súd.
Rovnaké skúsenosti s eurofondmi majú aj ďalšie občianske združenia, ale aj obce či univerzity. Niektoré sa tiež chcú súdiť. Iné sa obávajú šikanovania.
Aj ďalší budú pýtať úroky
Občianskemu združeniu Vidiek dlhuje ministerstvo školstva už 10 mesiacov štyri milióny korún. Združenie uspelo s dvoma projektmi, spolupracuje s viac ako 130 obcami na východnom Slovensku a pripravuje pre nich manažérov vidieckého turizmu a sprievodcov po drevených kostolíkoch. V týchto dňoch už malo otvoriť 17 turistických agentúr, otvorilo len tri a na dokončenie projektu si požičalo v banke. „Sme pripravení sa aj súdiť, hrozí totiž, že úver banke nestihneme splatiť,“ povedala Emília Filová.
Väčšina organizácií sa však s ministerstvami súdiť bojí. „Radšej budeme rokovať, nedáme im žiť,“ povedala Mária Hustatyová, predsedníčka Únie žien v Košiciach. Vzdelávali ženy po štyridsiatke, projekt mali skončiť v roku 2006, ale pre meškanie platieb ho predĺžili do júla tohto roka. Ministerstvo práce im dlhuje asi 300-tisíc korún.
Boja sa, že sa im to vráti
Súdiť sa nechce ani združenie Občan a demokracia, ktorému rezort školstva dlhuje za projekt prípravy učiteľov a učebníc so základmi práva asi 600-tisíc, ani združenie Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota Bene.
„Snažíme sa rokovať, vyčlenili sme jedného človeka len na komunikáciu s ministerstvom. Bohužiaľ, pre meškanie peňazí sme pomohli menšiemu počtu ľudí, ako sme plánovali,“ povedala Sandra Tordová. Združenie vybudovalo chránené bývanie pre bezdomovcov, vzdelávalo ich a pomohlo im nájsť prácu.
Niektoré obce sa súdiť nechcú, lebo sa boja šikanovania. „Môžu vám žiadosť o platbu vrátiť, aj keď vám chýba čiarka vo vete, a kontrola im trvá najdlhší možný čas - 30 dní,“ hovorí starosta obce v Trenčianskom kraji, ktorému ministerstvo výstavby už deväť mesiacov nevyplatilo viac ako milión korún. Meno nechce zverejniť.
Aj v Eurei ministerstvo hneď po podaní žaloby začalo s kontrolou všetkých europrojektov. Eurea doteraz nevie výsledok, ministerstvo výstavby včera na otázky opäť neodpovedalo.
Ministerstvo školstva zdôvodňuje meškanie „náročnosťou posúdenia, či je výdavok oprávnený,“ povedala hovorkyňa Viera Trpišová.