BRATISLAVA. Vôbec najviac slovenských domácností v histórii merania sa počas nasledujúceho roka chystá investovať do prestavby bývania a takzvaných veľkých nákupov. Vyplýva to z júlového prieskumu Štatistického úradu spotrebiteľský barometer.
Správa prichádza ani nie mesiac po vyhlásení Národnej banky Slovenska, ktorá varovala banky aj domácnosti pred vzrastajúcim úverovým zaťažením. Úvery pre fyzické osoby podľa údajov bánk medziročne vzrástli o 32 percent. Prevládali medzi nimi úvery domácnostiam. Klienti zvyšovali svoj dopyt najmä po úveroch na bývanie. Za nimi nasledovali spotrebiteľské úvery.
Priaznivý výhľad
Podľa výsledkov spotrebiteľského barometra žije v súčasnosti 18 percent domácností na dlh alebo čerpá svoje úspory. V porovnaní s minulým rokom je domácností, ktoré o sebe hovoria, že žijú na dlh, približne o päť percentulánych bodov menej. Za ochotou ľudí zobrať na seba úvery sa podľa Národnej banky skrýva reálny rast príjmov domácností, ale aj optimistické očakávania do budúcnosti.
Domácnosti sa teda chystajú na väčšie investície a sú stále náchylnejšie zobrať si na ne úver. Podľa analytikov je to bežný jav, ktorý nepredstavuje výraznejšie riziko. „Sme ešte pomerne ďaleko od stavu, v ktorom by mohla nastať kríza,“ povedal hlavný ekonóm UniCredit Bank Viliam Pätoprstý. Celkové úverové zaťaženie domácností na Slovensku podľa neho ani zďaleka nedosahuje úroveň krajín západoeurópskych krajín či USA. „Výraznejšie sa síce zdvihla celková zadlženosť nízko príjmových skupín, najmä čo sa týka spotrebných úverov,“ povedal Pätoprstý. Pre banky by to však nemalo predstavovať vážny problém.
Neobáva sa, že by sa na Slovensku mohla zopakovať situácia z USA, kde takzvaný subprime klienti, teda zákazníci s najvyšším rizikom neschopnosti splácať úvery, spôsobili otrasy na finančnom trhu.
Neprehnaný optimizmus
Ďalšieho vývoja na trhu sa neobáva ani analytik Tatra banky Roman Prega. Rastúci optimizmus ľudí, s ktorým súvisí aj ochota zobrať si úver, podľa neho len začína dobiehať rýchly hospodársky vývoj.
„Spotrebiteľská dôvera bola u nás veľmi nízka. Až prehnane pesimistická,“ tvrdí Prega. Dodáva, že situácia sa začína zlepšovať. „Tento rok vnímame ako ekonomicky najúspešnejší,“ povedal.