BRATISLAVA. Ako môže človek dbajúci o svoje zdravie pri kúpe slnečných okuliarov získať istotu, že tie jeho ho naozaj ochránia pred prírodným žiarením? Na certifikáty, ktoré k okuliarom balia výrobcovia, sa úplne spoľahnúť nemôže. Ani pravidlo, že s cenou stúpa kvalita, v tomto prípade nemusí platiť.
Jediné autorizované laboratórium, ktoré môže na Slovensku posúdiť kvalitu okuliarov, má bratislavská firma Cerot. Používa ho aj Slovenská obchodná inšpekcia. Podľa Jaroslava Petráša z Cerotu boli vtedy zistené nedostatky aj so skutočným ohrozením zdravia. „Ak je na ľavom a pravom sklíčku okuliarov rozdielna kategória filtra, dlhodobým užívaním to môže zhoršiť zrak,“ upresnil Petráš. To isté platí pre v testoch pre SOI zistenú „nerovnomernosť činiteľa svetelnej priepustnosti“. Neschopnosť rozoznávať signálne zariadenia zase môže ohroziť bezpečnosť cestnej premávky pri prechode semaformi.
Petráša neprekvapuje ani vysoký podiel nepodarkov u najdrahších okuliarov. „Cena nemusí byť až taká podstatná. Sám používam okuliare za 200 korún. Jedny za deväťtisíc korún, ktoré mám v skrinke, by som si na oči nedal.“
Testy ako marketing
Petráš zo skúšobne Cerot potvrdil, že v laboratóriu si môže nechať slnečné okuliare otestovať aj bežný občan. Cena testu sa pohybuje okolo 600 korún. Zaslať vzorku možno aj poštou.
Slnečné okuliare testujú aj niektoré očné optiky, presnosť výsledkov skúšok však podľa Petráša zaostáva. Na príkladoch vysvetľuje, že oni dokážu robiť približne desaťkrát presnejšie merania ako zariadenia dostupné v optikách. Pochybuje aj o schopnosti predajcov posúdiť, čo namerané údaje znamenajú pre používateľov okuliarov.
Optiky sa k vlastným testerom stavajú rôzne. „Ja som si do svojej predajne tester nekúpil, boli by to náklady navyše. Podľa mňa ide skôr o reklamný trik,“ povedal nám majiteľ optiky Ján Nezbeda z popradského sídliska Západ. Marián Takáč z bratislavskej optiky si naopak myslí, že testery v optikách majú svoj význam. „Ak je však potrebné zmerať niečo zložitejšie, posielam to výrobcom,“ upresnil.
Väčšina oslovených optík nám nevedela presne povedať, či by pri zistenej chybe po skúške v autorizovanom laboratóriu v rámci reklamácie zákazníkovi zaplatili šesťstokorunový poplatok za vykonanie skúšky v autorizovanom laboratóriu.
Danuša Krkošová zo SOI však tvrdí, že zákazník má od predajcu v rámci reklamačného konania právo požadovať aj preplatenie tohto poplatku na skúšku.
Malá vzorka
Naposledy Slovenská obchodná inšpekcia testovala slnečné okuliare pred rokom. Šlo o celkovo 33 kusov, ktoré inšpektori rozdelili podľa ceny. Z tohto výskumu potom médiá citovali najmä informáciu, že najväčšie problémy mali tie najdrahšie. Tento výsledok bol výsledkom merania deviatich okuliarov, ktorých cena bola nad tisíc korún. Osem z deviatich z nich testom neprešlo.
Šlo napríklad o rozdielne hodnoty filtra na ľavom a pravom sklíčku a nerovnomernosť priepustnosti UV žiarenia.
SOI momentálne nové testovanie slnečných okuliarov neplánuje. Jaroslav Petráš z autorizovanej skúšobne Cerot predpokladá, že dodržiavanie noriem pri slnečných okuliaroch v predaji sa postupne zlepšuje.
(toti)
Kliknite - obrázok zväčšíte.