BRATISLAVA. Na Slovensku si ešte dlho môžu konkurovať aj dve štátne zdravotné poisťovne. Zlúčenie Všeobecnej a Spoločnej zdravotnej poisťovne sa totiž môže odložiť na neurčito.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič zo Smeru dáva vláde na zváženie, či to urobiť až vtedy, keď budú obe štátne poisťovne finančne stabilné a Slovensko by prešlo na euro.
Minister zmenil názor
Vláda dala v máji Valentovičovi úlohu, aby jej do konca augusta predložil „projekt vytvorenia jednej verejnoprávnej zdravotnej poisťovne“, a to zlúčením dvoch poisťovní, ktoré teraz existujú.
Ani nie 20 dní pred uplynutím lehoty minister zamýšľa požiadať vládu, aby mu úlohu zrušila, pretože „v súčasnosti nie je vhodné realizovať daný zámer“.
Píše, že zlúčenie by do systému vnieslo nestabilitu a chaos, „zneprehľadnilo“ financovanie zdravotnej starostlivosti, zneistilo poistencov a bolo by z organizačného i finančného hľadiska veľmi náročné.
Zneistené sú aj poisťovne
Zdravotná poisťovňa Union má podľa hovorkyne Niny Zelníkovej pocit, že „pán Valentovič svojím konaním za posledné obdobie zneisťuje trh a v konečnom dôsledku aj samotných poistencov“.
Dôvera, ďalšia súkromná poisťovňa, to zasa vníma ako dôkaz chaosu a nekoncepčnosti, hovorí Andrea Devánová z poisťovne. „Zatiaľ čo pred necelými troma mesiacmi samotný minister navrhoval zlúčenie poisťovní, dnes tvrdí opak. Podľa nášho názoru je to dôkaz, že ministerstvo nevie manažérsky a koncepčne pripraviť a zvládnuť náročný proces zlúčenia dvoch štátnych poisťovní.“
„Všeobecná zdravotná poisťovňa bude rešpektovať rozhodnutie vlády,“ povedala jej hovorkyňa Petra Balážová.
Jedna poisťovňa lepšia?
Valentovič tvrdí, že zlúčenie štátnych zdravotných poisťovní môže byť na osoh iba vtedy, ak „verejné zdravotné poistenie bude vykonávať len jedna poisťovňa“, zatiaľ čo ostatné budú robiť len doplnkové poistenie, takzvané pripoistenie.
Tak vlastne dáva za pravdu predsedovi SNS Jánovi Slotovi, ktorý už v máji vyhlásil: „Pokiaľ sa nenastaví a nezabehne nový systém tak, aby sa zdravotníctvo dostalo z finančných problémov, nemá systém jednej poisťovne absolútne nijaký význam.“
Zato Dôvera je podľa Devánovej presvedčená, že štátne inštitúcie, v ktorých je manažment dosadzovaný na základe politických kritérií, nemôžu vytvárať zdravú súťaž, z ktorej by prosperoval občan. „Preto nepovažujeme fungovanie dvoch štátnych zdravotných poisťovní za zmysluplné.“
Premiér nechce súkromné poisťovne, vláda áno
Valentovič ani sám premiér Robert Fico sa netaja, že by najradšej súkromné zdravotné poisťovne zrušili alebo aspoň obmedzili ich pôsobnosť.
Vláda však už schválila návrh novely zákona, podľa ktorej by naďalej pôsobilo viac poisťovní.
„Zachovanie plurality v zdravotnom poistení a stabilita podnikateľského prostredia sú základným predpokladom efektívneho narábania so zdrojmi v systéme zdravotného poistenia,“ mieni predseda predstavenstva zdravotnej poisťovne Apollo Karol Vinš.