BRATISLAVA. Situácie, keď organizované zájazdy zo Slovenska museli v zahraničí za výklad platiť miestnym, hoci mali so sebou vlastného sprievodcu, by sa mali stať minulosťou.
Pre 27 krajín Európskej únie sa po 20. októbri stane záväznou smernica o uznávaní kvalifikačných predpokladov, podľa ktorej nesmie žiadny štát obmedziť voľné poskytovanie služieb sprievodcom, ktorí majú oprávnenie z inej krajiny únie.
Výnimkou ostanú uzavreté objekty ako múzeá alebo hrady, ktoré sa dajú navštíviť iba so špecializovaným profesionálnym sprievodcom.
Cestovkám sa život zjednoduší
Opatrenie vítajú cestovné kancelárie, pre ktoré sa sprevádzanie po niektorých krajinách zjednoduší a mierne zlacnie.
Šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr Stanislav Macko však hovorí, že pozitíva pocítime oveľa menej ako v Česku. „Situácia sa uľahčí najmä pri poznávacích zájazdoch, ktorých sa u nás robí desaťkrát menej. Pri zájazdoch s ubytovaním na jednom mieste sa robia fakultatívne výlety, na ktoré si kancelárie aj tak budú najímať miestnych.“
Slovenské cestovné kancelárie podľa neho nepocítia ani výraznejšie zlacnenie. „Ak by sme chceli využiť iba služby vlastného sprievodcu, napríklad v Španielsku, musíme najať takého, ktorý bude špičkovo ovládať miestne reálie a zaplatiť ho.“
Jozef Zelizňák z kancelárie Bubo súhlasí, že sprevádzanie niektorými mestami sa zjednoduší. „Najímať si napríklad v Madride miestneho sprievodcu, ktorý sprevádza aj Japoncov, Rusov aj Angličanov, nemá až taký zmysel. Naši turisti často skončili zaplavení faktmi, ktoré ich až tak nezaujímajú.“ Skupinu navyše zdržuje tlmočenie.
Klesne úroveň?
Obavy z novej smernice majú sprievodcovia a školitelia. Obmedzenia prestanú platiť pre zahraničných sprievodcov u nás a naši sprievodcovia prídu o časť klientely. „Náš kurz na sprevádzanie Bratislavou má 220 hodín a je veľmi málo pravdepodobné, že väčšina zahraničných sprievodcov si dá tú námahu a naštuduje si výklad v takom rozsahu,“ tvrdí Alexandra Bučková z Bratislavského kultúrneho informačného strediska, ktoré sprievodcov školí.
Predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu Marián Bilačič sa pýta: „Ako bude fínsky kolega, ktorý sa zaoberá sprevádzaním po Helsinkách, schopný zvládnuť Prahu, Bratislavu, Viedeň?“
Maďarskí sprievodcovia
Nová smernica by sa na vlaňajší incident s maďarskými sprievodcami v Bratislave nevzťahovala. Dvaja maďarskí sprievodcovia vtedy skončili na policajnej stanici, lebo nemali osvedčenie na sprevádzanie po Bratislave. Po niekoľkých týždňoch ich však obvinenia zbavili. Sprievodcovia žiadne osvedčenie nepotrebovali, pretože výklad poskytovali vo svojom voľnom čase a zadarmo.
(mp)