BRATISLAVA. Tri lode si na MS v Duisburgu vybojovali miesto do Pekingu. Viac adeptov nebolo. Štvorkajak bronzom na 1000 m, Marián Ostrčil striebrom na tej istej trati a dvojkajak Kohlová - Kmeťová 4. miestom na 500 m.
Slovensko však dosiahlo aj veľký čiastkový úspech. Dve medaily získalo aj na neolympijských tratiach. Štvorkajak má zlato na 500 m a ženský dvojkajak bol strieborný na 200 m. Celkovo je to najlepší výsledok v ére samostatnosti. Štyri medaily nás v hodnotení krajín vyniesli na tretie miesto (spoločne z Ruskom a Bieloruskom) za kanoistické veľmoci Nemecko a Maďarsko. Výborné pre krajinu, ktorá stále nemá regulárny kanál, kde by sa dalo trénovať.
V špičke sú nové lode
Doteraz sme sa spoliehali vždy len na štvorkajak, teraz medzi medailistov nakukol Marián Ostrčil. Prvý raz v kariére na vrcholnom podujatí. Navyše si bude môcť vybojovať aj druhú olympijskú účasť. V máji 2008 na ME v Miláne na trati 500 m.
V tejto sezóne povyrástol ženský dvojkajak. Prvý raz absolvoval zimné sústredenie v Amerike, spoločne so štvorkajakom a aj týždne pred MS trávil na vode s komárňanskou loďou. Ukázalo sa, že to bol správny ťah. Vlani sa Kohlová s Kmeťovou nedostali na MS v Szegede na olympijskej päťstovke ani do A-finále (9 najlepších lodí), teraz boli štvrté. Ich strieborná medaila na 200 m bola vôbec prvou v ženskej kategórii z MS.
Chýba nám stred
Najväčší tlak musela ako obvykle ustáť štvorica Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Tarr. Tlak z toho, že v Duisburgu sa rozdeľovali aj olympijské miestenky. Neuspieť, by bolo katastrofou. Všetky ďalšie úspechy by boli nanič. Za všetkých to zhrnul Erik Vlček. „Nešlo si ten tlak nepripustiť. Ja nikdy nemávam trému, teraz som sa pred pretekmi budil s nervozitou.“
Reprezentačný tréner Pavel Blaho mohol byť pri hodnotení šampionátu iba spokojný. „Olympijskú kvótu do Pekingu sme naplnili na sto percent, medaily sú dôkazom, že to nie je náhoda. Mnoho medailistov z minuloročných MS vybuchlo, bola tu zatiaľ najpočetnejšia konkurencia.“
Ukázalo sa, že tri lode máme vo svetovej špičke, chýba stred, ktorý občas môže zažiariť. „Je to tak, ale iné krajiny sú na tom podobne. Iba Maďarsko a Nemecko sú dobré vo všetkých kategóriách.“
Obe krajiny získali po 18 medailí. Ďalších 18 krajín je na tom podobne ako Slovensko. Získalo od jednej po štyri medaily.
Zmätky a dlhé párky
Duisburg je príjemné mesto. Plné zelene, na každom kroku park, inak ladené do červena. Vďaka netradičným neomietnutým domom z červených tehál, postavených po druhej svetovej vojne.
Prioritu má, samozrejme, futbal, ale pri peknom štadióne miestneho MSV si v rozsiahlom športovom komplexe našli miesto aj vodné športy. Veslári, vodní lyžiari a tiež aj kanoisti. Na duisburgskom kanáli sa konali majstrovstvá sveta po štvrtý raz a pekné spomienky naň má aj predchádzajúca generácia slovenských kanoistov. V roku 1995 si na ňom vybojovali olympijskú miestenku do Atlanty Juraj Kadnár s Attilom Szabóom v K 2 a Peter Páleš s Csabom Oroszom v C 2.
Tento rok sľuboval skúsený tím organizátorov zmeny. Podľa tých, čo poznali areál aj predtým, bol teraz v lepšom stave. Sklamaním bol avizovaný vratný kanál, ktorý mal trénujúce lode odviesť mimo toho hlavného. Aby „neposielali“ pretekárom nepríjemné protivlny. Nakoniec úplne dokončený nebol, vec sa zastavila u ochranárov prírody.
Drobné zmätky sa vynárali aj inde. A to vraj zvykli byť doteraz duisburgskí organizátori presní ako hodinky. Slovinskú vlajku si takmer poplietli so Slovenskou, pred kiksom ich zachránil slovenský fotograf. Náš Marián Ostrčil bol vo výsledkovej listine chorvátskym kanoistom a dve rôzne výsledkové listiny ho vo štvrtok na chvíľu obrali o postup do finále. Keď dostali športovci medzi pretekmi ako hlavné jedlo dlhé párky s horčicou, hodiace sa skôr k pivu, museli sa ísť najesť inde.
Pri vyhlasovaní víťazov zasa urobil hlásateľ z Juraja Tarra „Džurutara“ a z Erika Vlčeka bol „Erik Flek“. Ale jedna vec vyšla dokonale. Na odovzdávanie zlatých medailí K4 na 500 metrov bol určený prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Miroslav Haviar. Vyhral náš štvorkajak, a tak Slovák odovzdával zlato Slovákom. A na úplný záver šampionátu si spoločne vypočuli slovenskú hymnu.
(slo)
Medailová bilancia
1. Nemecko 9 6 3
2. Maďarsko 9 3 6
3. Slovensko 1 2 1
Rusko 1 2 1
Bielorusko 1 2 1