To, čo bolo doteraz považované za tabu, predstavitelia kosovskej trojky pripustili nahlas. Problematická balkánska provincia by sa mohla rozdeliť na kosovskú a srbskú časť.
Pripustili to diplomati Spojených štátov, Európskej únie a Ruska, ktorí po neúspešnom vyjednávaní na pôde Bezpečnostnej rady OSN rozbehli ďalšie rokovania medzi Belehradom a Prištinou.
Prvé kolo vyjednávania sa podľa očakávaní skončilo bez pokroku. Prevapením sú len slová o možnom rozdelení Kosova.
Brusel namieta
„Zásadou trojky je byť pripravený na podporu akejkoľvek dohody, ktorú sa obom stranám podarí dosiahnuť,“ vyhlásil v Prištine zástupca únie, nemecký diplomat Wolfgang Ischinger. Podľa neho do dohody „možno zahrnúť všetky možnosti vrátane rozdelenia“. Brusel zareagoval okamžite odmietavo.
Jeden z hovorcov EK Max Strotmann vyhlásil, že „komisia zotrváva na svojom doterajšom postoji a naďalej považuje plán osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho za najlepšie riešenie pre Kosovo“.
Myšlienku na rozdelenie juhosrbskej provincie na srbskú a albánsku časť už pred mesiacom navrhol aj ruský expremiér Jevgenij Primakov v srbskom denníku Politika. Ten je politicky blízky premiérovi Vojislavovi Koštunicovi.
Ischingerove slová, ktorý zastupuje úniu v tzv. kosovskej trojke, svetové médiá označili za určitý posun v postoji západných mocností, ktoré dosiaľ delenie provincie vylučovali.
Kontaktná skupina šiestich krajín (USA, Rusko, Británia, Nemecko, Francúzsko a Taliansko) to odôvodňovala tým, že takýto postup by povzbudil separatizmus etnických Albáncov v srbskom údolí Preševa a v susednom Macedónsku. „Rozdelenie Kosova tu len spôsobí ďalšie problémy,“ povedal pre ruskú televíziu Russia Today Armend Ferati, etnický Albánec z Mitrovice. Toto mesto na severe Kosova je často považované za deliacu líniu medzi Srbmi a kosovskými Albáncami.
Srbi však žijú v enklávach po celom území Kosova.
Ticho pred búrkou
Sám Ischinger tvrdí, že rozdelenie je možné iba v prípade, že s tým budú súhlasiť obidve strany. A to je prinajmenšom zo strany Prištiny viac–menej vylúčené.
Premiér Agim Ceku je presvedčený, že vyústením nových rokovaní bude vyhlásenie nezávislého Kosova, ako to predpokladá Ahtisasariho plán. Podľa neho by malo byť Kosovo pod dohľadom Európskej únie.
Kosovskí lídri, čoraz viac frustrovaní odkladaním riešenia, už varovali pred jednostranným vyhlásením nezávislosti. To môže na Balkáne vyvolať novú krízu. Na rýchle vyriešenie kosovskej otázky apeloval nemecký generál Roland Kather, ktorý má na starosti medzinárodné jednotky rozmiestnené v provincii.
Pre srbskú televíziu B92 povedal, že ľudí už nezaujíma, kto v Kosove vládne, ale ako uživiť svoju rodinu.
Trojka má predložiť správu o výsledkoch rokovaní generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki Munovi do decembra. Minimálne dovtedy ťažko očakávať nejaký posun.