Sasi sa boja otvoriť trh práce Východu
BERLÍN. Sasko, ktoré susedí so severozápadnými Čechami, odmieta otvorenie pracovného trhu v Nemecku novým členským krajinám Európskej únie. Dôvodom sú obavy z posilenia vplyvu neonacistickej strany NPD.
V súvislosti s prípadným otvorením pracovného trhu sa v Nemecku v posledných mesiacoch diskutuje predovšetkým o sociálnych a hospodárskych dôvodoch doterajšej izolácie. Saský predseda vlády Georg Milbradt varuje, že ak by sa jeho spolková krajina rýchlo otvorila pracovníkom z nových členských krajín, posilnili by sa pozície nemeckej ultrapravice.
„Keby sa len tak otvorili hranice, NPD by to prinieslo ďalšie hlasy,“ upozorňuje Milbradt v rozhovore pre denník Saarbrücker Zeitung.
V Nemecku sa pred nedávnom objavili úvahy niektorých politikov, že pre niektoré profesie by sa mohol pracovný trh otvoriť skôr, ako sa plánovalo. Berlín sa tomu zatiaľ bránil a súčasné obmedzenia majú platiť najmenej do roku 2009 a možno až do roku 2011.(čtk)
Máme najviac nezamestaných z celej EÚ
BRUSEL. Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni 10,7 percenta, čo je najviac v rámci celej Európskej únie (EÚ). V porovnaní s májom miera nezamestnanosti v SR klesla o 0,1 % a v porovnaní s júnom 2006 o 2,7 %.
Celková miera nezamestnanosti v EÚ v júni klesla na 6,9 percent z májových 7 percent. Druhú najvyššiu nezamestnanosť malo v júni Poľsko s 10,2 %, za ktorým nasleduje Francúzsko s 8,6 %. Naopak, najnižšiu nezamestnanosť v únii má Holandsko (3,3 %), nasledované Dánskom (3,5 %) a Cyprom (3,9 %).
(tasr)
Za prácu pre rodičov nižšie odvody
PRAHA. Firmy a inštitúcie by mohli mať v budúcnosti nižšie odvody, ak umožnia rodičom detí do 12 rokov pracovať na čiastočný úväzok. Klesnúť by im mohli o tri až štyri percentá. Teraz zamestnávatelia odvádzajú 35 percent z hrubej mzdy. Rovnakú úľavu by mali firmy vtedy, ak by na čiastočné úväzky prijali pracovníkov nad 55 rokov či postihnutých. Uvažuje o tom český minister práce Petr Nečas.
(čtk)
Kapitalizmus zničil Rusov
CHICAGO. Podľa najnovšej štúdie Michiganskej univerzity sa po rozpade komunistického impéria rapídne zhoršilo zdravie Rusov. Výrazne sa zvýšila úmrtnosť a uznížila dĺžka života. Na vine je strata zamestnania a sociálnych istôt.