BRATISLAVA. Čogori je naozaj veľký vrch, ako znie preklad domorodého názvu K 2. Víkendový pokus o expresný výstup na druhý najvyšší vrchol sveta (8611 m), ktorého účastníkmi boli aj dvaja slovenskí horolezci, sa skončil neúspešne.
Tatranec Peter Hámor, Bratislavčan Jozef Kopold a Poliak Piotr Morawski najprv vzhľadom na počasie rezignovali na prvovýstup nezdolanou západnou stenou. Ako náhradné riešenie zvolili tzv. Česenovu cestu. Dohodli sa na postupe so štvoricou z nemeckej výpravy, ktorá pod K 2 pôsobila už dlhšie.
Druhý mal byť v expresnom štýle, čosi ako nonstop-výstup. Zo základného tábora vo výške asi 5000 m naň vyrazili všetci siedmi s čelovými lampami spolu o druhej v noci na piatok, pričom v sobotu chceli byť na vrchole a v nedeľu späť v základnom tábore. Na včera totiž meteorológovia avizovali pre karakorumskú časť Himalájí výrazné zhoršenie počasia.
Abruzziho sedlom zároveň vystupovali štyria Rakúšania. Záverečný úsek tejto trasy je zhodný s Česenovou, preto si v Nemecku žijúca Rakúšanka Gerlinde Kaltenbrunnerová, ktorá stála už na desiatich osemtisícovkách, s nimi dohodla spoluprácu.
Postup bol však pomalší, ako predpokladal ideálny plán.
"Ľúbim ťa aj bez K 2. Prosím, obráťte sa v pravej chvíli," odkázal Dujmovits, znalec Himalájí, ráno manželke. Kaltenbrunnerová s Davidom Gottlerom sa rozhodli pokračovať. O deviatej si poťažkali, že slovensko-poľské trio je stále hodinu za nimi a na prešľapávanie sú sami. Nuž a o 10.15 h takmer v 8000 metroch rezignovali. Pochopili, že týmto tempom sa nedostanú na vrchol do 15.00 h a rozhodli sa pre zostup. Rovnako ako Rakúšania na Abruzziho rebre, z ich štvorice napokon ostala len dvojica.
Ako vyplýva z Kopoldovej správy, ktorú priniesla agentúra TASR, slovensko-poľské trio napokon dostihlo nemeckú skupinu. "V 8000 metroch bolo každému z nás piatich jasné, že ďalej to nepôjde. Lavinózny terén v tzv. hrdle, veľa snehu hore i dolu a vietor, ktorý silnel. Šesťsto výškových metrov na vrchol by sme šli dvanásť hodín."
Nemci už balia a odchádzajú. Slováci majú ešte týždeň času. Najbližšie "poveternostné okno", ako sa v horolezeckom slangu hovorí krátkej perióde vhodného počasia, však meteorológovia hlásia až na koniec tohto týždňa.