Štvorkajak je v kanoistike prestížna záležitosť. O to viac na svetovom šampionáte a zároveň olympijskej kvalifikácii.
Preto bolo pre komárňanskú štvoricu také dôležité v Duisburgu na kilometrovej trati uspieť. V sobotu nebol ani na chvíľu dôvod na obavy. Naša loď do polovice viedla, potom sa pred ňu dostali len Nemci a Poliaci. Vlaňajší majstri sveta Maďari skončili štvrtí.
Sobota: Bronz je výborný
„Stopercentne sme odviedli to, na čo sme mali. Konkurencia je stále väčšia, doplatili na to napríklad Rumuni, pre ktorých nikdy nebolo finále problémom. Teraz nepostúpili,“ povedal po úspešnom finále Richard Riszdorfer.
VIDEO - Richard Riszdorfer
Jeho brata Michala, a nielen jeho, prekvapil „zlatý“ výkon Nemcov. „Zrejme využili výhodu krajnej dráhy, pri stromoch v závetrí.“ Ani jemu sa bronzová medaila nemálila. „Bola to naša najlepšia jazda na tejto trati. Presne v pravú chvíľu. Možno bude lepšie na olympiáde útočiť zozadu. Ak by sme teraz vyhrali, každý by očakával zlato v Pekingu. Takto ešte môžeme ísť vyššie.“
Tohtoročný nováčik v posádke Juraj Tarr mal ďalší dôvod na radosť. Na ME v Pontevedre získal dve zlaté medaily, v sobotu prvý bronz z MS. „Bolo to nabité. Veľmi ma teší, že sme porazili Maďarov. Aspoň trošku skresáme ich predstavu o tom, že sú najlepší.“
VIDEO - Juraj Tarr
Posledný do partie, Erik Vlček bol absolútne spokojný. „Čakali sme tvrdý boj. Dlhšiu jazdu ako obvykle, ako tomu vravíme my, keď fúka protivietor. Odviedli sme, čo sme mohli, tretie miesto beriem.“
VIDEO - Erich Vlček
Nedeľa: Zlatá paráda
Neolympijská päťstovka bola pre štvorkajak opäť zlatou chuťovkou. Na tejto trati vyhral vlani na MS v Szegede, koncom júna na ME v Pontevedre, i teraz v Duisburgu.
VIDEO - Víťazná jazda štvorkajaku
„Dobre sme odštartovali, potom sme nabrali trocha vody. Ďalej to už bolo bez problémov. Tempo v poriadku, v závere sme súperom odišli,“ povedal Vlček.
Najväčšiu radosť mal Juraj Tarr, pre ktorého to je prvá zlatá seniorská medaila. „Toto bol môj najlepší rok, len nech mi to vydrží.“
Autor: Duisburg