RIO DE JANEIRO. Takmer tri roky trvalo Marcelovi Bielsovi (na snímke Reuters), kým dal svetu znovu o sebe vedieť. Po tom, čo v septembri 2004 rezignoval na funkciu trénera argentínskej reprezentácie, akoby sa po ňom zľahla zem. Zaliezol na svoju farmu neďaleko Rosaria (severne od Buenos Aires), kde študoval všetku dostupnú futbalovú literatúru a rozoberal taktiku hry na videu.
Nástupca Acostu
Z ulity ho vytiahli až čílski futbaloví funkcionári, ktorí súrne zháňali náhradu za Nelsona Acostu. Ten po zahanbujúcej prehre reprezentácie vo štvrťfinále Copa América s Brazíliou (1:6) rezignoval na svoju funkciu. Zachrániť upadajúcu morálku tímu a dostať krajinu na MS 2010, ktoré zorganizuje JAR, má práve Bielsa. Po dvojhodinovom rokovaní s funkcionármi v Santiagu de Chile Bielsa napokon súhlasil.
„Ak postúpime, bude nás Bielsa viesť aj na svetovom šampionáte. Ak nie, jeho zmluva sa skončí až po poslednom zápase kvalifikácie,“ informoval Harold Manye–Nicholls, šéf Čílskej futbalovej asociácie.
Ktovie, či sa na spoluprácu tešia aj čílski novinári. Päťdesiatdvaročný Bielsa, pochádzajúci z právnickej rodiny, má vskutku zvláštnu povahu. Sklený pohľad, takmer žiadny náznak emócie. Rád používa odborné výrazy a siahodlhé vysvetlenia, do ktorých sa občas dokáže zamotať. Nenadarmo si doma vyslúžil prezývku El Loco (Blázon).
Ani sám tomu nerozumel
Ako poznamenáva agentúra Reuters, keď raz päť minút zložito vysvetľoval, prečo dal prednosť ofenzíve pred defenzívou, na záver dodal: „Keď to teraz počúvam, musím konštatovať, že ani sám nerozumiem tomu, čo som tu vykladal.“
Na lavičke Čile to brat viceguvernátorky v argentínskej provincii Santa Fé Marie Eugenie (brat Rafael je úspešný politik a bývalý minister zahraničných vecí) nebude mať ľahké. Národná federácia totiž až šiestim hráčom reprezentácie vrátane kapitána Jorge Valdiviu udelila 20–zápasový dištanc za porušenie tímových pravidiel. A z trestu nehodlá skresať ani jediný duel.