BRATISLAVA. Združenie Eurea uspelo s projektom a podpísalo zmluvu s ministerstvom výstavby už pred dvoma rokmi. Vzápätí predložilo žiadosť o prvú zálohovú platbu.
Napriek tomu, že sa rezort v zmluve zaviazal zaplatiť do 45 dní, trvalo mu to nakoniec pol roka. Prvá časť zálohy 466-tisíc korún prišla v decembri 2005, druhá – 1,7 milióna až v marci minulého roka, potom ako združenie dalo žalobu na súd. V žalobe žiadalo vyplatiť aj úroky, tie ministerstvo nezaplatilo, vtedajší hovorca Ján Pálffy to vysvetlil tým, že ministerstvo čakalo, že žiadateľ „prehodnotí žiadosť o ich úhradu“.
Teraz súd právoplatne rozhodol a uznal, že Eurea má nárok aj na úroky z omeškania.
„Najdôležitejšie je pre mňa morálne zadosťučinenie. Ukázalo sa, že o tieto nároky sa dá súdiť a súd sa dá aj vyhrať,“ povedal Martin Plesch z Eurey.
Ministerstvo výstavby sa k rozhodnutiu súdu zatiaľ nevie vyjadriť, pretože zodpovední pracovníci sú vraj na dovolenke.
Cieľom projektu Eurea bolo pomôcť obciam žiadať a administrovať projekty. Ministerstvo hneď po podaní žaloby urobilo v Eurea kontrolu. Už viac ako rok ju neskončilo a doteraz združenie neinformovalo o tom, či vôbec našlo nejaký problém.
List pre Janušeka
Problémy s platbami trápia aj iné organizácie. Ešte pred výmenou vlády ich viac ako 50 podpísalo otvorený list, v ktorom nový kabinet vyzvali, aby problém riešil.
„Nevieme, aká vláda príde, ale chceme pomenovať náš problém. Sme existenčne ohrození,“ povedala vtedy Šarlota Pufflerová z organizácie Občan a demokracia.
Situácia sa odvtedy nezmenila. V súčasnosti niektoré občianske združenia a obce pripravujú nový list ministrovi výstavby Marianovi Janušekovi.
Občan a demokracia uspelo s projektom vo výzve, ktorú vypísalo ministerstvo školstva. Organizácia školila učiteľov a pripravila pre nich podklady na vyučovanie o ľudských právach, rodovej rovnosti a legislatíve. Pomôcky čakajú v tlačiarni, niet ich za čo vytlačiť.
„Projekt sme mali dokončiť v roku 2005, ale stále sme ho museli predlžovať, aj teraz sme požiadali o možnosť dočerpať posledné peniaze ešte do konca tohto roka,“ hovorí Pufflerová. Ministerstvo im dlhuje za celý minulý rok asi 600-tisíc korún. „Každý štvrťrok píšem ministerstvu monitorovacie správy a upozorňujem v nich na tieto problémy, ale nič sa nedeje. V posledných dvoch som už napísala, že pochybujem o tom, či ich niekto číta. Nereagoval nikto,“ hovorí.
Ministerstvo školstva viac ako rok nesplatilo žiadosti pre viaceré organizácie. Hovorkyňa Viera Trpišová to zdôvodňuje „náročnosťou posúdenia, či je výdavok oprávnený.“
Ministerstvo má podľa nej 770 projektov a len 18 zamestnancov, ktorí sa venujú tejto agende. Tvrdí, že rezort sa stále snaží zvýšiť počet zamestnancov a vydal príručku so vzormi vypĺňania najproblematickejších dokumentov.
Práca bez mzdy
Občan a demokracia uspelo aj na ministerstve práce, Pufflerová hovorí, že tam je situácia trochu lepšia – platby meškajú len tri-štyri mesiace. K listu mimovládok sa chce pridať aj Bratislavské regionálne ochranárske združenie, ktoré uspelo s projektom certifikácie mestských lesov. Podľa zmluvy s ministerstvom výstavby majú platby prichádzať do 60 dní.
Na prvú čakajú päť mesiacov. „Predpokladali sme, že platby budú prichádzať tak po dvoch-troch mesiacoch, keď sme zistili, že niektorým neprichádzajú pol roka a viac, projekt sme pol roka vôbec nespustili, riešili sme, ako ho budeme v tomto prípade financovať,“ hovorí Ľubica Trubiniová.
Likvidačné to môže podľa nej byť najmä pre malé organizácie a predovšetkým v slovenských podmienkach, kde neexistujú silné programy na podporu chodu neziskových organizácii.
Dušan Kováč z Konzervatívneho inštitútu M. Štefánika upozorňuje, že mimovládne organizácie si berú úvery alebo neskoro splácajú svoje záväzky a vinou zle fungujúceho systému sa tak stávajú závislé od štátu, čo ich môže priviesť až k zániku.
Upozorňuje, že systém administrovania je neprehľadný a prebyrokratizovaný a zbytočné papierovačky platia daňovníci na Slovensku a v celej Európskej únii.