Prezidentská kampaň sa začala dva roky pred voľbami, tak čo keby sa oficiálny volebný proces úplne presunul z roku 2008 na tento rok.
Zložitosť amerického volebného systému spočíva v tom, že asi tri štvrte roka pred novembrovými voľbami voliči v primárkach rozhodnú, kto bude kandidátom jednotlivých strán.
Začala to Florida
Debatu o posúvaní dátumov v primárkovom kalendári najnovšie spustilo rozhodnutie Floridy, kde presunuli primárky z mája na január. Už 83 rokov má však prvé primárky z južanských štátov Južná Karolína, ktorá ich pôvodne plánovala na začiatok februára.
New Hampshire má zákon, podľa ktorého musia mať primárky ako prví a najmenej týždeň pred ostatnými. Stranícke volebné zhromaždenia v Iowe, na ktorých sa zúčastňujú iba členovia strany, sú tradične prvými zápoleniami o prezidentskú nomináciu v Spojených štátoch. Musia byť osem dní pred New Hampshirom.
A tak sa spustil domino efekt, ktorý sa môže skončiť tým, že prvé rozhodnutia padnú už tento rok. A keďže na Vianoce sa ľuďom príliš politikárčiť nechce, možno sa bude voliť už v polovici decembra.
Iowský guvernér Chet Culver sa pokúšal počas víkendu všetkých upokojiť, že urobí všetko preto, aby sa volebná mašinéria začala až v roku 2008.
„Iowa bude mať prvé volebné zhromaždenie a bude v roku 2008. Očakávam, že výber prezidenta na voľby v roku 2008 sa začne v roku 2008,“ dušoval sa. To, či sa jeho želanie naplní, nie je vôbec isté. Aj z ústredí demokratov a republikánov zaznievajú hrozby trestov pre štáty, ktoré posunú primárky pred 5. február.
Cunami utorok
Tento deň, keď rozhodnú o straníckom kandidátovi voliči v New Yorku či Kalifornii, pristúpi k urnám najviac štátov (65 miliónov Američanov). Novinári už majú aj trefnú prezývku: nijaký superutorok, ale cunami utorok.
Po tomto dni už bude jasné, kto bude oficiálnym kandidátom. Rýchly kalendár pritom zmení celú dynamiku kampane a spôsob investície do inzercie.
„Naozaj chcú ľudia, aby vianočnú koledu v televízii 20-krát prerušili očierňujúce reklamy?“ komentoval pre Chicago Tribune univerzitný profesor Larry Sabato. Predĺži sa tak aj súboj medzi kandidátmi oboch strán. A novinári, tí budú mať nielen po novoročných sviatkoch, ale aj po Vianociach.
Čo sú primárky
Voľby, v ktorých voliči v danom štáte či okrese rozhodujú o tom, kto bude kandidátom strany do všeobecných volieb.
Môžu byť otvorené (pre registrovaných voličov oboch strán) alebo uzavreté len pre registrovaných voličov danej strany.