Vrch Velestúr vyhľadávajú vyznávači novopohanských náboženstiev a rôznych okultných smerov. V blízkosti postavili svätyňui staroslovanské modly.
KREMNICA. Na vrchu Velestúr v Kremnických vrchoch objavili v 19. storočí runový nápis. Hoci sa neskôr historici priklonili k záveru, že ide o falzifikát, záujem o vrch narastá. Stretávajú sa tu priaznivci novopohanských náboženstiev a rôzne okultné skupiny, dokonca aj členovia nacionalistického hnutia Slovenská pospolitosť. Neďaleko od skalného nápisu vznikla kruhová kamenná svätyňa, pribudli drevené modly v štýle starých Slovanov.
„Mám tu v poslednom čase stiesnený pocit. Syn počas túry narazil na skupinu mladých ľudí, ktorá si sem niesla kohúta, zrejme na obetu,“ povedala obyvateľka Kremnice. Iným modly neprekážajú.
Cez Velestúr vedú turistické cesty aj cyklotrasy. Klub slovenských turistov, ktorý sa stará o turistické trasy, zatiaľ nemá dôvod modly odstraňovať. Skupinky vraj nepoškodzujú les ani turistické značky.
Uverili falzifikátu
Runy na Velestúre objavil koncom 19. storočia kremnický archivár Pavol Križko. Ďalší kremnický archivár Michal Matunák o niekoľko rokov vyslovil podozrenie, že nápis na skale dal vyhotoviť sám Križko, aby posunul históriu Kremnice približne do 3. – 4. storočia nášho letopočtu.
„K tejto teórii sa historici prikláňajú dodnes a velestúrske nápisy považujú za jeden z najznámejších falzifikátov v dejinách Slovenska,“ hovorí kremnický historik Otto Štroffek. Napriek tomu ostávajú mnohé historické súvislosti nezodpovedané. „Jednou z nich je, prečo sa uznávaný archivár a historik uchýlil k takémuto podvodu,“ dodal Štroffek. Podľa neho by bolo vhodné urobiť v lokalite archeologický výskum, ktorý by pomohol pretrvávajúce mýty vyvrátiť. Mnohí ľudia stále považujú nápisy za autentické.
Ufológovia a psychotronici
Velestúr majú v obľube prívrženci staroslovanských občín ako Perúnov kruh či Priatelia hromu, ale aj vyznávači keltských tradícií. Nechýbajú ani ufológovia či okultisti. Tí sa pokúšajú z nápisov na Velestúre veštiť. Pokúšajú sa rozvinúť podvedomie, čo vraj možno pri dlhom a sústredenom pohľade na runy dosiahnuť.
Psychológ Jindřich Cupák upozorňuje, že mnohé tieto praktiky môžu mať na ľudskú psychiku negatívne dôsledky.
Vyznávanie neškodného prírodného náboženstva môže viesť k nebezpečným sektárskym praktikám. „Zväčša ide o odklon od hlavných duchovných prúdov. S tým už má svet dosť zlých skúseností,“ dodal.