
FOTO PRE SME – ERIK MOJSEJ
MICHALOVCE – Len šesť mliekarenských podnikov na Slovensku, z toho dva v Zemplíne, momentálne spĺňa prísne hygienické a veterinárne kritériá, ktoré od prvého apríla upravuje výnos Ministerstva pôdohospodárstva SR o všeobecných a osobitných hygienických podmienkach prevádzkarní a zariadení na Slovensku. Prísne kritériá, ktoré sú v súlade s legislatívou Európskej únie, doteraz na východnom Slovensku podľa našich informácií splnila iba Humenská mliekáreň a michalovský Zempmilk.
„Splniť hygienické požiadavky a kritériá veterinárneho auditu bol dlhodobý proces. Kto by to chcel stihnúť za pár mesiacov, určite sa mu to nepodarí. Nám to trvalo takmer štyri roky a vyžiadalo si to nemalé investície,“ uviedol Ing. Jozef Hurný, generálny riaditeľ Humenskej mliekarne. „Pre región je dôležité, že tu pôsobia dve mliekarne, ktoré sú schopné nielen prežiť, ale na trhu úspešne pôsobiť, dávať prácu stovkám ľudí a prinášať spotrebiteľom kvalitné produkty.“ Výrobná činnosť mliekarní, ktoré hygienické a veterinárne kritériá v súčasnosti nespĺňajú, môže byť v najbližšom období ohrozená. „Situácia nie je taká vážna. Podľa odborníkov na Slovensku neexistuje ani jedna mliekareň, ktorá by bezvýhradne spĺňala všetky kritériá. Nie je to spôsobené nedostatkami v dodržiavaní hygienických a veterinárnych opatrení, ale charakterom mliekarenskej výroby, kde sa niektoré vplyvy na výrobu vylúčiť nedajú,“ povedal Ján Bročko, riaditeľ Slovenského mliekarenského zväzu . „Všetkých 23 väčších a 33 malých mliekarní, ktoré sú na Slovensku v prevádzke, môže aj naďalej vyrábať, postupne ale musia odstrániť nedostatky, predovšetkým stavebno-technické,“ doplnil.
Aj napriek tomu patrí slovenské mliekarenstvo medzi najúspešnejšie v strednej Európe. Povolenie vyvážať svoje produkty do EÚ má súčasnosti 21 slovenských mliekarní.
ŠTEFAN FRIMMER