Pásmo Gazy sa od júna, keď ho ovládlo hnutie Hamas, ešte viac prepadáva do chudoby a hrozí mu ekonomický kolaps.
Tvrdí to správa OSN, ktorá zároveň vyzýva Izrael a Egypt, aby znovu otvorili svoje hraničné priechody s pásmom.
Tie sa prakticky od nástupu Hamasu otvárajú len sporadicky a povoľujú len dovoz humanitárnej pomoci. To má katastrofálne dôsledky pre podniky v Gaze, ktorým sa minuli zásoby a nemôžu ďalej vyrábať.
Miestne podnikateľské združenia tvrdia, že o prácu už prišli desaťtisíce ľudí, ďalších to čaká. Prácu zastavilo 90 percent stavebných firiem.
Vysoká nezamestnanosť
Nezamestnanosť v zúboženom pásme dosiahla 40 percent, výnimkou nie sú rodiny, kde nikto nepracuje. OSN upozorňuje, že ak to bude takto pokračovať, pásmo Gazy bude 100–percentne závislé od medzinárodnej pomoci. Je to vraj otázka týždňov či pár mesiacov.
Obyvatelia Gazy sú odkázaní na charitu už dávno, teraz sa to však môže ešte zhoršiť. V týchto dňoch príspevky od humanitárnych organizácií poberá podľa AP 1,1 milióna z 1,4 milióna obyvateľov pásma.
Jeruzalem tvrdí, že pásmo Gazy ovládané Hamasom, ktorý volá po zničení židovského štátu, preň predstavuje bezpečnostné riziko a blokádu, zdá sa, nemieni tak skoro odvolať.
Izraelský vládny kabinet vyjednáva s palestínskou samosprávou na západnom brehu, „vládcov“ v Gaze ignoruje. Hoci urobil niekoľko krokov na zlepšenie života Palestínčanov, týkali sa len západného brehu.
Autor: mik