Američania mohli zostreliť dva ruské bombardéry, ktoré sa v stredu pohybovali v blízkosti najväčšej americkej vojenskej základne v Tichom oceáne na ostrove Guam.
Včera to potvrdil hovorca Pentagonu Chito Peppler. „Americké sily boli pripravené na zásah,“ povedal. Nakoniec sa Rusi nepriblížili na takú vzdialenosť, ktorá by Američanov donútila na odvetnú akciu.
Medvede zavítali na Guam
Strategické bombardéry Tu-95MS, ktorým v Severoatlantickej aliancii hovoria „medvede“ zmenili smer, keď boli 480 kilometrov od ostrova.
Veliteľ ruského vojenského diaľkového letectva generál Pavel Androsov s ľahkým zveličením vyhlásil, že „piloti ruských bombardérov si vymenili úsmevy s letcami amerických stíhačiek, ktoré urgentne vzlietli z lietadlovej lode, aby bombardéry sprevádzali“.
Z ďalších slov generála vyplýva, že išlo o ruský vojenský folklór. „Vždy bolo tradíciou nášho diaľkového letectva lietať ďaleko nad oceánom, kde letci stretávali americké lietadlá a vizuálne zdravili amerických pilotov. V stredu sme túto tradíciu obnovili a dve naše mladé posádky navštívili oblasť ostrova Guam,“ citovali Androsova svetové agentúry.
Samotní Američania slová generála o výmene úsmevov spochybňujú. Bombardéri a stíhačky sa k sebe priblížili na 160 kilometrov a na takúto vzdialenosť nemohol nikto nijaký úsmev vidieť.
Navyše ruskí hostia o svojej návšteve dopredu neinformovali a let si načasovali, keď sa v oblasti koná americké vojenské cvičenie. K podobnému incidentu došlo po prvý raz za posledných 15 rokov.
Stredajší let bombardérov Tu-95MC je pokračovaním demonštrácie narastajúcej ruskej vojenskej sily.
Minulý mesiac došlo k podobnej udalosti s bombardérmi Tu-95 v hlavnej úlohe pri britských brehoch, odkiaľ ich vyprevadili britské stíhačky.
Manévre ako za komunizmu
Ďalším pre Západ nepríjemným momentom sú vojenské manévre Mierová misia 2007, ktoré sa začali vo štvrtok v Číne a od soboty sa presúvajú do Ruska. Zúčastňujú sa na nich aj ďalšie štáty organizácie Šanghajskej spolupráce. Spolu na manévre príde 6,5 tisíca vojakov s ťažkou technikou zo šiestich krajín. Podľa niektorých expertov sa tak vytvára nová aliancia, ktorú už v Rusku nazvali obnovenou Varšavskou zmluvou.
Rusko oficiálne začalo trend pripomínajúci studenú vojnu už pred niekoľkými mesiacmi.
Naposledy prehovoril ruský prezident Vladimir Putin jazykom sily na stretnutí s predstaviteľmi ruskej armády 25. júla tento rok. Vyhlásil, že sa objavili nové hrozby, predovšetkým priblíženie sa NATO k hraniciam Ruska a plány USA na vybudovanie základní v Česku a Poľsku.