Jeden z posledných väzňov, ktorí boli v roku 1989 zatknutí v Číne pri protestoch na Námestí nebeského pokoja, bol prepustený na slobodu.
Stavebný pracovník z Pekingu Chi Hao-ljang sa v júni 1989 pripojil k davu, ktorý pálil bariéry, aby zabránil čínskej armáde vstupiť do hlavného mesta. Tá mala zakročiť proti demonštrujúcim študentom, ktorí požadovali demokratické zmeny v krajine. Chi Hao-ljang mal v tom čase okolo 35 rokov, napísal britský denník The Guardian.
Trest smrti za podpaľačstvo mu neskôr súd zmenil na doživotné väzenie. Rozsudok bol neskôr ešte raz zmenený a vo štvrtok po osemnástich rokoch opustil Chi druhú najväčšiu väznicu v Pekingu. Podľa Informačného centra pre ľudské práva a demokraciu Chi po prepustení odcestoval domov za svojím ešte žijúcim otcom.
Chi bol jedným z asi desiatky väzňov, ktorí sú stále za mrežami pre účasť na demonštrácii a pokus brániť vojenským jednotkám v zásahu. Čínska komunistická vláda dodnes nezverejnila presný počet ľudí, ktorí pri masakri na Námestí Ťien an-men zomreli.
Príbuzní zavraždených hovoria o 170 identifikovaných obetiach, neoficiálne zdroje odhadujú, že o život prišlo vyše dvetisíc ľudí.
Brutálny zásah vojenských síl sa odohral 4. júna po takmer siedmich mesiacoch pokojných demonštrácií proti komunistickej vláde, na ktorých sa zúčastnilo takmer 100–tisíc ľudí, prevažne študentov. Armáda na nich zaútočila tankami, stovky z nich zastrelila, tisíce zranila.
Autor: toh