ásťročnou študentkou Martou Fábryovou, ktorú tam pred vyše dvoma týždňami zrazilo auto. Polícia ich žiadosť ignorovala.
Beladice sú jednou z dedín, ktoré ležia pri frekventovanej ceste. Na jednej strane je dedina, na druhej len cintorín a autobusová zastávka. Keď sa 30. marca vracala Martuška zo školy v Leviciach, tešila sa po týždni domov. Vystúpila z autobusu, pozrela na cestu a zdalo sa jej, že prichádzajúce auto je ešte dosť ďaleko, aby to na druhú stranu stihla. Nepočítala s tým, že spoza auta sa vyrúti iné a skoncuje s jej životom. Vodič ignoroval prikázanú rýchlosť. Týždeň po prevoze do nemocnice zomrela. Bola jedináčik a pre rodinu to je bolestná rana. Pred pár rokmi vzala cesta jej bratranca.
V úseku, kde vozovka delí dedinu od cintorína, síce platí šesťdesiatka, no rešpektuje ju len málokto. A priechod pre chodcov vedie od zastávky cez cestu do krovia, takže niekoľkým metrom chôdze po krajnici sa ľudia aj tak nevyhnú.
Pohreb ako každý sa vybavoval rýchlo. Najbližší pracovný deň zavolala pracovníčka obecného úradu Mária Mihaličková na políciu, či by na pár minút, keď pôjde smútočný sprievod z kostola na cintorín, nemohli zastaviť premávku. Nitriansky okresný riaditeľ dopravného inšpektorátu Miloš Fazekaš jej požiadavku odmietol. Odporučil ju na krajský úrad, že nech si vybavia zvláštne povolenie. „Obracal ma, nebol ochotný, nemal snahu,“ tvrdí pracovníčka obecného úradu. „Spýtal sa ma, či máme povolenie na sprievod po dedine. Že ani to nie je dovolené. Už som sa začala báť, či nebudeme potrebovať aj povolenie na omšu. Nemal štipku ľudskosti,“ nechápe konanie polície Mihaličková.
V deň pohrebu okresný riaditeľ Fazekaš pre SME zopakoval, že aj na prechod sprievodu z jednej strany cesty na druhú treba mať povolenie krajského úradu. „Dopravná situácia je v tomto úseku doriešená,“ tvrdí a ľuďom zo sprievodu odporúča odviezť sa na cintorín autom!
„Ja som v dedine necelé dva roky, ale za ten čas sa na ceste stalo už veľa nehôd. Títo ľudia sa sťažovať nebudú, nie sú nároční a priebojní. A pritom si myslím, že za malé náklady by sa mohli pri križovatke na cintorín postaviť ostrovčeky, ktoré by dopravu spomaľovali,“ prihovára sa tunajší farár Marián Prachár.
Pohreb, na ktorom plakali aj chlapi, sa nakoniec udial, ako je v tejto dedine tradíciou už niekoľko stoviek rokov. Sprievod počítajúci na dvesto ľudí cestu za asistencie miestneho požiarneho zboru preťal. Zastavenie dopravy trvalo tri minúty.
JURAJ GERBERY