Americké hypotéky vystrašili Európu

Otrasy na americkom trhu s poskytovaním hypoték sa preniesli aj na európsky finančný sektor. Európska centrálna banka zasahovala prvýkrát po šiestich rokoch. Naposledy musela upokojovať trh po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

Svetové trhy zaznamenali v piatok pokles. Investori sa zbavovali rizikových podielov pre obavy z globálneho poklesu likvidity.Svetové trhy zaznamenali v piatok pokles. Investori sa zbavovali rizikových podielov pre obavy z globálneho poklesu likvidity. (Zdroj: REUTERS)

FRANKFURT. Európska centrálna banka (ECB) prvý raz po 6 rokoch zasahovala na peňažnom trhu. Do obehu vypustila takmer 156 miliárd eur, v prepočte viac ako 5,1 bilióna korún.

Chcela upokojiť nervóznu situáciu, ktorá sa do Európy preniesla pre problémy na amerických trhoch s hypotékami. Na peňažnom trhu si banky požičiavajú peniaze od ECB, ale aj od seba navzájom.

Podľa expertov nervozita na trhoch spôsobila, že banky už nie sú ochotné vzájomne si požičiavať bežný objem finančných prostriedkov. Musela tak zasiahnuť Centrálna banka a ponúknuť trhu veľký objem peňazí za nízky úrok. Peniaze pustili do obehu aj centrálne banky v USA, Kanade, Japonsku či vo Švajčiarsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Domino efekt

Paniku na trhu spustila správa, že francúzska banka BNP Paribas dočasne pozastavila činnosť troch fondov, z ktorých si americké hypotekárne banky sprostredkovane požičiavali peniaze na rizikové úvery. Fondy sa dostali do straty pre rastúcu neschopnosť Američanov splácať svoje hypotéky v segmente subprime, čo sú rizikové hypotéky pre ľudí s horšími príjmami.

Banky preto dostali strach, že ľudia si budú chcieť vybrať peniaze z fondov a začali zvyšovať svoje rezervy v hotovosti, aby dokázali klientom peniaze vyplatiť. Veľký dopyt po peniazoch v hotovosti zdvihol úrokovú mieru, za ktorú si banky vzájomne peniaze požičiavajú.

„Na trhu krátkodobo chýba likvidita. Európska centrálna banka sa zásahom snaží situáciu upokojiť, aby ju panika na trhu nespravila horšou, ako v skutočnosti je,“ povedal analytik Tatra Banky Róbert Prega.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je pokoj

Nepokoj v Amerike by podľa neho mohol slabo zasiahnuť akciové trhy aj na Slovensku. „Z pohľadu Slovenska sa však stále nič vážnejšie nedeje,“ dodal Prega. Na vývoj nezareagoval ani realitný fond Tatra Banky. Podľa hovorkyne banky Terezie Coplákovej investuje najmä do realít na Slovensku.

Problémy fondov dôchodcovských spoločností neočakáva ani Ivan Bari z Asociácie dôchodcovských správcovských spoločností (DSS). „DSS nemôžu investovať do realitných fondov,“ vysvetľuje.

Investovať môžu do akcií s vysokým ratingom a aj v nich je pomerne menej investovaných prostriedkov. DSS sa viac zameriavajú na peňažné a dlhopisové fondy.

Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska tvrdí, že kríza nebude mať vplyv ani na ceny nehnuteľností.

SkryťVypnúť reklamu

Chyba ratingu

Pod tlakom sa ocitli aj veľké ratingové agentúry Standard & Poor's, Moody's a Fitch Ratings. Generálny prokurátor amerického spolkového štátu Ohio Marc Dann chce podať žalobu na všetky tri agentúry.

„Niektorí ľudia zarobili peknú kopu peňazí na tom, že podviedli majiteľov domov a investorov,“ povedal. Dodal, že „ratingové agentúry zakaždým dostali šek s tučnou sumou“. Politici, prokurátori a čoraz viac aktérov medzinárodných finan­č­ných trhov obviňujú agentúry, že krízu nedostatočne garantovaných hypotekárnych úverov údajne zavinili.

Prineskoro, až v polovici júla, začali totiž znižovať hodnotenie úverov, ktoré dostali od bánk. Keďže ich hodnotenia ústavov tak prudko klesli, vyvolali prepad akciových kurzov na trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Svetové akciové trhy reagovali na situáciu prepadom. Všetky tri hlavné americké burzové indexy zaznamenali počas piatkového obchodovania prudký pokles. Prepadli sa o viac ako 1 percento.

Najviac, o 1,4 percenta sa prepadol technologický index Nasdaq. Európske indexy si jemne polepšili po tom, ako americká centrálna banka FED oznámila, že uvoľní svoje rezervy a pomôže tak zmierniť krízu. Aj napriek tomu skončil celoeurópsky index FTSEurofirst 300 so stratou 2,3 percenta.

Stĺpček Ivana Štulajtera
Opatrne

Od chvíle, ako sa na Slovensku poskytujú hypotéky, sa slovíčko „riziko“ dostalo do nových súvislostí. Kúpa nehnuteľnosti na dlhodobý hypotekárny úver nie je bez rizika a v konečnom dôsledku každý musí sám odhadnúť svoje sily – nech sú ponuky bánk akokoľvek výhodné a úrokové sadzby nízke. To isté, len v opačnom garde, robia aj banky. Skúmajú bonitu klientov, zaisťujú sa rôznymi spôsobmi pred rizikom.

SkryťVypnúť reklamu

Ale nech človek hľadí do budúcnosti aj s veľkou opatrnosťou, nemusí sa pri odhade rozumnej výšky svojho zadlženia vyhnúť omylu. Tak isto aj banka. Je to tak preto, lebo svet sa napriek všetkým úradným reguláciám vyvíja vo veľkej miere spontánne a budúcnosť je taká neistá. S tým nič neurobíme.

Lenže sú obdobia, keď sa ekonomike darí a tá istá budúcnosť sa ukazuje v ružo­vých farbách. Navrávame si, že ju poznáme a naša opatrnosť a schopnosť odhadnúť riziko je oslabená. Keď sa ekonomike darí, ľudia majú väčší sklon vziať si úver, hoci splácať ho budú v neznámej budúcnosti. Akoby si nechceli pripustiť to, čo potvrdzuje história: po teplej sezóne rastu príde ochladenie.

Práve sa nachádzame v perióde rastu. Aj to, čo sa dnes deje na hypotekárnom trhu v USA, by nám však malo našepkať: Budúcnosť tancuje pred nami valčík s ružovou, ale celkom jej neverme. Má aj čierneho šamstra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu