BRATISLAVA. Majetok v dôchodkových fondoch tvoria príspevky sporiteľov a výnosy dosiahnuté ich investovaním. „Tento majetok nie je súčasťou majetku dôchodkovej správcovskej spoločnosti,“ povedala riaditeľka odboru regulácie a metodiky riadenia rizík Národnej banky Slovenska Júlia Čillíková. V praxi to znamená, že DSS vedie samostatne účtovníctvo za seba a samostatne za dôchodkové fondy.
Úspory ľudí sú chránené
V prípade, že by DSS „skrachovala“, správca konkurznej podstaty, exekútor ani súd nemôžu zahrnúť do konkurznej podstaty majetok sporiteľov, alebo pri výkone rozhodnutia nemôžu na uspokojenie pohľadávok veriteľov použiť majetok sporiteľov. „Majetok sporiteľov v každom prípade zostáva nedotknutý a prípadné problémy DSS ho neohrozujú a nemajú naň nijaký vplyv,“ povedala Čillíková.
Majetok v dôchodkových fondoch je od majetku DSS oddelený aj fyzicky, keďže je vedený na účtoch otvorených v prospech dôchodkových fondov u depozitára. Ním môže byť len banka s povolením na vykonávanie činnosti depozitára. Aj v prípade, že by DSS skrachovala, úspory klientov by ostali uložené v depozitárnej banke a prešli by pod správu inej DSS.
Dôchodkové spoločnosti nemôžu investovať úspory ľudí v druhom pilieri akokoľvek. Zákon im stanovuje, aké cenné papiere môžu nakupovať, za akú cenu ich môžu nakupovať a aký má byť podiel jednotlivých typov investícií. Navyše každý investičný pokyn DSS kontroluje depozitárna banka a nad všetkým dohliada Národná banka Slovenska.
Príjmy DSS
Z úspor sporiteľov v dôchodkových fondoch si DSS môžu stiahnuť iba poplatky podľa zákona. Nič iné si z nasporených peňazí na svoju spotrebu zobrať nemôžu. Z nich hradia okrem vlastnej správy aj náklady spojené s investovaním. Ak im to nestačí, zadotujú ich vlastné materské spoločnosti. „Straty vytvorené v prvých rokoch hospodárenia pokrývali DSS k 31. decembru 2006 vlastnými zdrojmi,“ povedala Čillíková.
Z príspevku sporiteľa na jeho dôchodkový účet si DSS môžu stiahnuť jedno percento. Druhým z príjmov DSS je poplatok za správu fondov. Každý mesiac si spoločnosť môže odviesť maximálne 0,075 percenta z čistej hodnoty majetku vo fonde. S postupom času bude stúpať objem peňazí vo fondoch a tým aj zisk DSS. Po troch rokoch od začiatku činnosti DSS sa maximálny poplatok zníži na 0,065 percenta.
Čo povedal Ficoo II. pilieri
„Ak by mali vyplatiť dnes DSS ľuďom peniaze, ktoré tam ľudia vložili, jednoducho na to nemajú. Tak sa momentálne hospodári v súkromných DSS.
Vláda SR nemôže vylúčiť, že v priebehu rokov môže vývoj v DSS a v ich schopnosti vyplácať dôchodky nabrať rozmery a črty podobné vývoju v nebankových subjektoch.“
Kedy dedíte
Úspory ľudí v druhom pilieri sú ich súkromným majetkom s niektorými zákonnými obmedzeniami. Budú sa môcť dediť, rovnako ako napríklad vklady v bankách alebo nehnuteľnosť.
Sporiteľ zomrie počas obdobia sporenia v II. pilieri:
Ak niet komu vyplácať vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok z nasporenej sumy, pozostalí budú dediť všetky peniaze na jeho osobnom dôchodkovom účte. Platí to vtedy, ak zomretý v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS) neurčil ako poberateľa tohto majetku inú osobu.
Sporiteľ zomrie po dovŕšení dôchodkového veku:
Ak si pred úmrtím za všetky svoje nasporené peniaze kúpil doživotnú rentu v niektorej zo životných poisťovní, dedičstvo neprichádza do úvahy. Z doživotnej renty sa však budú vyplácať vdovské a sirotské dôchodky.
Ak si však sporiteľ kúpi minimálnu doživotnú rentu, ku ktorej ho zaväzuje zákon, zvyšok úspor mu bude DSS vyplácať počas obdobia a vo výške podľa jeho voľby. To znamená, že ak v tomto období zomrie, zostatok jeho peňazí na účte v DSS je predmetom dedičstva, pokiaľ úspory niekomu zmluvou nepoukázal. No aj v tomto prípade platí, že ak má zosnulý manžela alebo manželku a maloleté deti, vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok majú prednosť pred ostatnými dedičmi.
Kontrola v II. pilieri
Vnútorná kontrola:
DSS je povinná vytvoriť systém vnútornej kontroly, a to aj za každý dôchodkový fond.
Osobná zodpovednosť:
Zákon ustanovuje aj osobnú zodpovednosť členov orgánov DSS a vedúcich zamestnancov, umožňuje im uložiť pokutu do 20–násobku mesačného priemeru ich príjmov. Takáto osoba potom musí byť odvolaná a nemôže pracovať v žiadnej finančnej inštitúcii na riadiacej pozícii, na ktorú sa vyžaduje predchádzajúci súhlas NBS.
Depozitár:
DSS nesmie nakladať s majetkom v dôchodkových fondoch bez vedomia depozitára. Depozitárska banka platobný príkaz DSS vykoná len po tom, ako skontroluje, či je v súlade so zákonom. Ak by depozitár porušil túto povinnosť, NBS mu môže uložiť sankcie od peňažnej pokuty až po odobratie povolenia na výkon činnosti depozitára.
Dohľad Národnej banky Slovenska:
Cieľom je najmä ochrana majetku v dôchodkových fondoch, zabezpečenie stability finančného trhu a prehľadnosti prostredia.
Porovnávanie výnosov fondov
Vláda podľa premiéra Fica nebude vykrývať straty DSS a vyrovnávať výšku dôchodkov v prípade, že ľudia budú poškodení slabou výnosnosťou penzijných fondov. Pred zlým investovaním niektorej zo správcovských spoločností chráni občana zákon.
Denné porovnávanie výnosnosti signalizuje, či sa hospodárenie nejakého fondu neodchýlilo od „normálu“.
Ak výnosnosť dôchodkového fondu klesne pod spriemerovanú hranicu výnosnosti konkurenčných fondov ostatných DSS, príslušná dôchodková spoločnosť musí do takéhoto fondu vložiť vlastný majetok v takom rozsahu, aby jeho výnosnosť dosiahla priemernú úroveň konkurečných fondov. To núti DSS, aby investovali peniaze sporiteľov s čo najnižším rizikom, lebo straty by museli vyrovnávať z vlastného.