Akým spôsobom sú úspory občanov v II. pilieri zabezpečené proti znehodnoteniu zlým investovaním?
„Zákon veľmi podrobne vymedzuje cenné papiere, do ktorých môže DSS investovať, ako aj maximálne objemy majetku z dôchodkových fondov, ktoré môže investovať do jednotlivých kategórií cenných papierov. Obsahuje aj pravidlá obmedzenia a rozloženia rizika. Kontrola nakladania s majetkom sporiteľov v súlade so zákonom je trojnásobná - vykonáva ju vnútorná kontrola DSS, depozitárna banka, ktorá preveruje každú jednu transakciu s majetkom, a napokon i NBS.“
Ako sú úspory chránené proti defraudácii?
„Ochrana proti defraudácii je zabezpečená predovšetkým oddelením majetku DSS od majetku dôchodkových fondov. Každý dôchodkový fond má otvorený jeden bežný účet v depozitárskej banke. Týmto účtom potom musia prechádzať všetky platby, výplaty a prevody peňažných prostriedkov, ktoré tvoria majetok v dôchodkovom fonde. Depozitárna banka platobný príkaz DSS vykoná len po tom, ako skontroluje, či je tento pokyn vykonávaný v súlade so zákonom.“
Z akých príjmov hradia DSS náklady na svoju činnosť?
„DSS má právo na odplatu za správu dôchodkového fondu vo výške najviac 0,9 percenta ročne z hodnoty majetku v spravovaných dôchodkových fondoch a odplatu za vedenie osobného dôchodkového účtu vo výške jedno percento zo sumy mesačného príspevku pripísaného na účet sporiteľa. V odplate DSS za správu dôchodkového fondu sú zahrnuté aj náklady DSS spojené so správou majetku vo fondoch. Na žiadne iné odplaty DSS nemá zo zákona nárok. Všetky ostatné náklady vrátane personálnych a mzdových nákladov sú hradené z vlastných zdrojov spoločnosti.“
Prečo majú DSS vysoké straty?
„Vysoké straty DSS generované v prvých rokoch pôsobenia na trhu sú spojené predovšetkým s vysokými obstarávacími nákladmi, ktoré v DSS tvorili predovšetkým náklady na vyplácanie provízií sprostredkovateľom starobného dôchodkového sporenia a náklady na reklamu a propagáciu.
Na druhej strane majú všetky DSS dostatočné vlastné imanie, ktoré je tvorené zo základného imania, kapitálových fondov, fondov tvorených zo zisku po zdanení a neuhradenej straty alebo nerozdeleného zisku z minulých rokov, čo znamená, že ich hospodárenie nie je týmito počiatočnými vysokými stratami ohrozené.“
Z čoho budú DSS vyplácať dôchodky?
„Dôchodky starobného dôchodkového sporenia vypláca DSS alebo príslušná poisťovňa po splnení podmienok ustanovených v zákone. Podkladom na výpočet dôchodku je vždy aktuálna hodnota osobného dôchodkového účtu sporiteľa ku dňu požiadania o vyplácanie príslušného dôchodku.
Osobný dôchodkový účet slúži na účely evidencie počtu dôchodkových jednotiek, ktoré vyjadrujú podiel na majetku v dôchodkovom fonde, ktorý tvoria príspevky sporiteľov. Dôchodky v akejkoľvek forme sú preto vždy vyplácané výlučne z prostriedkov na účtoch sporiteľov, ktoré nie sú súčasťou majetku DSS.“