Jean-Marie Lustiger Kardinál, ktorý sa nevzdal židovstva

Každý deň cestou do školy chodil Aaron okolo kostola, a tak si raz povedal, že vojde. Zostal prekvapený. Čosi ho zasiahlo a medzi kamennou krásou musel dlhú chvíľu zostať. Na druhý deň sa vrátil. Už bol pevne rozhodnutý - nechá sa pokrstiť.

Francúzi stratili jednu z najsympatickejších osobností katolíckej cirkvi - kardinála, ktorý sa narodil v židovskej rodine ako Aaron, ale v štrnástich sa rozhodol konvertovať. Blízky priateľ pápeža Jána Pavla II. predstavoval v katolíckej cirkvi sympatickúFrancúzi stratili jednu z najsympatickejších osobností katolíckej cirkvi - kardinála, ktorý sa narodil v židovskej rodine ako Aaron, ale v štrnástich sa rozhodol konvertovať. Blízky priateľ pápeža Jána Pavla II. predstavoval v katolíckej cirkvi sympatickú (Zdroj: REUTERS)

Mal vtedy štrnásť rokov a žil v Paríži, kam sa jeho rodičia prisťahovali z horného Sliezska. Veľkú radosť im neurobil, boli totiž Židia. Starý otec bol dokonca rabínom. Aaron však nevyzeral, že by si to chcel rozmyslieť. Rodičia sa s tým museli zmieriť a akceptovať jeho nové meno - Jean-Marie. Potom už nebolo treba potajomky čítať Bibliu.

Nová viera

K novej viere dospel Aaron v roku 1940. Teda asi tri roky po tom, čo si uvedomil, že existuje čosi ako nacizmus. Bol na jazykovom pobyte v Nemecku, ubytovali ho v rodine učiteľov. Tam sa rozprával s ich trinásťročným synom, ktorý mu s nožom v ruke hovoril: "Pri letnom slnovrate zabijeme všetkých Židov."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jean-Marie sa vyhladzovaniu vyhol, spolu so sestrou ho rodičia schovávali. Vtedy už boli v Orléans, mysleli si, že to bude bezpečnejšie. Keď začali v meste odsuny, otec Jeana-Marieho bol práve na cestách. Jeho mamu však ktosi udal. Odvliekli ju do Osvienčimu, a tam aj zahynula.

Lustigerove kruté spomienky znovu ožili v januári 2005. Aj on bol na spomienkovom stretnutí k šesťdesiatemu výročiu oslobodenia tábora, ešte vo funkcii parížskeho kardinála. Pre televíziu TF1 vtedy povedal: "Bol som tam len raz, a nikdy viac som sa tam nemienil vrátiť. Je to miesto smrti a ničenia. Že tam idem teraz, som sa rozhodol len preto, lebo ma o to pápež Ján-Pavol II. požiadal."

Ján Pavol II.

S Jánom-Pavlom II. mali k sebe blízko. Kým ho však pápež v roku 1979 vymenoval za biskupa v Orléans, a neskôr za parížskeho arcibiskupa a kardinála, stihol Jean-Marie Lustiger spraviť veľa aj ako radový kňaz. Jeho kolega Guy Gilbert v denníku Le Figaro spomínal, že Lustiger vôbec nevyzeral a ani sa na rozdiel od iných bratov netváril, že je predurčený stať sa biskupom. Z neho sršala "len" radosť a túžba realizovať myšlienky. Vyjadroval sa vraj zdĺhavo, zároveň však vedel kedykoľvek prehovoriť jednoducho, najmä, keď sa rozprával s mladými.

SkryťVypnúť reklamu

Televízne zábery ponúkajú jednoduché vysvetlenie, prečo si Jean-Marie Lustiger ľahko získal popularitu - bol sympatický. Pôsobil dôstojne, mal pevný hlas, a pritom sa prirodzene, tak trochu potmehútsky usmieval. Niečo z toho, alebo všetko naraz, muselo imponovať študentom Sorbonny. Ak sa mu zdalo, že aj z filmu sa môžu niečo dozvedieť, zavolal im na prednášku Piera Paola Pasoliniho.

V kruhu študentov Sorbonny sa v máji 1968 začali formovať revolučné prúdy. O rok neskôr, keď boli intelektuálske a ľavicové sily do seba stále rovnako zahľadené, odišiel Lustiger do Ameriky a tam sledoval, čo všetko nové v občianskej spoločnosti vzniká a aké miesto v nej náboženstvo môže mať. Po návrate domov bol akoby o krok vpred.

Napokon, v tom bol najzaujímavejší. Zvyčajne si myslel niečo iné, ako ostaní kňazi, mal blízko k mondénnemu spôsobu života (respektíve, neodmietal ho), stále hovoril o modernizácii náboženského života a zároveň bol verný tradíciám.

SkryťVypnúť reklamu

Niekto o jeho kázňach hovoril, že sú snobské a zložité, iní mu vyčítali, že sa nezaťažuje bontónom. Ako napríklad vtedy, keď ho v Orléans v roku 1979 vymenovali za nového biskupa po zosnulom Guy-Marie Riobém - vo svojom prejave ho ani raz nespomenul. "Francúzski biskupi nikdy nezabudnú na nedostatok zdvorilosti," skonštatoval pre Le Figaro historik Jean-Francois Six.

Verejný život

Ani jeho voľba za arcibiskupa v roku 1983 nebola prijatá jednoznačne. Jedny noviny sucho napísali: "Ján-Pavol II. vymenoval nového parížskeho arcibiskupa, je to Žid." Ale to ním nemohlo pohnúť, veď vtedy už niekoľko rokov poznal nevôľu židovských kruhov, ktorým sa zase nepáčilo, že konvertoval. On v tom nikdy problém nevidel, a do konca života zvykol opakovať: Som kardinál, Žid a syn prisťahovalcov.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho inteligenciu, jasný a briskný úsudok, s ktorým okamžite vybadal to dôležité, spochybnil len málokto. Pozoruhodný bol aj jeho evanjelizačný talent. V súkromí bol síce introvert, možno až plachý človek, médiá však boli jeho kamarátmi. Založil Radio Notre-Dame i katolícku televíziu KTO (nebola taká úspešná ako rádio). Keď si myslel, že treba, pridal sa k verejným demonštráciám - napríklad, keď chcel prezident Francois Mitterrand oslabiť súkromné školstvo.

Výrazne ho bolo počuť, keď sa hovorilo o AIDS, eutanázii, nezamestnanosti, mladých absolventoch. Jean-Marie Lustiger bol horlivý zástanca odluky štátu od cirkvi, obhajoval laickú spoločnosť. Zároveň ho zaujímalo všetko, čo sa v spoločnosti deje a vážil si politikov, športovcov i umelcov. Keď sa rozhodol začať liturgickú reformu, zavolal si na pomoc skladateľov Oliviera Messiaena alebo Pierra Bouleza.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď to dlho odmietal, v roku 1995 ho vyhlásili za Nesmrteľného, taký titul patrí každému novému členovi Francúzskej akadémie. A keďže sa vedelo, že sa často stretáva s Jánom-Pavlom II., vravelo sa, že by mohol byť jeho nástupcom.

Lustiger také reči absolútne odmietal, tvrdil, že sa pápežovi nevyrovná. Naopak, v roku 2005 odstúpil z pozície parížskeho kardinála, lebo už mal 78 rokov. V televízii s úsmevom vravel, že sa teší, ako si bude vychutnávať slobodu a ako bude môcť vstúpiť do metra, kedykoľvek sa mu zachce. Vtedy už vedel, že je ťažko chorý. Pred rokom verejne oznámil, že má rakovinu a kolegom vo Francúzskej akadémii pri poslednej návšteve povedal: "Už ma neuvidíte."

Na verejnosti sa poslednýkrát ukázal v januári, na pohrebe populárneho abbého Pierra.

SkryťVypnúť reklamu

17. 9. 1926- 5. 8. 2007

Narodil sa v Paríži v rodine poľských prisťahovalcov, dostal meno Aaron

V roku 1940 konvertoval na katolícku vieru a nechal sa pokrstiť na Jeana-Marieho

V roku 1954 ho v Orléans vymenovali za kňaza

Ján-Pavol II. ho v roku 1979 vymenoval za biskupa, v roku 1981 za parížskeho arcibiskupa a v roku 1983 za kardinála

V roku 1995 ho zvolili do Francúzskej akadémie

V roku 2005 odstúpil z pozície kardinála

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu