Opozícia bude v parlamente odvolávať Vieru Tomanovú. Koaliční politici hovoria,že každý niekedy pomôže kamarátovi.
BRATISLAVA. Po ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi bude ministerka práce Viera Tomanová druhá, ktorú bude v parlamente opozícia odvolávať. SDKÚ, KDH aj SMK chcú schôdzu využiť najmä na jej kritiku.
Ministerka je podľa opozície nekompetentná, neľudská a podporuje klientelizmus. Okrem toho, že pridelila dotáciu svojmu bývalému zamestnávateľovi, opozícii prekážajú hlavne návrhy jej zákonov týkajúce sa dôchodkovej reformy.
Smer, HZDS ani SNS v tom však nevidia problém. Predseda SNS Ján Slota sa včera pridal ku kritike novinárov zo strany premiéra Roberta Fica. „Javí sa mi od niektorých novinárov hyenistické, akým spôsobom komentujú premiéra, keď sa absolútne stráca podstatné, že niekto má 600-tisícový plat, keď mne pomaličky vyhadzujú na oči aj ten skúter, na ktorom jazdím s manželkou,“ povedal Slota, ktorý často používa majetok napísaný na niekoho iného.
Fico by si mal oddýchnuť
Opoziční lídri sa ku kauze podozrivých dotácií z ministerstva vyjadrili po nezvyčajne dlhom čase. Spôsobili to dovolenky.
„Normálni ľudia v lete oddychujú, nerozumiem, čo sme zmeškali,“ povedal predseda SDKÚ Dzurinda. To isté si myslí aj Hrušovský: „Je celkom normálne aj biologicky nutné si občas oddýchnuť. Mal by to urobiť aj pán premiér Fico, na ktorom sa prejavuje únava najviac.“
Dzurinda povedal, že ak by sa vyjadril skôr, mohlo by sa stať, že Fico obviní médiá nielen z toho, že ich kupujú dôchodcovské spoločnosti, ale aj on.
Kauza „Privilégium“ je podľa Dzurindu až druhá v poradí za tým, čo chce Fico spraviť s druhým pilierom dôchodkovej reformy. „Vláda chce obrať mladú a strednú generáciu o dôchodky, pretože chce zalepiť dieru v Sociálnej poisťovni,“ povedal. Fico podľa neho šíri poplašné správy a klame. „Smer je naozaj stranou pre ľudí, ale privilegovaných,“ myslí si Dzurinda. Tomanová je nekompetentná, nezodpovedná a neľudská.
„Hovorím ľuďom: počúvajte guvernéra NBS, nepočúvajte Fica ani Dzurindu, počúvajte Šramka,“ dodal Dzurinda. Guverenér NBS poprel viaceré Ficove výroky o dôchodkových správcovských spoločnostiach.
Lipšic a tety z ministerstva
„Pani ministerka zlyhala odborne a morálne. Vyvoláva chaos a zmätok. Sme svedkami korupcie a klientelizmu,“ povedal predseda KDH Hrušovský.
VIDEO: Pavol Hrušovský na tlačovej konferencii
VIDEO: Eugen Korda
Neustále opakovanie podpory chudobným je podľa neho zavádzanie, lebo „Privilégium je exkluzívna spoločnosť, ktorá poskytuje nadštandardné služby“.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic odporúča „tetám z ministerstva“, aby nesedeli v kanceláriách, ale išli medzi ľudí, ktorí im povedia svoj názor na opatrenia.
„Táto vláda hovorí, že je sociálna, ale aké sú v parlamente zákony? Ktoré chránia chovateľov exotických vtákov, odborárskych bossov a ktoré sú proti najzraniteľnejším skupinám,“ povedal Lipšic.
VIDEO: Daniel Lipšic na tlačovej konferencii
SNS Fica aj Tomanovú podporuje, HZDS hovorí, že sa na problém spýta v koaličnej rade. Hrušovský povedal, že na podporu HZDS sa pri odvolávaní spoliehať nemôžu. „Aj tento problém sa vyrieši obchodným spôsobom vnútri koalície.“
Fico podľa Mikuláša Dzurindu útočí aj na médiá, čo je „neprijateľné“. Myslí si, že premiérovi tečú nervy a „tá rieka mohutnie“.
Koalícia: Tomanová nie je klientelistka
Koaliční politici sa zastali ministerky práce a tvrdia,že dotácie pre domovys vedeniami blízkymi Smeru nie sú klientelizmom.
Dotácie pre sociálny domov v Močenku, ktorý vedie bývalá regionálna funkcionárka Smeru, ani pre neziskovú organizáciu Privilégium schválené komisiou ministerky Tomanovej koaliční politici nepovažujú za dôkaz klientelizmu.
„To sa nafukuje a medializuje, ako keby sa pridelili peniaze nejakému súkromníkovi z rodiny pani ministerky,“ myslí si predseda SNS Ján Slota. Keďže dotácia išla na polohovateľné postele, nevidí problém v tom, kto ju dostal.
Na otázku, kde vidí hranice klientelizmu, Slota odpovedal slovami, že Slovensko je malá krajina, kde „každý každého pozná a každý od niekoho niečo chce“. Vraj sa necíti byť taký fundovaný, aby hovoril o tom, „kde sa začína klientelizmus a kde je to zatiaľ len nejaká priateľská pomoc“. Slota sám používa luxusné autá, ktoré podľa neho patria súkromným firmám. Na otázku, či to nezaváňa klientelizmom, odpovedal: „Pokiaľ mi niekto dokáže, že som poškodil alebo okradol, potom sa ma pýtajte.“
Tomanovej sa zastal aj poslanec Smeru Miroslav Číž. Pripúšťa, že minister môže zasahovať do prideľovania dotácií, bolo to tak podľa neho vždy. „Netreba sa pýtať, komu dal, ale či dal dobre,“ povedal. O klientelizmus podľa Číža ide vtedy, keď sa napríklad brat premiéra stane vysokopostaveným funkcionárom železníc, nechá si postaviť byt a kúpi ho za lacný peniaz.
„Pokiaľ sa politické strany presadia v politickej súťaži a sú vo vládnej zostave, zrejme sa nevyhnú tomu, aby neuspokojovali aj svojich známych, priaznivcov, možno aj členov príslušnej strany,“ myslí si poslanec za HZDS Jozef Halecký. O klientelizme. sa dá podľa neho hovoriť, iba ak by išlo o uprednostňovanie pred inými, prípadne o privysoké sumy v porovnaní s inými.
(knm)
Stĺpček Mariána Leška
Umelé spoje
Príliš veľa komentárov sa zaoberalo tým, čo povedal premiér o médiách a dôchodkových spoločnostiach. A príliš veľa z nich sa končilo rovnako: vyhlásením autora, že nebol na nijakom „výlete“ DSS.
Záver, ktorý mnohí považovali za efektný, bol iba defenzívny. Ak niekto na médiá povie, že sú kúpené, vonkoncom z toho pre ne nevyplýva povinnosť pripomínať, že také nie sú.
Defenzívny bol aj predseda SDKÚ, keď na tlačovke povedal: „Keby sme zareagovali prirýchlo, už by novinárov spájali nielen s déeseskami, ale možno by som vás platil už aj ja.“ Dzurindova snaha urobiť z núdze cnosť iba povýšila pohodlnosť na zásadu. Novinám je úplne jedno, či píšu týždeň o tom, s čím prišla opozícia, alebo či opozícia príde po týždni s tým, čo píšu médiá. Komu to jedno byť nemôže, je opozícia – ak si chce robiť svoju prácu dobre.
Keď si každý bude robiť to svoje, tak je zanedbateľné, kto koho a s kým bude spájať. Lebo ak niekto chce, tak si vždy „nájde“ také spojenie, aké práve potrebuje.
SITA |