Videli ste seriál?
„Áno. Ešte pred uvedením v televízii sa premietal v Múzeu SNP.“
Ako ste ho vnímali?
„V tom čase to bol veľký pokrok. Dovtedy neexistoval filmový projekt, ktorý by v takej šírke približoval povstanie. Samozrejme, seriál je poznačený dobou, v ktorej vznikol. Keďže na Slovensku bol vtedy totalitný režim, v seriáli bola potlačená úloha občianskeho odboja a naopak nadhodnotená úloha komunistov pri príprave SNP. No keďže o tejto etape dejín zatiaľ nevzniklo nič podobné, s jeho odvysielaním nemám problém.“
Ak je seriál poznačený ideológiou, nebolo by lepšie, keby ho STV neodvysielala?
„Problém nevidím v hraných častiach, skôr v tých, ktoré komentujú dej. Určité veci sú naozaj skreslené, čo však nemusí byť automaticky vnímané ako úmysel. Autori zrejme chceli docieliť istú dramatizáciu deja, takže prispôsobili niektoré fakty. Urobiť čisto historický seriál nie je celkom možné.“
Je v poriadku, keď autori manipulujú s faktmi?
„V prípade umeleckého diela sa to dá akceptovať. Pri dokumente určite nie. Podobné seriály sa však bežne vysielajú aj inde. Napríklad v Česku išlo 30 prípadov majora Zemana.“
Reakcie boli veľmi negatívne.
„Viem. Takéto veci vždy vyvolávajú odpor. Je na dramaturgii televízie, či chce ísť do takéhoto rizika. Neviem odhadnúť, ako to dopadne na Slovensku. Určite by však bolo vhodné, keby sa jednotlivé diely seriálu konfrontovali s názormi historikov. Viem si predstaviť, že takýmto spôsobom by sa mohli odvysielať aj kvalitné vojnové filmy od ruských režisérov.“
STV upozorňuje na politický kontext seriálu na svojej stránke, okrúhly stôl však plánuje až po jeho skončení. Nie je to chyba?
„Myslím, že pred každou časťou by mal na to upozorniť moderátor STV vysvetľujúcim komentárom. Dokonca by som uvítal, keby to bolo uverejnené aj v televíznych programoch novín.“
Televízia začne seriál vysielať 22. augusta, deň pred výročím okupácie Československa sovietskymi vojskami. Je to vhodné?
„Nechápem, prečo si zvolili 22. august, ideálny by bol 29. august - deň výročia SNP. Vtedy by to malo logiku.“