BRATISLAVA. Tento rok môže byť posledným, keď sa niektorí nezamestnaní musia na úrade práce „hlásiť“ každý týždeň alebo dva týždne. Ministerstvo práce najnovšie navrhuje, aby to všetci, bez ohľadu na postavenie, museli robiť iba raz mesačne.
Dnes takúto „výsadu“ má iba ten, kto sa rekvalifikuje, vykonáva takzvané aktivačné práce, alebo sa zúčastňuje na určitých programoch zamestnanosti. Dlhodobo nezamestnaný musí úrad navštevovať raz za sedem, ostatní raz za 14 dní.
„Toto administratívne opatrenie neprispelo k zníženiu dlhodobej nezamestnanosti. Naopak, podiel dlhodobo nezamestnaných na celkovom počte uchádzačov o zamestnanie sa ešte mierne zvýšil,“ zdôrazňuje Oľga Škorecová, riaditeľka tlačového odboru ministerstva.
Miroslav Beblavý, ktorý bol štátnym tajomníkom ministerstva za predchádzajúcej vlády, mesačnú „periodicitu návštev“ pokladá za nedostatočnú. „Raz za mesiac to má zmysel vtedy, keď sa neočakáva, že si uchádzač bude v danej chvíli hľadať prácu s okamžitým nástupom - napríklad, keď je na rekvalifikácii.“
„Doterajšia prax je prežitá a stala sa doslova šikanovaním evidovaných nezamestnaných,“ hovorí zasa riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Novom Meste nad Váhom Marián Mesiarik.
„Veľká časť uchádzačov o zamestnanie neproduktívne míňala čas na nájdenie toho, kto je ochotný im dať 'papier s pečiatkou', že sa uňho uchádzali o zamestnanie,“ pridáva sa Škorecová.
Pavel Hanšut z mimovládneho Združenia za sociálnu reformu si myslí, že pri mesačnej periodicite návštev sa asi nemôže veľmi zintenzívniť individuálna práca úradu s klientom. Iba ak by sa táto práca delegovala na mimovládne a iné, súkromné inštitúcie, dodáva. Podľa Škorecovej by sa novelou doladili podmienky na účasť neštátnych subjektov na službách zamestnanosti.
Predchádzajúce vedenie ministerstva navrhlo rozličnú periodicitu návštev preto, aby najmä s dlhodobo nezamestnanými úrady pracovali intenzívnejšie. Jeho úmyslom však bolo aj obmedziť prácu načierno. Pracovať a súčasne sa na úrade hlásiť týždeň čo týždeň totiž mohol byť problém.
„Keďže je dopyt po pracovnej sile, zamestnávať nelegálne si dnes zamestnávatelia poriadne premyslia, ba skôr majú snahu a záujem stabilizovať si zamestnancov,“ hovorí riaditeľ úradu v Spišskej Novej Vsi Michal Komara. Mesiarik si dokonca myslí, že aj tak „mnoho nezamestnaných čiernu prácu využívalo“.
Úrady po novom?
Michal Komara, ktorý riadil úrad práce v Spišskej Novej Vsi už za predchádzajúcej vlády, mieni, že týždenný alebo dvojtýždenný „kontakt“ mal opodstatnenie, keď ponuka pracovnej sily výrazne prevyšovala jej dopyt.
Aj v spišskonovoveskom okrese však došlo ku „kardinálnemu skoku na trhu práce“, hovorí Komara. „Dnes sú už veľmi vážne problémy obsadiť strojárske, stavebné profesie rôznorodých odborov, ale pretrváva značný dopyt po pracovnej sile v obchode a službách. Kvalitný zamestnanec v robotníckych profesiách nemá už dnes problém so zamestnaním. Úrady práce sa preto musia venovať tým, čo chcú a môžu pracovať a o prácu sa skutočne, nie fiktívne zaujímajú.“
Ministerstvo práce podľa Oľgy Škorecovej navrhuje, aby nezamestnanému úrad musel najmenej raz za mesiac ponúknuť vhodné zamestnanie či rekvalifikáciu. Chce teda zintenzívniť prácu s klientom „namiesto pasívneho prijímania informácií o tom, čo urobil pre to, aby si sám našiel prácu“.
Aj Pavel Hanšut zo Združenia za sociálnu reformu si myslí, že úrad by sa mal nezamestnaným „venovať viac, než ich len evidovať a kontrolovať“, no peniaze v podobe dávok by ľudia mali dostávať „nie za to, že problém majú, ale ako odmenu za to, že ho riešia a vyriešia“.
(joč)