„Rusi tam poslali miniponorku, aby tam zapichli svoju vlajku, my tam posielame svojho premiéra,“ povedal podľa agentúry AP istý hrdý vládny úradník z Ottawy. Len pár dní potom, ako ruská expedícia pripevnila na dno Severného ľadového oceána ruskú trikolóru, kanadská vláda zavelila brániť svoje záujmy v Arktíde.
Ottawa: Arktídu si nedáme
Premiér Stephen Harper predvčerom vyrazil na trojdňovú cestu na najsevernejší kút Kanady. Napriek tomu, že jeho cesta bola plánovaná už niekoľko mesiacov, jej úmysel je teraz zjavný: ukázať Rusom, aby sa okolo severného pólu príliš nerozťahovali.
Moskva sa nedávnym vyslaním expedície, ktorá sa v pondelok víťazoslávne vrátila domov, snaží vyargumentovať nárok na časť Arktídy, ktorá je mimoriadne bohatá na nerastné suroviny.
Odhaduje sa, že tam môže byť až 25 percent zo všetkých svetových zásob ropy a zemného plynu. A prístup k nim sa vďaka globálnemu otepľovaniu stále zjednodušuje.
Ruské pompézne zapichnutie vlajky najviac rozčúlilo práve Kanadu, ktorá podobne ako Dánsko, USA, Nórsko a Rusko podľa medzinárodného práva kontrolujú územie okolo severného pólu.
„Nemôžete len tak chodiť po svete a zapichovať kdekoľvek vlajky. Nie sme v 14. či 15. storočí,“ zosmiešňoval nové ruské aktivity kanadský minister zahraničných vecí Peter MacKay.
Denník Vancouver Sun zase napísal o expedícii kanadských potápačov, ktorí sa ponorili v podobných miestach ako Rusi, akurát pred 33 rokmi a namiesto modernej ponorky boli vybavení len jednoduchou hliníkovou kapsulou.
Napriek zľahčovaniu ruskej výpravy však Ottawa v skutočnosti berie Rusko vážne.
Minister zahraničia MacKay otvoril debatu o obnovení postu veľvyslanca pre Arktídu a jeho priamy nadriadený otvorene hovorí o ochrane kanadských zájmov a suverenity.
Zhodou okolností práve počas jeho cesty na severe Kanady tiež začali vojenské námorné cvičenia zamerané proti drogovým pašerákom a ekologickým haváriám. Premiér Harper chce v blízkom čase predstaviť plán o prístave na Severnom ľadovom oceáne, ako aj o vyslaní niekoľkých námorných plavidiel (náklady sa odhadujú na 7,5 miliardy dolárov), ktoré by mali strážiť námornú severozápadnú cestu.
Tá spája Tichý oceán s Atlantickým a v budúcnosti by sa mohla stať strategickou cestou pre dopravné lode. Práve o časť jej územia sa Ottawa prie s Washingtonom.
Spojí sa Kanada s USA?
Podľa niektorých západných expertov na medzinárodné právo by sa mali obidve strany radšej sústrediť na najnovšie aktivity Moskvy, ktorá sa usiluje prisvojiť si časť Arktídy argumentmi o podmorskom kontinentálnom šelfe, ktorý je vraj pokračovaním Sibíri.
Ruská strana už oznámila, že chce v novembri urobiť ďalšiu výpravu na sever a Andrej Krivcov z ruského ministerstva zahraničia kolegom z Ottawy odkazuje, že už aj tak nič nevymyslia. „My sme tam klesli prví. Naša vlajka je už tam. Nemajú na to ako odpovedať,“ citoval ho ruský denník Kommersant.