
Schéma - autor
Zamestnávatelia tvoria sociálny fond na základe zákona. Povinný príspevok tvorí podiel z celkovo vyplatených miezd. Ďalšími zdrojmi môžu byť dary alebo príspevky určené na tento účel. Okrem toho môže každá firma rozhodnúť o pridelení peňazí do fondu z použitého zisku. V podnikoch, kde existujú odborové zväzy, dohadujú ďalší príspevok i v kolektívnej zmluve, no môže byť len 0,5 percenta z povinného vkladu.
Zamestnávateľ z fondu hradí niektoré výdavky zamestnancov. Ide napríklad o príspevok na stravovanie. Okrem toho musí zamestnancom prispievať aj na dovolenky, prípadne na regeneráciu súvisiacu s prácou. Podľa zákona je povinný prispievať aj na doplnkové dôchodkové poistenie a na ďalšiu starostlivosť o pracovníkov.
Okrem toho ak sa zamestnanci dohodnú s firmou v kolektívnej zmluve, môžu peniaze zo sociálneho fondu použiť aj na príspevky bývalým zamestnancom alebo ich rodinám k starobnému alebo invalidnému dôchodku. Ak nie sú vo firme odbory alebo ak nie je financovanie dopravy dohodnuté v kolektívnej zmluve, musí zamestnávateľ poskytnúť pracovníkom aj príspevok na cestovanie. Prebytky z predchádzajúcich rokov vo fonde zostávajú.
Pozoruhodný bol rast sociálneho programu vo VSŽ Košice v čase, keď v nich dominovala skupina okolo Alexandra Rezeša. Od roku 1993 do roku 1997 vzrástli len príspevky na závodné stravovanie z 89 miliónov na 164 miliónov. Celkovo sa v spomínanom období nafúkol sociálny program VSŽ zo 155 miliónov na 466 miliónov korún. Náklady na závodné stravovanie boli teda v roku 1997 vyššie ako celý sociálny program VSŽ v roku 1993. (ldi, pt)