BRATISLAVA – Slovenská televízia zo sociálnych fondov ponúka svojim zamestnancom gastrolístky alebo stravu v závodnej jedálni s denným príspevkom päť korún zo sociálneho fondu. Z ďalších výhod je to zabezpečenie plavárne.
Pre deti ponúka detské tábory v Čadci a v Pohronskej Polhore. Ak ide dieťa do iného tábora, dostane príspevok dvesto korún na deň.
Zamestnanci sa môžu rekreovať na chatách v Liptovskom Jáne, v Pavčinej Lehote (Demänovská dolina) a v Slnečnom údolí (Limbach). V Limbachu bývajú aj rodinné víkendové pobyty so stravou (a so zľavou). Na ďalšie zájazdy alebo dovolenky možno dostať ďalších sto korún, dostávajú aj lístky na kultúrne podujatia. Každý pracovník môže podľa hovorcu Vladimíra Háka čerpať zo sociálnych fondov ročne sumu do výšky spolu 5-tisíc korún.
Ako sa majú v TASR
Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako štátnej firme plynie do sociálneho fondu 0,6 percenta sumy, ktorú tvoria hrubé mzdy zamestnancov. Presnú sumu odmietla zverejniť. TASR má v súčasnosti 220 zamestnancov.
Poskytuje im príspevok na stravu a možnosť niekoľkokrát do týždňa využívať plaváreň a telocvičňu. Zo sociálneho fondu hradí pre každého zamestnanca preventívnu očnú prehliadku a očkovanie proti chrípke. Prispieva aj na rekreáciu pre deti zamestnancov. V prípade dlhodobej choroby poskytne TASR sociálnu výpomoc.
Ako sa majú v SPP
Slovenský plynárenský priemysel poskytuje zamestnancom štedrý sociálny program. V roku 1999 vyčlenil zo zisku do sociálneho fondu 160,334 milióna korún a za rok 2000 skoro 180 miliónov – čo je vyše 27-tisíc korún na jedného zamestnanca. Okrem toho SPP rekonštruuje rekreačné zariadenie Šafrán na Donovaloch, do ktorého investuje ďalšie desiatky miliónov.
Na otázku, prečo dostávajú odborári tak veľa peňazí, generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš odpovedal, že je to v súlade so zákonom o sociálnom fonde a prostriedky sú určené všetkým zamestnancom firmy (6500 ľudí), nielen členom odborov.
Kinčeš vylúčil, že fond spravujú odborári. Podľa jeho slov sa v súlade s kolektívnou zmluvou príspevky zo sociálneho fondu čerpajú najmä na stravovanie, dopravu do zamestnania a späť, na sociálnu výpomoc, rekreačnú, športovú a kultúrnu činnosť.
V investičných plánoch SPP je na prvú etapu rekonštrukcie rekreačného zariadenia Šafrán vyčlenených 19,257 milióna korún a na druhú etapu až 89,74 milióna. Kinčeš však tvrdí: „Začiatok prác je naplánovaný na prvú dekádu septembra za odsúhlasenú cenu 85,9 milióna korún, a nie 120 miliónov.“ Dodal, že rekonštrukcia bola nevyhnutná, pretože zariadenie je v havarijnom stave.
Investícia do Šafránu odporuje záväzku SPP zbaviť sa neplynárenských aktivít. Okrem sociálneho fondu ešte viac rozširuje odborové vymoženosti v podniku. „Rekreačné zariadenie slúži pre všetkých zamestnancov SPP, z čoho vyplýva, že peniaze na rekonštrukciu neboli pridelené odborárom,“ tvrdí Kinčeš.
(hr, mar, pt)