PEKING, BRATISLAVA. "Čo potom ponúknu o rok?" pýtali sa navzájom dvaja slovenskí olympijskí funkcionári, keď sa včera večer nad pekinským Námestím nebeského pokoja dojagali posledné papršleky monumentálneho ohňostroja.
Čas do najbližšej olympiády sa odvčera počíta len na mesiace a dni. Mágiou čísel posadnutí Číňania začali odratúvať rok do jej otvorenia presne osem minút a osem sekúnd po ôsmej večer ôsmeho dňa ôsmeho mesiaca. Na slávnosti, na ktorú pustili len desaťtisíc pozvaných. Medzi nimi boli najvyšší predstavitelia Číny aj Medzinárodného olympijského výboru. Státisíce prostých Pekinčanov sa dostali len do priľahlých ulíc.
Honosné, a predsa čudné
"Bol to honosný a pôsobivý, takmer dve hodiny trvajúci program plný hudby a tancov najrôznejších žánrov," podelil sa s nami v telefonickom rozhovore s bezprostrednými dojmami podpredseda Slovenského olympijského výboru Vladimír Miller. Ako šéf nášho štábu pre OH 2008 je so športovým riaditeľom SOV Romanom Bučekom v Pekingu na stretnutí šéfov misií.
"Takáto slávnosť sa uskutočnila prvýkrát v histórii. Zjavne najmä preto, aby sa Čína zviditeľnila. Osobne sa trochu šéfom MOV čudujem, že sa na to dali nahovoriť," poznamenal Miller. "Roggem podpísané pozvania na OH pre 205 krajín nikto z nás osobne neprevzal - zrejme prídu ako vždy zásielkovou službou."
Na tribúne sa mihli aj najjagavejšie čínske športové hviezdy: basketbalista Jao Ming, čerstvý ženáč, a fenomenálny prekážkarský olympijský šampión a svetový rekordér Liu Xiang. Šéf slovenského štábu OH 2008 však vnímal ako pikantnosť č. 1 fakt, že "najväčší, priam frenetický potlesk zožal hongkonský fenomén kung-fu Jackie Chan".
V generálke si zrejme Číňania vyskúšali aj útok na nebesá. "Od nášho nedelňajšieho príchodu vládla v Pekingu vlhká páľava a smog. V utorok popoludní sa však zrazu spustil dážď a včera bolo krásne," vravel Miller. "Nastrieľali oblohu, aby prečistili ovzdušie, pošepol mi slovenský veľvyslanec v Pekingu pán Bertók."
Namiesto rozcvičky sadenie
Milión Pekinčanov, podstatne viac ako obvykle, začalo v stredu rannou organizovanou rozcvičkou na verejných priestranstvách v štýle tai-či. "Nám namiesto nej pripravili fyzickú prácu - sadili sme stromčeky v parku Olympijskej dediny," zvestoval Miller. Odvčera sa v ňom medzi 205 stromami týči aj slovenský. "Je to nejaký ihličnan, ale presne aký, neviem," priznal sa.
"Olympijská dedina? Nič podobné som ešte nevidel," cituje ČTK šéfa českej misie Františka Dvořáka. Športoviská označil za "bombové".
"Aj mňa dedina príjemne prekvapila," konštatoval jeho slovenský kolega. "Hrubé stavby budov sú už hotové. Všetky sú však zatiaľ prikryté zelenými plachtami - vnútri finišujú dokončovacie práce. Na ukážku je dokončený jeden deväťposchodový blok. Izby sú priestrannejšie, ako bývalo zvykom, klimatizované a nanajvýš pre dvoch - v Aténach boli aj štvorposteľové."
Kde bude bývať slovenská výprava, ešte nie je definitívne rozhodnuté. Predbežne máme prísľub na umiestnenie v šesťposchodovej budove neďaleko centrálnej jedálne.