BRATISLAVA. Bývalý český rozhodca a neskôr člen vrcholového manažmentu Slavie Praha Lubomír Puček neuspel s dovolaním pred Najvyšším súdom ČR, na ktorý sa obrátil pre verdikt Krajského súdu v Ostrave.
Prvostupňový súd v Havířove aj krajský v Ostrave Pučeka uznali vinným z korupcie, že s kolegom Vodičkom ovplyvnili 29. novembra 2003 výsledok stretnutia Corgoň ligy Dukla Banská Bystrica – Púchov (3:0).
Tým sa potvrdil, aj súdne uzavrel, prvý prípad korupcie vo futbale na Slovensku.
V stretnutí bol Vodička na čiare. Hlavným bol Jára, na čiare Pastyřík, štvrtým rozhodcom Slovák Tomčík a delegátom takisto Slovák Marko.
Litre – peniaze?
Podľa policajného odpočúvania Puček Vodičkovi sľúbil, že ho v Bystrici čaká 70 litrov kvalitného českého vína.
Podľa súdu to znamenalo 70–tisíc korún, čo obaja odmietli. Išlo vraj iba o žartík, ktorými sa vzájomne častovali.
Puček priznal, že sa dobre pozná s bývalým rozhodcom Karolom Ihringom, ktorý pôsobí vo funkcii športového riaditeľa v Dukle B. Bystrica. „Keď som sa dozvedel, že Vodička pôjde do Bystrice, využil som to ako šancu na smeč,“ povedal v čase vyšetrovania Puček pre idnes.cz. Podľa sudkyne pri prvostupňovom konaní sa dopustil podplácania a Vodička brania úplatku.
„Som prvý na odpaľovacej rampe, vyletel som ako Gagarin,“ vravel Puček. „Urobili zo mňa Jánošíka, ktorý bohatým berie a chudobným dáva.“
Obaja všetko odmietali
Puček spojenie s korupciou odmietal: „Existujú iba dve odpočúvania ako dôkaz. Potom nič, čo by dokázalo, že sa tak stalo.“
„Mám päť detí a môžem na ne odprisahať, že v Bystrici ma nik nekontaktoval a nič som nevzal,“ týmito slovami sa bránil Vodička na súde v Havířove. „Puček si zo mňa strieľal, čo mi potvrdil aj kolega Filípek, ktorému to Pučini povedal.“
Vodička už vypadol zo štruktúr českého rozhodovania, ako nám potvrdil predseda disciplinárnej komisie Českomoravského futbalového zväzu Alexander Károlyi. „Má vek nad limit, ale prijali sme aj rozhodnutie, kto bol súdený a uznaný vinným v korupčnej afére, nemôže pískať.“
Puček, ktorý dlhé roky patril k najlepším českým rozhodcom, bol manažérom v Slavii. Odstúpil po rozhodnutí Krajského súdu v Ostrave, hoci ten mu zákaz funkcie nevyrúbil. Momentálne v českom futbale nepracuje.
Na rade je Slovensko
Slovenský futbalový zväz vzal na vedomie rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR. Prezident František Laurinec je momentálne v cudzine, jeho stanovisko sme preto nezískali.
Vyhlásenie poskytol agentúram hovorca zväzu Ivan Čeredejev. „Ubezpečujeme širokú futbalovú verejnosť, že po získaní oficiálnych dokumentov bude Slovenský futbalový zväz v tomto prípade postupovať v duchu protikorupčného programu prijatého začiatkom tohto roka. V praxi to znamená, že po ich preskúmaní buď vynesie disciplinárne postihy, alebo ich postúpi orgánom činným v trestnom konaní.“
Kto je Puček
August 1990 - prvý raz sa objavil v bývalej federálnej lige.
Jún 1995 - vyradili ho z prvoligovej listiny rozhodcov pre údajný pokles výkonnosti.
Júl 1996 - vrátil sa medzi prvoligových rozhodcov.
September 2001 - v rámci vzájomnej výmeny medzi zväzmi ako prvý český rozhodca viedol zápas slovenskej ligy Ružomberok - Inter Bratislava.
Jún 2004 - piatykrát vyhral Krištáľovú píšťalku pre najlepšieho domáceho rozhodcu.
November 2004 - za chyby v ligovom zápase Sparta - Mladá Boleslav (0:1) ho komisia rozhodcov potrestala dištancom do konca roku. Na protest ukončil kariéru.
September 2005 - stal sa športovým manažérom Slavie Praha.
Október 2005 - obvinili ho zo zmanipulovania zápasu B. Bystrica - Púchov (3:0) z roku 2003.
Október 2006 - odvolací senát ostravského krajského súdu ho uznal vinným z korupcie. Puček rezignoval na funkciu v Slavii.
November 2006 - odvolal sa na Najvyšší súd ČR.
August 2007 - Najvyšší súd jeho odvolanie zamietol.
(čtk, r)
![]() Jiří Vodička bol v inkriminovanom zápase asistentom hlavného rozhodcu. FOTO – ČTK |
Ihring: Skončí sa to až v Štrasburgu
Karol Ihring, športový riaditeľ Dukly, bol len na zasadnutí okresného súdu. Na krajský nebol predvolaný. „Na okresnom súde som vypovedal ako svedok približne pred rokom a veľa z toho, čo sa ma vypytovali, si nepamätám. Vlastne už nemám čo k tomuto povedať. K žiadnemu kontaktu z vtedajšieho vedenia Dukly s Pučekom nedošlo. Nemilo ma prekvapilo, že to došlo až na Najvyšší súd. Už na okresnom súde som mal pocit, že vyšetrovatelia sa pýtajú na veci, ktoré by ich vôbec nemali zaujímať. Puček sa mi priznal, že má podozrenie, že chcú za každú cenu niečo na neho nájsť a našli. V tomto mám tendenciu s ním súhlasiť. Už na okresnom súde Puček povedal, že sa bude v prípade potreby odvolávať až do Štrasburgu a pravdepodobne to aj urobí.“
Jozef Marko, delegát na spomínanom zápase, ktorý sa včera vrátil zo Sofie, kde bol vyslaný za UEFA na zápas Ligy majstrov Levski – Tampere (0:1), o výroku súdu nevedel: „Vypovedal som pred dvoma rokmi v Břeclavi. Môj názor som povedal a nemenil by som ho ani teraz. V spomínanom zápase neboli ani len náznaky, že v jeho priebehu nie je niečo v poriadku, že by sa niečo čudne vyvíjalo. Dukla mala absolútne jasnú prevahu.“
Ladislav Molnár, vtedajší tréner Dukly: „Je to pre mňa nepochopiteľné a som z toho zmätený aj po rokoch. Ak by v tom zápase pískali aj všetci rozhodcovia proti Dukle, vyhrali by sme nad Púchovom rozdielom triedy, taký bol rozdiel vo výkonnosti medzi oboma mužstvami. Potvrdili to aj vtedajší aktéri, ako aj funkcionári na oboch stranách. Bol to pokojný zápas, v ktorom sa objavili náznaky rozpadu Púchova, ktorý sa skončil až jeho vypadnutím. Môžem odprisahať, že aktéri na ihrisku odviedli všetko v duchu fair play.“
Alexander Károlyi, predseda disciplinárnej komisie ČSMFS: „Prípad riešila česká strana, hoci išlo o zápas slovenskej najvyššej súťaže preto, lebo odpočúvanie bolo urobené v Českej republike. Navyše išlo o rozhodcu Vodičku, ktorý bol na listine českého zväzu, a Pučeka, bývalého rozhodcu, s trvalým pobytom v Česku. Slovenský zväz mohol iniciovať vyšetrovanie prípadných účastníkov korupcie zo svojej strany.“
(ja, mg)