Sloboda bulharských sestričiek bola vykúpená po „nemorálnej hre“, v ktorej európske krajiny hľadeli len na svoje záujmy. Aspoň tak to vidí Sajf al-Islam, syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Tridsaťpäťročný potomok plukovníka, ktorý krajine vládne už 38 rokov, sa v rozhovore pre Newsweek netajil tým, že Líbya sa pri vyjednávaní s EÚ nesprávala férovo. Na otázku, či nešlo zo strany Líbye o vydieranie, odpovedal: „Vydieranie? Možno. Je to vydieranie, ale Európania rovnako vydierali nás. Každý sa pokúšal hrať touto kartou, aby zvýhodnil svoje vlastné záujmy.“
Podľa neho Francúzi ponúkli oveľa viac, ako bola dovtedy ochotná ponúknuť Európska únia. „Hovoríme o stovkách miliónov dolárov pre naše zdravotníctvo, o technickej podpore a o francúzskom personáli,“ povedal Sajf al-Islam. Možno aj preto len pár hodín po pristátí prepustených zdravotníkov v Sofii Francúzsko podpísalo s Tripolisom zmluvy o predaji zbraní a výstavbe miliardového jadrového reaktora.
Znechutená opozícia v Paríži
Francúzska opozícia včera v tejto súvislosti požiadala o vytvorenie parlamentného výboru, ktorý by mal prešetriť zbrojné zmluvy s Líbyou.
Sajf al-Islam sa na medzinárodnej politickej scéne objavil ako 27-ročný. Jeho nadácia vyjednávala s Britmi o odškodnení pre rodiny obetí útoku na lietadlo nad škótskym Lockerbie.
Až prípad bulharských sestričiek ho katapultoval do najvyšších diplomatických sfér.
Je však synom líbyjského vodcu a jeho snahy majú preto svoje limity. Hoci ešte prednedávnom pre agentúru Reuters uviedol, že verí v nevinu zdravotníkov, v rozhovore pre BBC minulý týždeň tvrdil, že mučenie si sestričky vymysleli.
„Sestričky sa priznali, preto museli nejako svetu zdôvodniť, prečo to urobili. A tak si vymysleli mučenie,“ povedal v relácii Hard Talk.