BRATISLAVA. Po dôchodkových správcovských spoločnostiach spochybňuje premiér Robert Fico aj podnikanie zdravotných poisťovní.
Zdravotným poisťovniam sa majú radikálne zmeniť podnikateľské podmienky. Vláda včera posunula do parlamentu návrh zákona ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý akcionárom poisťovní zakazuje vyplácať dividendy, znižuje im výdavky na správu zo 4 na 3 percentá a núti ich k bezodplatnému prevodu poistného kmeňa.
Ministri návrh schválili napriek tomu, že išiel do vlády s rozpormi viacerých inštitúcií, ktoré ministra upozorňovali na možnú protiústavnosť a protiprávnosť jeho návrhov.
„Nesúhlasíme s tým, aby si niekto vytváral zisk z verejného zdravotného poistenia,“ povedal včera premiér Fico. Zároveň povedal, že chcú systému zdravotného poistenia vrátiť verejnoprávny charakter. „Je to naša filozofia, pre nás zdravie nie je tovar,“ povedal. Vláda podľa neho chce, aby súkromné zdravotné poisťovne nemali tieto peniaze z verejného poistenia vo vlastníctve, ale len v správe.
„Je nelogické, ak systém zápasí s nedostatkom peňazí a my si dovolíme, aby časť verejných prostriedkov odchádzala zo systému,“ povedal minister Valentovič. Zdravotné poisťovne totiž spolu za minulý rok dosiahli zisk takmer dve miliardy korún.
Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč, ktorého členmi sú štyri súkromné poisťovne, si myslí, že vláda dnešným rozhodnutím urobila prvý krok k vytvoreniu jednej zdravotnej poisťovne. „Vláda odobrila vyjadrenie predsedu vlády, že vytlačí súkromné zdravotné poisťovne z trhu,“ povedal Kováč.
Poisťovne: Je to diskriminácia
Súkromné zdravotné poisťovne návrh vnímajú ako útok. Holandská poisťovacia a finančná skupina Eureko B.V., ktorá je stopercentným akcionárom zdravotnej poisťovne Union, je pripravená v prípade schválenia novely tohto zákona podať žalobu na medzinárodný súd na ochranu svojich investícií.
To isté platí aj v prípade poisťovne Dôvera. „Je to zmena pravidiel počas hry,“ povedala hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková.
Likvidácia zisku iba zdravotných poisťovní v rámci systému zdravotníctva je podľa hovorkyne poisťovne Apollo Radoslavy Miklášovej diskriminujúca v porovnaní s ostatnými článkami, ako sú napríklad lekárne, farmaceutické firmy, zdravotnícke zariadenia alebo lekári. Minister Valentovič včera bránil zisk farmaceutických spoločností tým, že majú maržu zo zákona. No nikto nezakazuje vyplácať dividendy zo ziskov, dosiahnutých na slovenskom trhu.
Protimonopolný úrad nepočúvli
Fico podľa svojich slov chápe, že súkromným zdravotným poisťovniam sa nepáči, keď sa im ide siahnuť na peniaze, ktoré si strhávajú z verejných zdrojov. „To je veľmi jednoduché podnikanie... nech si idú zarábať niekde inde a nie na verejných zdrojoch,“ povedal Fico.
V pripomienkovom konaní upozorňovali Valentoviča viaceré inštitúcie, vrátane ministerstva spravodlivosti, že tento zákon môže byť v rozpore s ústavou a medzinárodnými zmluvami o ochrane investícií. Premiér Fico aj minister Valentovič to odmietajú. „Nikto z nás nie je oprávnený posúdiť protiústavnosť tohto návrhu, len Ústavný súd,“ povedal predseda vlády.
Podľa Valentoviča nepríde ani k žiadnym arbitrážam, o ktorých uvažujú poisťovne. „Táto legislatíva odstraňuje rozdielnosť výkladov v zákone,“ povedal minister. Zdravotné poisťovne totiž podľa neho hospodária s verejnými prostriedkami a sú napojené na štátnu pokladnicu. Návrh preto podľa ministra striktne oddeľuje verejné a individuálne, komerčné zdravotné poistenie.
Protimonopolný úrad ministerstvo zdravotníctva vo svojich pripomienkach upozorňoval na to, že zákaz výplaty dividend bude viesť k obmedzeniu hospodárskej súťaže, lebo súkromné zdravotné poisťovne asi odídu z trhu. Na trhu zostanú len štátne zdravotné poisťovne a ľudia sa budú musieť prepoistiť.
Minister Valentovič potvrdil, že na vláde Protimonopolný úrad argumentoval s tým, že sa zruší pluralita a bude monopol. „S týmto zákonom to vôbec nesúvisí,“ myslí si Valentovič.
Napriek týmto rozporom sa Fico domnieva, že zákon v parlamente podporia všetky vládne strany. „Vychádzame z toho, že zákon bude mať podporu v parlamente, vláda je zložená z ministrov všetkých strán,“ povedal premiér.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Mrazenie
Nechcete mať jednu štátnu zdravotnú poisťovňu? Vláda k nej včera urobila vážny krok. Nechcete žiť
v krajine, kde sa menia pravidlá počas hry? Vláda chce meniť pravidlá počas hry. Nechcete byť z krajiny, o ktorej ide chýr, že sa v nej neoplatí podnikať, lebo k súkromnému kapitálu sa tu niektorí činovníci správajú ako k diverznému výsadku? Ak to takto pôjde ďalej, budeme mať takú krajinu.
Predseda vlády súkromným zdravotným poisťovniam odkazuje: Choďte zarábať inde. A ony pôjdu, ak sa nebude dať inak. Predtým však zažalujú štát, lebo nie je normálne, aby im jedna vláda dovolila podnikať pre zisk a druhá im to zakázala.
Chápe niekto v tejto vláde, že spôsob, akým komunikuje premiér s podnikateľskou obcou, je otrasný? Chápe niekto, že bez kapitálu a ľudí, ktorí s ním vedia narábať, v krajine zostanú len ruky bez práce? Spomína si niekto v tejto vláde, že v tejto krajine bola obrovská nezamestnanosť a nálada ako v márnici?
Slovensko nie je jediné miesto na zemi na podnikanie. Ale je jediné miesto pre túto vládu. Niekedy z toho mrazí.