BRATISLAVA. Zmena amerických zákonov môže znepokojiť desaťtisíce Slovákov, ktorí používajú e-mailové servery umiestnené v Spojených štátoch.
Najpopulárnejšie sú služby Gmail, Hotmail či Yahoo! Mail. Ich prevádzkovatelia budú musieť sprístupniť korešpondenciu Slovákov, ktorí ich používajú, bez súhlasu súdu. Sledovať sa teda bude dať každý e-mail, v ktorom príjemca alebo odosielateľ používa americkú službu.
Väčšinou má adresa takéhoto e-mailu koncovku .com namiesto tradičnej slovenskej .sk.
Prokuratúra a polícia: Rozhoduje americký zákon
Prokurátor Špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, ktorý rieši aj počítačovú kriminalitu, hovorí, že o obsah takéhoto e-mailu ešte nikdy nežiadal. „Vždy sa to rieši na základe vnútroštátnej legislatívy daného štátu,“ povedal. Ak cudzí štát požiada o prepis odpočúvania Slovensko, tiež tu jeho žiadosť podľa našich zákonov schvaľuje súd.
„V súčasnosti je k otázke amerického zákona ťažké zaujať jednoznačné stanovisko bez právnej analýzy,“ povedal Viktor Plézel z policajného prezídia. Potvrdil však Šantove slová. „Podľa nášho názoru v danom prípade ide síce o nášho občana, ten však využíva službu poskytovanú zahraničnou spoločnosťou a na ňu sa vzťahuje zákonná úprava danej krajiny, teda USA.“
Hrozba najmä v USA
Slovákov sa zmena dotkne, najmä ak by sa dopustili trestného činu v Spojených štátoch - vtedy tam proti nim môžu použiť ich e-maily ako dôkaz aj bez toho, aby sa súd vopred zaoberal žiadosťou o sledovanie ich korešpondencie. Proti americkým občanom pritom takýto dôkaz použiť nemožno.
Ľahšie sa k e-mailom Slovákov, ktorí používajú koncovku .com, môžu dostať pravdepodobne aj slovenské bezpečnostné zložky. Ak teraz požiadajú USA o pomoc, pôjde to ľahšie, lebo žiadosť nebude musieť schvaľovať príslušný americký súd.
Žiadosti o takéto informácie sa tak ako doteraz budú riešiť ako súčasť medzinárodnej pomoci.
Všeobecne sa však pravdepodobne na ochrane súkromia pri e-mailoch ani po zvýšení právomoci americkej polície veľa nezmení. USA aj doteraz dokázali sledovať e-mailovú korešpondenciu prakticky kdekoľvek na svete špionážnymi systémami umiestnenými v rôznych štátoch.
Kliknite - obrázok zväčšíte.